reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Aport samochodów do spółki komandytowej – rozliczenie VAT

Aport samochodów do spółki komandytowej – rozliczenie VAT

Podatnik, który zamierzał wnieść do spółki komandytowej aportem samochody osobowe zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie sposobu ustalenia podstawy opodatkowania takiej transakcji. Konkretnie, wątpliwości podatnika sprowadzały się do ustalenia, czy podstawę opodatkowania podatkiem VAT stanowić będzie wartość udziału kapitałowego odpowiadająca wartości netto samochodów osobowych wniesionych przez podatnika aportem do spółki komandytowej.

Podatnik chciał zostać komandytariuszem spółki. Zgodnie z ustaleniami pomiędzy podatnikiem a spółką komandytową, wartość wkładu samochodów osobowych zostanie określona w wartości netto tj. wartości rynkowej pomniejszonej o należny podatek od towarów i usług z tytułu aportu samochodów osobowych. Należny z tytułu aportu samochodów osobowych podatek zostanie zapłacony przez spółkę komandytową na rzecz podatnika na podstawie wystawionej przez niego faktury VAT. Dyrektor KIS udzielił podatnikowi wyjaśnień w interpretacji z dnia 31 lipca 2020 r., znak 0114-KDIP4-2.4012.220.2020.2.MC.

Organ interpretacyjny przedstawił następujące przepisy mające zastosowanie w analizowanej sprawie. Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl przepisu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się zasadniczo przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z kolei przepis art. 29a ust. 6 ustawy o VAT stanowi, że podstawa opodatkowania obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
  2. koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 27b ustawy o VAT, przez wartość rynkową rozumie się całkowitą kwotę, jaką w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju. W przypadku gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się:

  1. w odniesieniu do towarów - kwotę nie mniejszą niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy,
  2. w odniesieniu do usług - kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tych usług.

Organ interpretacyjny uznał, że podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wniesienia aportem do spółki komandytowej samochodów osobowych będzie, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT w związku z art. 29a ust. 6 pkt 1 tej ustawy, wszystko, co stanowi zapłatę, którą podatnik otrzyma od spółki komandytowej z tytułu dokonania aportu, pomniejszone o kwotę podatku od towarów i usług. Zatem, w analizowanym przypadku podstawę opodatkowania należy ustalić w wysokości wartości uzyskanego przez podatnika, w zamian za aport, udziału kapitałowego, tj. ogółu praw i obowiązków komandytariusza w spółce komandytowej, pomniejszonej o kwotę należnego podatku VAT.

Dyrektor KIS zauważył, że skoro wartość aportu ustalona zostanie jako wartość netto samochodów osobowych, tj. bez uwzględniania podatku VAT, a podatek VAT naliczony od wartości netto zostanie podatnikowi zapłacony przez spółkę komandytową, to podstawą opodatkowania będzie kwota odpowiadająca wartości netto wniesionego aportu, tj. pomniejszona o wartość podatku VAT który zostanie podatnikowi zapłacony przez spółkę komandytową.

Paweł Terpiłowski, Radca prawny / Kierownik Zespołu ds. Podatków Pośrednich
ECDP TAX Żuk Komorniczak i Wspólnicy sp. k.

Polecamy: VAT 2020. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama