| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Podatnik VAT > Powstanie wykaz podatników VAT czynnych

Powstanie wykaz podatników VAT czynnych

Utworzenie wykazu podatników VAT czynnych, dzięki któremu podatnik będzie mógł sprawdzić kontrahentów – to rozwiązanie przewidziane w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Chodzi o rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który nakłada na szefa Krajowej Administracji Skarbowej obowiązek publikowania na stronie ministra finansów wykazu podatników VAT czynnych i aktualizowania go raz na dobę.

Ma on służyć podatnikom do sprawdzania kontrahentów.

Poza danymi dotyczącymi m.in. imion, nazwisk osób fizycznych oraz adresu prowadzenia działalności, wykaz będzie zawierał również dane dotyczące rejestracji, wykreślenia, ponownego zarejestrowania podatnika VAT i podstawę prawną jego wykreślenia z rejestru. Dane dotyczące ponownej rejestracji będą wskazane przy podatnikach, którzy spełnili przesłanki do wykreślenia, wykazali, że prowadzą działalność, i zostali ponownie zarejestrowani. Dane dotyczące podatników VAT wykreślonych będą figurowały w rejestrze przez okres 5 lat.

Dostęp do ww. wykazu będzie bezpłatny. Projekt przewiduje, że podawanie danych w wykazie nie będzie naruszało tajemnicy skarbowej ani przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.

W myśl przepisów przejściowych omawianego projektu dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym przed wejściem w życie omawianej nowelizacji nie zostaną umieszczone w wykazie. Wykreślenie podatnika z rejestru przed 12 miesiącami od dnia wejścia w życie omawianej nowelizacji również sprawi, że dane jego dotyczące nie trafią do wykazu.

Zmiany w ustawie o PIT i CIT

Omawiana nowelizacja przewiduje też zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Podatnicy nie będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów transakcji przekraczającej 15 tys. zł (w myśl art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej), gdy nie dokonano jej za pośrednictwem rachunku bankowego.

W myśl przepisów przejściowych ww. zasada obejmie płatności i koszty zaliczone do kosztów uzyskania przychodów po dniu wejścia w życie omawianej ustawy.

Polecamy: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

Zmiany w Ordynacji podatkowej

Omawiany projekt dokonuje też zmian w Ordynacji podatkowej. Chodzi o solidarną odpowiedzialność wobec podatnika z podmiotem dokonującym tej dostawy lub świadczącym tę usługę za jego zaległości podatkowe w części podatku, która przypada proporcjonalnie na tę dostawę lub tę usługę, gdy zapłata należności zostanie przekazana na rachunek inny niż ww. wykaz podatników VAT czynnych. Chodzi o transakcje o wartości powyżej 15 tys. zł.

Omawiana nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw ma wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Niebawem trafi na posiedzenie rządu.

Zobacz: Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw

Autor: Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizuje się w ochronie majątku oraz doradztwie strategicznym dla przedsiębiorców

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »