REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w VAT w 2017 r. Szczelniej, ale czy prościej?

Zmiany w VAT w 2017 r. Szczelniej, ale czy prościej?/ fot. Fotolia
Zmiany w VAT w 2017 r. Szczelniej, ale czy prościej?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowując na rok 2017 r. nowelizację ustawy o VAT, która ma uszczelnić system poboru tego podatku (przynosząc budżetowi zyski rzędu 3,4 mld zł rocznie), zapomniano, że system ten należałoby nie tylko uszczelnić, ale także uprościć. W przeciwnym wypadku nawet najkorzystniejsze plany poprawy kondycji stanu finansów państwa mogą spalić na panewce.

Przełom lat 2016/2017 jest dla polskiego podatnika bardzo gorącym okresem, jako że wtedy właśnie ma wejść w życie wiele ustaw i nowelizacji prawa podatkowego, w tym przepisów regulujących kwestie daniny VAT. Zdaniem rządzących, największą bolączką, jaka trapi przez ostatnie lata polski system podatkowy są nadużycia w kwestii podatku VAT (najważniejszego dla budżetu państwa) oraz związana z nimi niska jego ściągalność.

Autopromocja

Nowelizacja ustawy o VAT, której początek obowiązywania przewidziano na 1 stycznia 2017 roku wprowadza wiele bardzo istotnych, nie zawsze korzystnych dla przedsiębiorcy zmian. Co więcej, niektóre z nich mogą okazać się dla przedsiębiorców sporym obciążeniem, jak np. obowiązek opłaty tzw. „kaucji rejestracyjnej” przez przedsiębiorców, w stosunku do których istnieje podejrzenie opóźnień w zapłacie podatku VAT (innymi słowy, z góry zakłada się nierzetelność bądź nieuczciwość przedsiębiorcy). Aby powiększyć zamieszanie, nie ustalono jednej stawki takiej kaucji, jako że zależy ona od tak wielu czynników, iż teoretycznie może być inna dla każdego przedsiębiorcy.

Ustawa rozszerza ilość transakcji objętych tzw. „mechanizmem odwróconego obciążenia”, czyli procedury polegającej na przeniesieniu obowiązku rozliczenia się z podatku VAT na kupującego, a nie sprzedającego. Na szczęście ta zmiana nie będzie dotyczyła przeciętnego Kowalskiego dokonującego codziennych zakupów, ponieważ może być stosowana tylko w przypadku transakcji na rzecz innego podatnika (po prostu dotyczyć będzie jedynie firm).

Inne kluczowe zmiany to likwidacja rozliczeń kwartalnych na rzecz miesięcznych (nie dotyczy małych firm, dla których wartość sprzedanego w ciągu roku towaru nie przekroczy 1,2 mln Euro), obowiązek elektronicznego rozliczania się z VAT, doprecyzowanie sytuacji, w których można odmówić wpisu płatnika do rejestru VAT lub wykreślić go z owego rejestru, oraz zwiększenie wymiaru kar za nieprawidłowe rozliczenia lub oszustwa podatkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Odnosząc się do nowelizacji prawa o VAT, można dojść do wniosku, że mamy do czynienia z "ciekawą” sytuacją, w której prawo mając za zadanie poprawę kondycji finansowej państwa, pogarsza los przedsiębiorców! Nakłada bowiem na nich nowe obowiązki, a co za tym idzie konieczność poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na zapoznanie się z ich zakresem, zwiększa częstotliwość rozliczeń, wprowadza zasadę „domniemania winy” (kaucja rejestracyjna), a także zwiększa wymiar ewentualnych kar. Tak więc, pomimo właściwych jak najbardziej założeń, nowelizacja może przynieść dokładnie odwrotny skutek. Co prawda ściągalność VAT może być większa, ale za to zmniejszy się ilość płatników! Można bowiem spodziewać się, że pod nawałem nowych przepisów i obowiązków, zdecydują się na krok pozwalający im obniżyć podatki i przeniosą swoją działalność do krajów przyjaznych przedsiębiorcy, oferujących swoim podatnikom o wiele lepsze, przejrzystsze i stabilniejsze prawo.

Autor: B.Fuchs

www.admiral.tax

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA