reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Nowe deklaracje VAT od kwietnia 2013 - VAT-10, VAT-11, VAT-12 i VAT-13

Nowe deklaracje VAT od kwietnia 2013 - VAT-10, VAT-11, VAT-12 i VAT-13

Minister Finansów przygotował nowe wzory deklaracji VAT. Chodzi o VAT-10, VAT-11, VAT-12 i VAT-13. Nowe wzory zaczynają obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r.

W rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych w zakresie nowych środków transportu (Dz.U. z 2013, poz. 367) znaleźć można nowe wzory VAT-10 i VAT-11. Rozporządzenie to wchodzi w życie od 1 kwietnia 2013 r. i od tego dnia trzeba używać nowych wzorów deklaracji.

VAT-10, to deklaracja dla podatku od towarów i usług przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu, o której mowa w art. 99 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,

Składają ją podatnicy VAT, a także inne podmioty, niemający obowiązku składania deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D lub VAT-8 (niezarejestrowani jako podatnicy VAT UE), a którzy dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu.

Deklarację VAT-10 trzeba składać w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a jeżeli czynności te wykonywane są na terenie dwóch lub więcej urzędów skarbowych, to osoby fizyczne składają ją w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, a osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej - ze względu na adres siedziby.

Podatnicy niebędący podatnikami VAT deklarację VAT-10 składają do urzędu skarbowego właściwego ze względu na:

- adres siedziby (osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej),

- miejsce zamieszkania podatnika (osoby fizyczne).

VAT-11, to deklaracja dla podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu, o której mowa w art. 99 ust. 11 ustawy o VAT, wraz z objaśnieniami, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia.

Deklarację VAT-11 muszą składać osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, niebędące podatnikami VAT i niemające obowiązku składania deklaracji VAT-7, VAT-7K lub VAT-7D, dokonujące wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu.

Deklarację VAT-11 należy złożyć najpóźniej ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy do urzędu skarbowego właściwego ze względu na:

 - adres siedziby (osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej),

- miejsce zamieszkania podatnika (osoby fizyczne).

Odpowiedzialność karna skarbowa księgowego

Wzór wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej ORD-IN (5)

Nowe terminy wystawiania faktur od 2013 roku

VAT-12 - skrócona deklaracja dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu

1 kwietnia 2013 r. zaczynają obowiązywać zupełnie nowe przepisy ustawy o VAT wprowadzające możliwość ustanawiania i funkcjonowania przedstawiciela podatkowego do celów VAT. Podmioty zagraniczne będą mogły ustanawiać takiego przedstawiciela bez potrzeby rejestrowania się jako czynny podatnik VAT.

Stąd pojawiła się konieczność stworzenia nowego wzoru deklaracji VAT dla przedstawiciela podatkowego - VAT-13. Wzór zawiera wyłącznie rozliczenie transakcji wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów podatników, którego dokonuje przedstawiciel podatkowy w imieniu własnym i na rzecz podatników. Z uwagi na to, iż wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest opodatkowana stawką 0 proc. wzór nie zawiera kwoty podatku należnego.

Wzór VAT-13 został ustalony rozporządzeniem Ministra Finansów z 12 marca 2013 r. w sprawie wzoru deklaracji dla podatku od towarów i usług przedstawiciela podatkowego (Dz. U. z 2013 r. poz. 357).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama