| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Korekta deklaracji kwartalnej a odsetki

Korekta deklaracji kwartalnej a odsetki

Rozliczam się z VAT jako tzw. mały podatnik. Muszę złożyć korektę deklaracji VAT–7k za czwarty kwartał 2008 r. oraz pierwszy kwartał 2009 r., bo przypadkowo zaniżyłem VAT należny, który w związku z tym muszę dopłacić do urzędu skarbowego. Czy powinienem doliczyć do powstałej zaległości podatkowej odsetki od różnicy jaka powstała z zaniżenia podatku należnego. Czy ewentualne odsetki mają charakter stały, czy też mogą być niższe?

Ponadto zgodnie z wytycznymi MF art. 56 § 1a Ordynacji podatkowej obowiązuje od 1 stycznia 2009 r. i nie przewidziano sytuacji by nadać mu moc wsteczną. Nowe uregulowania mają więc zastosowanie do korekt deklaracji złożonych po 1 stycznia 2009 r. i nie obejmują korekt deklaracji złożonych przed tym dniem.

Obniżona stawka odsetek za zwłokę ma swoje zastosowanie do naliczania odsetek za zwłokę za okres od 1 stycznia 2009 r., wynika to bowiem z treści obwieszczenia ministra finansów z 6 stycznia 2008 r. w sprawie stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz obniżonej stawki za zwłokę od zaległości podatkowych (MP nr 2, poz. 11). Stawka, o której mowa ma zastosowanie do kwoty zaległości podatkowej powstałej zarówno przed, jak i po 1 stycznia 2009 r. Obniżone odsetki dla urzędu skarbowego nie mają natomiast zastosowania do całej kwoty zaległości podatkowej, lecz do ujawnionej w wyniku skorygowania deklaracji.

W związku z powyższym, jeżeli korekta deklaracji dotyczy zaległości podatkowej powstałej przed 1 stycznia 2009 r., to od 1 stycznia 2009 r. odsetki za zwłokę powinny być naliczane według obniżonej stawki odsetek za zwłokę, zaś do 31 grudnia 2008 r. według podstawowej stawki odsetek za zwłokę.

Mając na uwadze okres powstania zaległości podatkowej i składanie korekty dla stosowania obniżonych odsetek istotne znaczenie ma także zapłata należności. Nieuregulowanie zaległości podatkowej w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia korekty uniemożliwia zastosowanie obniżonej stawki odsetek za zwłokę.

Taka sama sytuacja będzie miała miejsce przy niepełnej wpłacie zaległości podatkowej, gdyż warunek zapłaty całości zaległości podatkowej nie zostanie spełniony. Niższa stawka odsetek za zwłokę będzie miała również zastosowanie do zaległości podatkowej, ujawnionej w ponownej korekcie deklaracji podatkowej. Zastosowanie niższej stawki uzależnione będzie od zapłaty całości zaległości podatkowej w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia korekty.

Jak naliczyć odsetki

Odsetki za zwłokę naliczamy na takich samych zasadach jak w przypadku zaległości podatkowej istniejącej w okresach, w których obowiązywały różne stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Odnośnie zaległości podatkowej istniejącej w okresach, w których obowiązywały różne stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, odsetki są naliczane odrębnie za każdy z tych okresów. Należy zaokrąglić sumę odsetek za poszczególne okresy. Również podobne zasady w zakresie naliczania odsetek za zwłokę dotyczą obniżonej stawki odsetek za zwłokę.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »