| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Szybszy zwrot VAT w branży budowlanej – jakie warunki należy spełnić?

Szybszy zwrot VAT w branży budowlanej – jakie warunki należy spełnić?

Zwroty VAT zadeklarowane przez mikroprzedsiębiorców świadczących usługi budowlane są realizowane przez organy podatkowe w skróconym czasie, tj. nawet do 15 dni. Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać zwrot w krótszym terminie?

Zgodnie z informacją zawartą na stronie Ministerstwa Finansów (MF) zwroty podatku VAT dla mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej, przy spełnieniu określonych warunków, będą realizowane szybciej.

Podstawowym warunkiem, o którym należy pamiętać jest ten, że skrócenie terminu będzie możliwe wyłącznie po zweryfikowaniu prawidłowości zwrotu.

Odwrotne obciążenie

Przypomnijmy, że zmiany w branży budowlanej w zakresie rozliczania podatku VAT zostały wprowadzone od początku roku, tj. 1 stycznia 2017 r.

Usługi budowlane wykonywane przez niektóre podmioty objęte zostały tzw. odwrotnym obciążeniem. Zgodnie z tą zmianą nabywca jest zobowiązany do naliczenia VAT-u od takiej transakcji.

Jak informuje resort finansów (wypowiedź podsekretarza stanu, zastępcy szefa Krajowej Administracji Skarbowej Pawła Cybulskiego z dnia 27 czerwca 2017 r.), zwroty zadeklarowane przez mikroprzedsiębiorców świadczących usługi budowlane będą realizowane przez organy podatkowe w skróconym czasie, tj. nawet do 15 dni. W chwili obecnej podstawowe terminy na zwrot VAT-u wynikającego ze złożonej deklaracji to 25 lub 60-dni.

Szybszy zwrot VAT

Mikroprzedsiębiorca, działający w branży budowlanej, który chce skorzystać z przyspieszonego 15-dniowego terminu na zwrot VAT, powinien za wybrany okres, którego dotyczy zwrot nadwyżki podatku:

- dobrowolnie przekazać ewidencję podatkową w formie pliku JPK_VAT,

- przesłać elektroniczną deklarację VAT.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Ministerstwo Finansów informuje, że podatnicy, którzy prześlą wraz z deklaracją VAT pliki JPK_VAT, zaprezentują się jako podmioty działające w sposób przejrzysty i transparentny. Zgodnie z komunikatem MF takie działania ograniczą także do niezbędnego minimum czas i środki podatnika konieczne do zapewnienia organowi podatkowemu możliwości sprawdzenia złożonego rozliczenia oraz umożliwiają szybszą weryfikację.

Szybszy zwrot VAT dla mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej ma znaczenie dla płynności finansowej, gdyż mogą wcześniej ponownie obracać swoimi środkami finansowymi.

Autor: Magdalena Podgórska

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zdjęcia

Zwrot VAT dla mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej /Fot. Fotolia
Zwrot VAT dla mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej /Fot. Fotolia

VAT Zmiany od 1 września i 1 listopada 2019 r.29.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

WEBINARIUM! Tarcza Antykryzysowa: składki ZUS, świadczenia dla pracowników, wynagrodzenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »