Opodatkowanie VAT wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 lipca 2018 r., 0115-KDIT1-2.4012.397.2018.1.AGW.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki komandytowej (dalej: "spółka"), która planuje dokonać aportu (wkładu niepieniężnego) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "spółka 1") z siedzibą na terytorium Polski. Przedmiotem aportu będzie nieruchomość zabudowana budynkiem biurowym wraz z infrastrukturą towarzyszącą jak np. zewnętrzne miejsca postojowe. Na nieruchomość będą składały się działki objęte zarówno prawem własności jak i użytkowaniem wieczystym. W zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości spółka uzyska udziały spółki 1 o określonej wartości nominalnej, która będzie niższa od rynkowej wartości nieruchomości. Różnica zostanie przekazana na kapitał zapasowy spółki 1.
Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy podstawę opodatkowania VAT przy aporcie nieruchomości stanowić będzie wartość nominalna udziałów objętych w spółce 1 przez spółkę, pomniejszona o kwotę należnego podatku VAT.
Polecamy: Biuletyn VAT
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług z tytułu dokonania aportu w postaci nieruchomości będzie wartość nominalna udziałów wydanych spółce w zamian za aport przez spółkę 1, pomniejszona o kwotę należnego podatku.
Wniesienie aportu w postaci nieruchomości do spółki 1 spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, ponieważ odbędzie się za wynagrodzeniem (wniesienie aportu spełnia przymiot odpłatności, istnieje bowiem bezpośredni związek pomiędzy świadczeniem dostawą towarów a otrzymanym wynagrodzeniem w formie wyrażonych pieniężnie udziałów), a jej efektem jest przeniesienie na inny podmiot nieruchomości.
REKLAMA
Spółka powinna zatem określić podstawę opodatkowania w oparciu o kwotę równą sumie wartości nominalnej objętych udziałów, pomniejszonych o kwotę należnego podatku VAT (bez uwzględniania wartości wkładu przekazanej na kapitał zapasowy jako tzw. agio).
Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska spółka przytoczyła wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 sierpnia 2017 r. o sygn. I FSK 2326/15 i szereg potwierdzających je interpretacji indywidualnych (w tym m.in. interpretację Dyrektora KIS z 17 marca 2017 r. - sygn. 62-IPPP1.4512.28.2017.1.MK).
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się w pełni ze stanowiskiem spółki.
Patrycja Łukasiewicz
Źródło: taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat