reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak rozliczać faktury oznaczone wyrazami „metoda kasowa”

Jak rozliczać faktury oznaczone wyrazami „metoda kasowa”

Faktury wystawiane przez podatników rozliczających podatek VAT metodą kasową są dodatkowo oznaczane wyrazami „metoda kasowa”. Kogo dotyczy obowiązek oznaczania faktur w ten sposób i jakie są zasady rozliczania VAT w przypadku takich faktur?

- miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,

- cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto),

- kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto,

- wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto),

- stawkę podatku,

- sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,

- kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,

- kwotę należności ogółem,

- wyrazy „metoda kasowa”.

Ważna!

Wyjątkiem będą faktury dokumentujące usługi finansowo-ubezpieczeniowe zwolnione z VAT, gdyż przepisy pozwalają, aby wystawiać w przypadku tego rodzaju usług faktury uproszczone.

Faktura uproszczona – zasady wystawiania i odliczania VAT

Obowiązek podatkowy

W przypadku małego podatnika, który wybrał kasową metodę rozliczania VAT, obowiązek podatkowy powstaje w szczególny sposób, a mianowicie w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz zarejestrowanego podatnika VAT czynnego - obowiązek podatkowy powstaje w dniu otrzymania całości lub części zapłaty; natomiast w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług dla podmiotu innego niż zarejestrowany podatnik VAT czynny - obowiązek podatkowy powstaje w dniu otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Zasady odliczania podatku

Prawo odliczenia podatku VAT w odniesieniu do nabytych przez małego podatnika towarów i usług, w okresie stosowania przez niego metody kasowej, powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonał zapłaty za te towary i usługi (mówi o tym art. 86 ust. 10e ustawy o VAT).

Polecamy: Jakie prawa i obowiązki ma podatnik występujący o zwrot nadwyżki VAT

Oznacza to, że brak zapłaty małemu podatnikowi, w przypadku dokonania przez niego sprzedaży na rzecz innego podatnika VAT czynnego, jest związany z brakiem prawa do odliczenia tego podatku przez odbiorcę faktury. Faktura wystawiona przez małego podatnika rozliczającego VAT metodą kasową, która nie zostanie uregulowana przez kontrahenta, nie będzie stanowiła podstawy do odliczenia określonego w niej podatku naliczonego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama