REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mały podatnik VAT – zalety i wady

Łatwe podatki
Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.
Mały podatnik VAT – zalety i wady
Mały podatnik VAT – zalety i wady

REKLAMA

REKLAMA

Małym podatnikiem VAT jest przedsiębiorca, u którego wartość przychodu ze sprzedaży w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczyła równowartości (w przeliczeniu na złote) 1 200 000 euro. Jaki są korzyści dla osób prowadzących działalność gospodarczą i posiadających status małego podatnika? Może są także jakieś wady?

Autopromocja

Jeśli, będąc przedsiębiorcą, nie przekroczymy wyżej wskazanego limitu, możemy skorzystać z kasowej metody rozliczenia VAT. W skrócie oznacza to płacenie VAT-u  po uzyskaniu zapłaty od kontrahenta oraz odliczanie VAT od zakupów po dokonaniu faktycznej za nie zapłaty. Jeśli sprzedaż jest dokonywana na rzecz osób, które nie rozliczają VAT-u,  czyli ostatecznego konsumenta albo przedsiębiorcy korzystającego ze zwolnienia w VAT, wtedy obowiązek podatkowy będzie powstawać z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa o VAT określa wyjątki zmieniające ww. limit, dotyczą one m.in. maklerów, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, agentów, oraz zleceniobiorców i innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze.

Pamiętajmy jednak, że spełnienie warunków pozwalających na zaliczenie do kategorii małych podatników nie oznacza automatycznego przejścia na uproszczony system rozliczania podatku od towarów i usług. To jest jedynie prawo podatnika, z którego można, ale nie trzeba korzystać.

Mały podatnik ma możliwość wyboru jednego z trzech rozwiązań:

- rozliczanie podatku od towarów i usług z wykorzystaniem metody kasowej,

- rozliczanie podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych oraz składanie deklaracji podatkowych za okresy kwartalne,

- rozliczanie podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych oraz składanie deklaracji podatkowych za okresy miesięczne.

Pamiętajmy, że rozliczanie się tzw. metodą kasową wymaga pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego na okres, od którego podatnik będzie z niej korzystał.

Kiedy odliczyć VAT z faktury z oznaczeniem „metoda kasowa”?

Tzw. metoda kasowa może być sporym ułatwieniem w prowadzeniu działalności gospodarczej, gdyż płacimy VAT tylko wtedy, gdy faktycznie otrzymamy należność od kontrahenta. Co więcej, istnieją także przywileje w podatku dochodowym dotyczące sposobu wpłaty zaliczek na podatek dochodowy, czy możliwości skorzystania z jednorazowej amortyzacji.

Polecamy: Biuletyn VAT

Kwartalne deklaracje VAT (VAT-7K)

Korzystnym rozwiązaniem jest możliwość kwartalnego rozliczania VAT-u. Rozliczenia podatku dokonuje się na takich samych zasadach, jak w przypadku powszechnego rozliczania miesięcznego, z tym że podatek przedsiębiorca uiszcza nie co miesiąc, a co kwartał. Pozostali przedsiębiorcy (którzy nie są małymi podatnikami) mogą co prawda składać deklaracje kwartalnie, jednak za pierwszy i drugi kwartał są zobowiązani wpłacać zaliczki.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

Zaliczki na PIT

Będąc małym podatnikiem można zrezygnować z dokonywania miesięcznego naliczania zaliczek na podatek dochodowy na rzecz naliczania kwartalnego. Jednak, by metodę kwartalnego wpłacania zaliczek można było stosować, przedsiębiorca o jej wyborze musi w formie pisemnej powiadomić odpowiedni urząd skarbowy do 20-tego lutego danego roku podatkowego.


Jednorazowa amortyzacja

Kolejnym udogodnieniem dostępnym dla małego podatnika jest prawo do jednorazowego zaliczania całej wartości zakupionych środków trwałych (dotyczy to tylko wybranych środków trwałych z wyłączeniem samochodów osobowych) w koszty uzyskania przychodu w miesiącu wprowadzenia ich do ewidencji. Jednak łączna kwota jednorazowych odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć równowartości w złotych 50 000 euro.

Czy motocykl można zamortyzować jednorazowo?

Mały podatnik VAT – wady

Zarówno w przypadku wyboru rozliczenia podatku VAT i PIT kwartalnie warto się zastanowić, czy nie będzie problematyczne odkładanie większej kwoty do wpłaty raz na kwartał, czy nie lepiej wpłacać mniejsze kwoty podatku raz na miesiąc i stale kontrolować należności.

Co więcej stosowanie metody kasowej wiąże się z formalnościami, a także monitorowaniem płatności/otrzymanych należności pod kątem rozliczeń podatkowych i prawidłowego rozpoznania momentu powstania obowiązku podatkowego. Może się okazać, że w przypadku współpracy z rzetelnymi i terminowymi kontrahentami metoda kasowa będzie tylko problematyczna, a nie przyniesie nam żadnych korzyści!

Pamiętajmy także, że przedsiębiorcy stosujący metodę kasową są zobowiązani umieścić dopisek na fakturze „metoda kasowa”.

Dokonując wyboru w zakresie rozliczeń VAT warto pamiętać, że ewentualny powrót do składania deklaracji miesięcznych (VAT-7) jest możliwy dopiero po upływie roku. Mali podatnicy, którzy nie wybrali metody kasowej, lecz składają deklaracje kwartalne, mogą ponownie składać deklaracje podatkowe za okresy miesięczne, nie wcześniej jednak niż po upływie czterech kwartałów, w których rozliczali się we wskazany sposób. Podatnik wówczas musi pisemnie zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca okresu, za który będzie składana ostatnia kwartalna deklaracja podatkowa.

Jeżeli mały podatnik przekroczy limity określone ustawie o VAT – utraci swój status i nie będzie miał już prawa do dalszego rozliczania się za okresy kwartalne. Powrót do rozliczania miesięcznie VAT-u powinien rozpocząć od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym przekroczył wskazany limit wartości.

Autor: Magdalena Podgórska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

  Duże firmy będą miały obowiązek firmy obowiązku ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  REKLAMA