reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Podatnik VAT > Mały podatnik VAT – zalety i wady

Mały podatnik VAT – zalety i wady

Małym podatnikiem VAT jest przedsiębiorca, u którego wartość przychodu ze sprzedaży w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczyła równowartości (w przeliczeniu na złote) 1 200 000 euro. Jaki są korzyści dla osób prowadzących działalność gospodarczą i posiadających status małego podatnika? Może są także jakieś wady?

Jeśli, będąc przedsiębiorcą, nie przekroczymy wyżej wskazanego limitu, możemy skorzystać z kasowej metody rozliczenia VAT. W skrócie oznacza to płacenie VAT-u  po uzyskaniu zapłaty od kontrahenta oraz odliczanie VAT od zakupów po dokonaniu faktycznej za nie zapłaty. Jeśli sprzedaż jest dokonywana na rzecz osób, które nie rozliczają VAT-u,  czyli ostatecznego konsumenta albo przedsiębiorcy korzystającego ze zwolnienia w VAT, wtedy obowiązek podatkowy będzie powstawać z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Ustawa o VAT określa wyjątki zmieniające ww. limit, dotyczą one m.in. maklerów, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, agentów, oraz zleceniobiorców i innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze.

Pamiętajmy jednak, że spełnienie warunków pozwalających na zaliczenie do kategorii małych podatników nie oznacza automatycznego przejścia na uproszczony system rozliczania podatku od towarów i usług. To jest jedynie prawo podatnika, z którego można, ale nie trzeba korzystać.

Mały podatnik ma możliwość wyboru jednego z trzech rozwiązań:

- rozliczanie podatku od towarów i usług z wykorzystaniem metody kasowej,

- rozliczanie podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych oraz składanie deklaracji podatkowych za okresy kwartalne,

- rozliczanie podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych oraz składanie deklaracji podatkowych za okresy miesięczne.

Pamiętajmy, że rozliczanie się tzw. metodą kasową wymaga pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego na okres, od którego podatnik będzie z niej korzystał.

Kiedy odliczyć VAT z faktury z oznaczeniem „metoda kasowa”?

Tzw. metoda kasowa może być sporym ułatwieniem w prowadzeniu działalności gospodarczej, gdyż płacimy VAT tylko wtedy, gdy faktycznie otrzymamy należność od kontrahenta. Co więcej, istnieją także przywileje w podatku dochodowym dotyczące sposobu wpłaty zaliczek na podatek dochodowy, czy możliwości skorzystania z jednorazowej amortyzacji.

Polecamy: Biuletyn VAT

Kwartalne deklaracje VAT (VAT-7K)

Korzystnym rozwiązaniem jest możliwość kwartalnego rozliczania VAT-u. Rozliczenia podatku dokonuje się na takich samych zasadach, jak w przypadku powszechnego rozliczania miesięcznego, z tym że podatek przedsiębiorca uiszcza nie co miesiąc, a co kwartał. Pozostali przedsiębiorcy (którzy nie są małymi podatnikami) mogą co prawda składać deklaracje kwartalnie, jednak za pierwszy i drugi kwartał są zobowiązani wpłacać zaliczki.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

Zaliczki na PIT

Będąc małym podatnikiem można zrezygnować z dokonywania miesięcznego naliczania zaliczek na podatek dochodowy na rzecz naliczania kwartalnego. Jednak, by metodę kwartalnego wpłacania zaliczek można było stosować, przedsiębiorca o jej wyborze musi w formie pisemnej powiadomić odpowiedni urząd skarbowy do 20-tego lutego danego roku podatkowego.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 14.03.2017

Ekspert:

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zdjęcia

Mały podatnik VAT – zalety i wady
Mały podatnik VAT – zalety i wady

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary249.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama