reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > VAT-7 (17) - kto musi rozliczać VAT na nowym wzorze deklaracji

VAT-7 (17) - kto musi rozliczać VAT na nowym wzorze deklaracji

Od rozliczenia za sierpień 2016 r. obowiązuje 17 wersja deklaracji VAT-7. Obowiązuje także nowa wersja deklaracji VAT-7K(11) i VAT-7D(8), które należy stosować od rozliczenia za III kwartał 2016 r. Jednak do rozliczenia za grudzień albo IV kwartał można stosować poprzednie wzory deklaracji. Z poprzednich wersji deklaracji nie mogą korzystać jedynie podatnicy, którzy nabywają paliwo w innych krajach UE.

Nowymi wzorami deklaracji VAT należy posługiwać się od rozliczenia za:

  • sierpień 2016 r. – w przypadku deklaracji VAT-7(17), VAT-8(8), VAT-9M(6),
  • III kwartał 2016 r. – w przypadku deklaracji VAT-7K(11), VAT-7D(8).

Do rozliczenia za grudzień lub IV kwartał 2016 r. można składać poprzednie wersje deklaracji. Nie mogą z nich jednak korzystać podmioty rozliczające VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliwa.

W porównaniu z poprzednimi wersjami deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D obowiązujące wersje deklaracji zawierają nową poz. 39 „Kwota podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych, podlegająca wpłacie w terminach, o których mowa w art. 103 ust. 5a i 5b ustawy”. Jej wprowadzenie jest spowodowane zmianami, jakie w rozliczeniu VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliwa wprowadziła ustawa zmieniająca z 7 lipca 2016 r. W pozycji tej należy wpisać VAT wpłacony wcześniej na konto organu celnego i wykazany w deklaracji VAT-14 za okres, za jaki składana jest deklaracja. Kwota z tej pozycji będzie obniżała VAT należny wynikający z deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D, gdyż wcześniejsza zapłata VAT od nabycia wewnątrzwspólnotowego paliwa nie zwalnia z rozliczenia WNT w deklaracji.

Polecamy: Biuletyn VAT

W deklaracjach VAT-7/VAT-7K/VAT-7D dodano także nowy wiersz „Korekta podatku naliczonego, o którym mowa w art. 89b ust. 4 ustawy”, gdzie w poz. 50 dłużnik będzie wykazywał ponownie VAT naliczony wynikający z opłaconej faktury, który wcześniej musiał skorygować z powodu nieuregulowania należności w terminie 150 dni od upływu terminu płatności. Jednocześnie zlikwidowano poz. 66 w deklaracji VAT-7 i VAT-7K oraz poz. 72 w deklaracji VAT-7D, w których podatnik informował, że dokonuje korekty na podstawie art. 89b ust. 4 ustawy.

Oprac. Joanna Dmowska

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

pracujwunii.pl

Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama