E-deklaracje VAT obowiązkowe dla niektórych podatników już od 2017 roku

REKLAMA
W art. 99 ustawy o VAT ust. 11a ma zostać ustalony w następującym brzmieniu:
„l la. Deklaracje, o których mowa w ust. 1-6, 8-9, składa się wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.”;
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Do składania deklaracji w formie od 1 stycznia 2017 r. będą obowiązani następujący podatnicy:
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur
Kup książkę:
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku1) obowiązani do zarejestrowania się jako podatnicy VAT UE (zdaniem MF ułatwi to monitorowanie transakcji wewnątrzwspólnotowych jako transakcji szczególnie narażonych na oszustwa i nadużycia w VAT),
2) będący dostawcami towarów lub świadczącymi usługi, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o VAT, oraz nabywcami tych towarów lub usług (innymi słowy dotyczy to podatników, którzy dokonują „krajowych” dostaw lub nabyć w systemie odwróconego obciążenia),
3) obowiązani, zgodnie z art. 45ba ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub art. 27 ust. ic ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, do składania deklaracji, informacji oraz rocznego obliczenia podatku za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna
Kup książkę:
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety PrawnejPodatnicy inni niż wyżej wymienieni będą zobowiązani od składania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej od 1 stycznia 2018 r.
Polecamy: Biuletyn VAT
KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych
Kto i kiedy musi wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Co należy mieć, aby móc wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Kary za naruszenie obowiązków w zakresie wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Te oraz inne zagadnienia poruszone zostaną podczas tego webinarium.
Webinarium: KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych + certyfikat gwarantowanyWarto jednocześnie zauważyć, że omawiany projekt nowelizacji ustawy o VAT przewiduje od początku 2017 r. (od rozliczenia za styczeń 2017 r.) likwidację możliwości stosowania rozliczeń kwartalnych (a więc i deklaracji kwartalnych) dla podatników:
- innych niż mali podatnicy oraz
- rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych w okresie pierwszych dwunastu miesięcy prowadzenia działalności.
Projektowane zmiany art. 100, 101 i l0la ustawy o VAT przewidują objęcie obowiązkiem składania za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji podsumowujących (dotyczy to transakcji wewnątrzwspólnotowych VAT-UE) oraz informacji podsumowujących w obrocie krajowym (dotyczy informacji składanych przez dostawców towarów i świadczących usługi objęte odwrotnym obciążeniem zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8), a także korekt tych informacji. Informacje te będą składane za okresy miesięczne, projektowane przepisy przewidują bowiem likwidację możliwości składania tych informacji za okresy kwartalne.
Z wprowadzeniem tych obowiązków związana będzie także zmiana w art. 56 § 4 kodeksu karnego skarbowego - wprowadzenie odpowiedzialności karnej (grzywna) za wykroczenie skarbowe polegające na złożeniu deklaracji z pominięciem zastosowania środków komunikacji elektronicznej. W stosunku do informacji podsumowującej analogiczną sankcję za niezachowanie właściwej formy ich złożenia wprowadza zmieniony § 2 w art. 80a kks.
Warto pamiętać, że zgodnie z art. 23 kks wymierzając karę grzywny, sąd określa liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki dziennej; jeżeli kodeks nie stanowi inaczej, najniższa liczba stawek wynosi 10, najwyższa – 720. Wyrokiem nakazowym można wymierzyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających wysokości 200 stawek dziennych, chyba że kodeks przewiduje karę łagodniejszą.
Natomiast ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej (tj. tej 1/30 minimalnego wynagrodzenia) czterystukrotności.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: