Zmiany w VAT w 2017 r. Szczelniej, ale czy prościej?
REKLAMA
REKLAMA
Przełom lat 2016/2017 jest dla polskiego podatnika bardzo gorącym okresem, jako że wtedy właśnie ma wejść w życie wiele ustaw i nowelizacji prawa podatkowego, w tym przepisów regulujących kwestie daniny VAT. Zdaniem rządzących, największą bolączką, jaka trapi przez ostatnie lata polski system podatkowy są nadużycia w kwestii podatku VAT (najważniejszego dla budżetu państwa) oraz związana z nimi niska jego ściągalność.
REKLAMA
Nowelizacja ustawy o VAT, której początek obowiązywania przewidziano na 1 stycznia 2017 roku wprowadza wiele bardzo istotnych, nie zawsze korzystnych dla przedsiębiorcy zmian. Co więcej, niektóre z nich mogą okazać się dla przedsiębiorców sporym obciążeniem, jak np. obowiązek opłaty tzw. „kaucji rejestracyjnej” przez przedsiębiorców, w stosunku do których istnieje podejrzenie opóźnień w zapłacie podatku VAT (innymi słowy, z góry zakłada się nierzetelność bądź nieuczciwość przedsiębiorcy). Aby powiększyć zamieszanie, nie ustalono jednej stawki takiej kaucji, jako że zależy ona od tak wielu czynników, iż teoretycznie może być inna dla każdego przedsiębiorcy.
Ustawa rozszerza ilość transakcji objętych tzw. „mechanizmem odwróconego obciążenia”, czyli procedury polegającej na przeniesieniu obowiązku rozliczenia się z podatku VAT na kupującego, a nie sprzedającego. Na szczęście ta zmiana nie będzie dotyczyła przeciętnego Kowalskiego dokonującego codziennych zakupów, ponieważ może być stosowana tylko w przypadku transakcji na rzecz innego podatnika (po prostu dotyczyć będzie jedynie firm).
Inne kluczowe zmiany to likwidacja rozliczeń kwartalnych na rzecz miesięcznych (nie dotyczy małych firm, dla których wartość sprzedanego w ciągu roku towaru nie przekroczy 1,2 mln Euro), obowiązek elektronicznego rozliczania się z VAT, doprecyzowanie sytuacji, w których można odmówić wpisu płatnika do rejestru VAT lub wykreślić go z owego rejestru, oraz zwiększenie wymiaru kar za nieprawidłowe rozliczenia lub oszustwa podatkowe.
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Odnosząc się do nowelizacji prawa o VAT, można dojść do wniosku, że mamy do czynienia z "ciekawą” sytuacją, w której prawo mając za zadanie poprawę kondycji finansowej państwa, pogarsza los przedsiębiorców! Nakłada bowiem na nich nowe obowiązki, a co za tym idzie konieczność poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na zapoznanie się z ich zakresem, zwiększa częstotliwość rozliczeń, wprowadza zasadę „domniemania winy” (kaucja rejestracyjna), a także zwiększa wymiar ewentualnych kar. Tak więc, pomimo właściwych jak najbardziej założeń, nowelizacja może przynieść dokładnie odwrotny skutek. Co prawda ściągalność VAT może być większa, ale za to zmniejszy się ilość płatników! Można bowiem spodziewać się, że pod nawałem nowych przepisów i obowiązków, zdecydują się na krok pozwalający im obniżyć podatki i przeniosą swoją działalność do krajów przyjaznych przedsiębiorcy, oferujących swoim podatnikom o wiele lepsze, przejrzystsze i stabilniejsze prawo.
Autor: B.Fuchs
www.admiral.tax
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat