reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Split payment > Obowiązkowy split payment - adnotacja „mechanizm podzielonej płatności” na fakturze

Obowiązkowy split payment - adnotacja „mechanizm podzielonej płatności” na fakturze

W indywidualnej interpretacji podatkowej z 19 grudnia 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił kilka praktycznych kwestii dotyczących umieszczania na fakturach adnotacji „mechanizm podzielonej płatności”.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze wnioski płynące z tej interpretacji:

1) Nie ma przeszkód, aby sprzedawca w ramach realizacji jednego zamówienia dokonywał odrębnego fakturowania sprzedaży towarów ujętych w załączniku nr 15 do ustawy oraz sprzedaży towarów spoza tego załącznika;

2) Kluczowe znaczenie dla dokonania zapłaty należności z zastosowaniem obowiązkowego split payment ma wartość brutto na fakturze, a nie wartość tego zamówienia. Określony w ustawie limit 15 tysięcy zł dotyczy kwoty brutto wykazanej na fakturze;

3) Nie ma obowiązku umieszczania adnotacji „mechanizm podzielonej płatności“ na żadnej z faktur w następujących przypadkach:

a) Jeżeli wartość zamówienia wynosi 30.000 zł, a sprzedawca realizuje je w tym samym dniu i wystawia dwie faktury: jedną obejmującą pozycje z zał. nr 15 w wartości 5.000 zł i drugą na pozostały asortyment w wartości 25.000 zł.

b) Jeżeli wartość zamówienia wynosi 40.000 zł, a sprzedawca realizuje go w dwóch różnych terminach i wystawia trzy faktury: jedną w pierwszym dniu obejmującą pozycje z zał. nr 15 w wartości 5.000 zł, pozostałe dwie w kolejnym dniu: pierwszą fakturę obejmującą towary z załącznika nr 15 w kwocie 12.000 zł, drugą fakturę na pozostały asortyment w wartości 23.000 zł.

4) Natomiast jeżeli wartość zamówienia wynosi 35.000 zł, a sprzedawca realizuje je w tym samym dniu i wystawia dwie faktury: jedną obejmującą pozycje z zał. nr 15 w wartości 16.000 zł i drugą na pozostały asortyment w wartości 19.000 zł, sprzedawca obowiązany jest umieścić adnotację „mechanizm podzielonej płatności” tylko na fakturze obejmującej towary z załącznika nr 15.

Wydana interpretacja to dobra informacja dla podatników, bowiem z uwagi na „ostrożnościowe“ podejście podatnicy rozważali różne, nie zawsze najkorzystniejsze warianty w zakresie, o którym mowa w przedmiotowej interpretacji.

Interpretacja podatkowa z 19 grudnia 2019 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej - sygn. 0111-KDIB3-2.4012.646.2019.1.AZ

Polecamy: VAT 2020. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Źródło:

Accace

Zdjęcia

Obowiązkowy split payment - adnotacja „mechanizm podzielonej płatności” na fakturze
Obowiązkowy split payment - adnotacja „mechanizm podzielonej płatności” na fakturze

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN + program498.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama