| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kiedy wykazać w deklaracji VAT usługę najmu, gdy najemca zapłacił z opóźnieniem

Kiedy wykazać w deklaracji VAT usługę najmu, gdy najemca zapłacił z opóźnieniem

Podatnicy VAT świadczący usługi najmu miewają wątpliwości w deklaracji za jaki miesiąc mają wykazać obrót z tych usług – czy za miesiąc, w którym faktycznie otrzymali zapłatę, czy też może za miesiąc bezskutecznego upływu terminu płatności faktury.

Pytanie podatnika:

Czynny podatnik podatku od towarów i usług świadczy na terytorium kraju usługę najmu, na rzecz czynnego podatnika podatku od towarów i usług.

Świadczenie usługi za maj 2012 r. zostało potwierdzone fakturą VAT, wystawioną w dniu 15 maja 2012 r., na której wskazano, że termin płatności za usługę upływa w dniu 31 maja 2012 r.

VAT od najmu i dzierżawy – zasady, stawki i zakres opodatkowania

Zapłata za tę usługę nastąpiła w dniu 1 czerwca 2012 r. W deklaracji VAT-7 za który miesiąc podatnik powinien wykazać świadczenie przedmiotowej usługi?

Termin złożenia deklaracji VAT

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

W związku z tym, że w opisanej sytuacji świadczący usługę otrzymał zapłatę za wykonaną usługę po terminie płatności wynikającym z faktury VAT, obowiązek podatkowy powstał w dniu upływu terminu płatności za wykonaną usługę, tj. w dniu 31 maja 2012 r.

VAT przy prywatnym najmie mieszkań

Zatem świadczenie przedmiotowej usługi powinno zostać wykazane w deklaracji VAT-7 składanej za maj 2012 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK