reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kiedy wykazać w deklaracji VAT usługę najmu, gdy najemca zapłacił z opóźnieniem

Kiedy wykazać w deklaracji VAT usługę najmu, gdy najemca zapłacił z opóźnieniem

Podatnicy VAT świadczący usługi najmu miewają wątpliwości w deklaracji za jaki miesiąc mają wykazać obrót z tych usług – czy za miesiąc, w którym faktycznie otrzymali zapłatę, czy też może za miesiąc bezskutecznego upływu terminu płatności faktury.

Pytanie podatnika:

Czynny podatnik podatku od towarów i usług świadczy na terytorium kraju usługę najmu, na rzecz czynnego podatnika podatku od towarów i usług.

Świadczenie usługi za maj 2012 r. zostało potwierdzone fakturą VAT, wystawioną w dniu 15 maja 2012 r., na której wskazano, że termin płatności za usługę upływa w dniu 31 maja 2012 r.

VAT od najmu i dzierżawy – zasady, stawki i zakres opodatkowania

Zapłata za tę usługę nastąpiła w dniu 1 czerwca 2012 r. W deklaracji VAT-7 za który miesiąc podatnik powinien wykazać świadczenie przedmiotowej usługi?

Termin złożenia deklaracji VAT

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

W związku z tym, że w opisanej sytuacji świadczący usługę otrzymał zapłatę za wykonaną usługę po terminie płatności wynikającym z faktury VAT, obowiązek podatkowy powstał w dniu upływu terminu płatności za wykonaną usługę, tj. w dniu 31 maja 2012 r.

VAT przy prywatnym najmie mieszkań

Zatem świadczenie przedmiotowej usługi powinno zostać wykazane w deklaracji VAT-7 składanej za maj 2012 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Chudzik

menedżer centralnego działu rozliczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama