REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktura zawiera cenę niezgodną z umową - czy można odliczyć VAT

Faktura zawiera cenę niezgodną z umową - czy można odliczyć VAT
Faktura zawiera cenę niezgodną z umową - czy można odliczyć VAT

REKLAMA

REKLAMA

Zawarliśmy umowę o dostawę towarów. Umowa zawiera zapis, że nasz kontrahent przez 6 miesięcy będzie dostarczał nam określoną partię towarów za konkretną cenę. Kwota została podana jednostkowo za każdą sztukę towaru, ale wcześniej została wynegocjowana podczas spotkania. Ostatecznie w umowie została uwzględniona cena wynegocjowana, która była niższa o 15% od ceny pierwotnie wskazanej przez kontrahenta. Otrzymaliśmy pierwszą dostawę towaru i pierwszą fakturę. Na fakturze do zapłaty została uwzględniona cena pierwotnie podana przez kontrahenta, a nie ta, którą mamy w umowie. Czy możemy odliczyć z niej VAT? Czy urząd nie uzna, że został odliczony VAT z faktury zawierającej zawyżoną cenę?

Odliczenie VAT z faktury zawierającej zawyżoną cenę jest ryzykowne. Niezwłocznie powinni Państwo wystąpić o korektę faktury. Najbezpieczniej będzie, jeśli wstrzymają się Państwo z odliczeniem VAT z faktury pierwotnej do czasu otrzymania faktury korygującej. Wówczas będzie można rozliczyć fakturę pierwotną i korektę do tej faktury w tym samym miesiącu. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Autopromocja

Z pytania wynika, że Czytelnik ma wątpliwość, czy ma prawo do odliczenia podatku, skoro sprzedawca wykazał na fakturze zawyżoną kwotę za dostarczony towar.

Z przepisów ustawy o VAT wynika, że nie odliczymy VAT z faktury czy dokumentu celnego, jeśli:

a) stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane – w części dotyczącej tych czynności,

b) podają kwoty niezgodne z rzeczywistością – w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

c) potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego – w części dotyczącej tych czynności (art. 88 ust. 3a pkt 4 ustawy o VAT).

Nie daje prawa do odliczenia VAT faktura, która podaje kwoty niezgodne z rzeczywistością.

Faktura, która zawiera cenę inną niż wskazana w umowie, spełnia przesłanki uznania jej za fakturę, która podaje kwoty niezgodne z rzeczywistością, czyli nie stanowi podstawy do odliczenia z niej VAT.

Zakaz ten nie będzie miał zastosowania, gdy nie ma wątpliwości, że transakcja opodatkowana zaistniała i wykreowała podatek naliczony, a zmiana ceny została przez strony transakcji uzgodniona i zaakceptowana. W takiej sytuacji podatnik nie powinien być pozbawiony prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Jednak w przypadku naszego Czytelnika tak nie było. Jako nabywca podpisał umowę, w której zawarto określoną cenę za towar. Cena ta nie była już później zmieniana. Z treści pytania wynika, że nie doszło do podpisania aneksu do umowy, w którym zmiana ta zostałaby uwzględniona. W takiej sytuacji należy uznać, że kwota podana na fakturze jest niezgodna z rzeczywistością, ponieważ nie wskazuje prawdziwej ceny, jaką ustaliły strony umowy. W rezultacie faktura w takiej formie nie stanowi podstawy do odliczenie podatku w niej wykazanego.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 sierpnia 2017 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.164.2017.1.ISZ), w której czytamy:

W opisanym we wniosku zdarzeniu (w przypadku gdy Wnioskodawca otrzyma fakturę dokumentującą faktycznie wykonaną na Jego rzecz usługę z błędnie określoną kwotą należnego wynagrodzenia za usługi - kwoty są wyższe niż określone w umowie), kwota podana w fakturze, dotyczącej umowy o świadczenie usług na rzecz Wnioskodawcy, jest niezgodna z rzeczywistością, tzn. nie wskazuje prawdziwej ceny, jaką uzgodniły strony umowy, co oznacza, że według ustaleń Wnioskodawca za zgodą kontrahenta, faktycznie zapłaci cenę w odmiennej wysokości niż to wynika z faktury.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2018. Komentarz


W dobie walki organów podatkowych z wyłudzeniami w VAT istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że uznałyby fakt odliczenia VAT z tej faktury za czynność mającą na celu wyłudzenie nienależnego podatku. Odliczenie VAT z faktury zawierającej zawyżoną cenę jest zatem ryzykowne. Niezwłocznie powinni Państwo wystąpić o korektę tej faktury.

Najbezpieczniej będzie, jeśli wstrzymają się Państwo z odliczeniem VAT z faktury pierwotnej do czasu otrzymania faktury korygującej. Wówczas będzie można rozliczyć fakturę pierwotną i korektę do tej faktury w tym samym miesiącu.

Artykuł 86 ust. 19a ustawy o VAT stanowi, że jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia. Taki sposób postępowanie potwierdził także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w cytowanej już interpretacji z 23 sierpnia 2017 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.164.2017.1.ISZ).

Odliczenia z faktury można dokonać w miesiącu otrzymania faktury, pod warunkiem że powstał obowiązek podatkowy, lub w dwóch następnych miesiącach.

Spółka Alfa otrzymała 13 listopada 2017 r. fakturę dokumentującą dostawę towarów, która miała miejsce w październiku. Faktura została wystawiona na zawyżone kwoty. Spółka nie odliczyła z niej VAT, tylko wystąpiła do kontrahenta o wystawienie faktury korygującej. Fakturę korygującą otrzymała 26 stycznia 2018 r., dlatego odliczy VAT w deklaracji za styczeń 2018 r. W ewidencji powinna wpisać zarówno fakturę pierwotną, jak i fakturę korygującą.

Podstawa prawna:

Magdalena Miklewska, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

REKLAMA