reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Zmiany w JPK_VAT 2017/2018 – rewolucja, czy ewolucja?

Zmiany w JPK_VAT 2017/2018 – rewolucja, czy ewolucja?

Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje podatkowe w sprawie plików JPK_VAT. Do 7 sierpnia 2017 r. przedsiębiorcy mogą zgłaszać propozycje zmian technicznych i merytorycznych w schemie JPK_VAT, jakie ich zdaniem resort powinien wprowadzić.

Ministerstwo Finansów planuje rozbudować zakres informacji o transakcjach, które wprowadzane są do bazy danych m.in. o termin i sposób płatności czy datę sprzedaży oraz kod kraju kontrahenta, a także rozważa możliwość zastąpienia deklaracji VAT-7 przez nieco bardziej rozbudowane JPK_VAT. Dodatkowo urzędnicy chcą usprawnić technicznie proces generowania oraz przesyłania plików za pomocą interfejsu komunikacji, który znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów.

Z uwagi na fakt, że to przedsiębiorcy najlepiej znają własne systemy IT finansowo-księgowe oraz kwestie związane z generowaniem i przesyłaniem plików JPK_VAT, w ramach konsultacji podatkowych chciałbym zebrać możliwie dużo konstruktywnych wniosków zmierzających do ulepszenia i  wzbogacenia schemy JPK_VAT, a być może również i do zastąpienia przez obowiązek wysyłania plików JPK_VAT obowiązku przesyłania deklaracji VAT-7 – czytamy w zawiadomieniu o rozpoczęciu konsultacji podatkowych, jakie Paweł Gruza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów skierował do przedsiębiorców.

Więcej ale szybciej

Pliki JPK_VAT zawierają dane o fakturach za transakcje zrealizowane w danym miesiącu. Są one użyteczne zarówno dla organów podatkowych, ponieważ umożliwiają skuteczną i szybką analizę, jak i przedsiębiorców, którzy, przykładowo, w łatwy sposób mogą przeprowadzić audyt wewnętrzny i zweryfikować, czy faktury zakupowe zostały rozliczone prawidłowo. Ministerstwo proponuje rozbudować te schematy pliku JPK_VAT o dodatkowe pozycje: data sprzedaży, odrębne pole na kod kraju, w którym znajduje się siedziba kraju oraz odrębne pole na prefiks numeru NIP kontrahenta. Dodatkowo resort finansów rozważa wprowadzenie obowiązku wpisywania informacji o terminie płatności oraz oznaczaniu rodzaju transakcji. Urzędnicy tłumaczą, że bardziej szczegółowy schemat JPK_VAT usprawni kontrole, a tym samym pozwoli np. na przyspieszenie czynności przy weryfikacji zasadności zwrotu nadwyżki naliczonego podatku VAT.

Deklaracja VAT-7 przejdzie do lamusa?

Obecnie przedsiębiorcy muszą udostępniać organom podatkowym nie tylko pliki JPK_VAT ale również deklaracje VAT-7. Ministerstwo Finansów rozważa likwidację obowiązku przesyłania deklaracji VAT-7 i zastąpienie go  obowiązkiem przesyłania plików JPK_VAT. W tym celu należałoby rozszerzyć zakres danych zawartych w pliku JPK o informacje wykraczające poza ewidencję VAT, m.in. kwotę podatku naliczonego z przeniesienia, czy sposób zwrotu nadwyżki podatku naliczonego.

Zastąpienie deklaracji VAT-7 przez nieco bardziej rozbudowane JPK_VAT oznacza rewolucję formalną, która będzie wymagała zmiany szeregu przepisów podatkowych. Wprawdzie obecne istnienie obok siebie VAT-7 i JPK oznacza, że przedsiębiorstwa duplikują przesyłane dane - raz w formie zagregowanej w VAT-7 a raz w formie szczegółowej JPK_VAT. Prowadzi to niekiedy do pomyłek, kiedy np. zostanie skorygowany VAT-7, ale firma zapomni o korekcie JPK_VAT. Jednak zarówno z perspektywy podatników, jak i aparatu skarbowego bazowanie na JPK oznacza operowanie na zestawie danych informatycznych bez posiadania zagregowanej i sformalizowanej podstawy, która obecnie wynika z deklaracji. Wprawdzie informatyzacja procesów podatkowych jest nieuchronna i zmiana hierarchii ważności (przesuwanie akcentów z deklaracji w stronę JPK) będzie następować - sądzę jednak, że bardziej prawdopodobne jest utrzymanie deklaracji jako nakładki agregującej dane wynikające z JPK niż jej całkowite zniknięcie.

Bardzo ważną kwestią w zapowiedziach ministerstwa jest też zmiana schemy JPK_VAT. Dobrze, że MF zapowiada, że weźmie pod uwagę głos podatników i warto wziąć udział w konsultacjach, bo bardziej sensownie ułożony schemat oznacza mniej problemów w późniejszych rozliczeniach. Zwłaszcza, że rozbudowa przekazywanych w JPK_VAT informacji może iść naprawdę bardzo daleko i oznaczać dalsze skomplikowanie systemu JPK, generujące istotne koszty

Polecamy: Biuletyn VAT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TAAC Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama