REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zajęcie pieniędzy na rachunku VAT

Zajęcie pieniędzy na rachunku VAT
Zajęcie pieniędzy na rachunku VAT

REKLAMA

REKLAMA

Zajęcie pieniędzy na rachunku VAT. Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską udzielił 9 grudnia 2021 r. wyjaśnień odnośnie zasad prowadzenia egzekucji z rachunku VAT. Zdaniem Ministra obowiązujące obecnie przepisy nie wymagają zmian. Minister wskazał też, że termin 60 dni to maksymalny czas jakim dysponuje naczelnik urzędu skarbowego na rozpatrzenie wniosku podatnika o wyrażenie zgody na przesłanie środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy. W praktyce rozpatrywanie tych wniosków trwa kilkanaście dni.

Kiedy rachunek VAT może być zajęty w toku egzekucji?

Na podstawie art. 62d ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe  (Dz. U. z 2020 r. poz. 1896 z późn. zm.) środki pieniężne zgromadzone m.in. na rachunku VAT oraz rachunku rozliczeniowym są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego dotyczącego egzekucji lub zabezpieczenia należności innych niż wymienione w art. 62b ust. 2 pkt 2 tej ustawy.

Autopromocja

Zatem z rachunku VAT mogą być realizowane wyłącznie zajęcia wierzytelności z tytułu:

- podatku od towarów i usług, dodatkowego zobowiązania podatkowego w tym podatku, a także odsetek za zwłokę w podatku od towarów i usług lub odsetek za zwłokę od dodatkowego zobowiązania podatkowego,

- podatku dochodowego od osób prawnych oraz zaliczek na ten podatek, a także odsetek za zwłokę w podatku dochodowym od osób prawnych oraz odsetek od zaliczek na ten podatek,

- podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zaliczek na ten podatek, a także odsetek za zwłokę w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz odsetek od zaliczek na ten podatek,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- podatku akcyzowego, przedpłat podatku akcyzowego, wpłat dziennych, a także odsetek za zwłokę w podatku akcyzowym oraz odsetek od przedpłat podatku akcyzowego,

- należności celnych oraz odsetek za zwłokę od tych należności,

- należności z tytułu składek ZUS.

Dobrowolna zapłata zapobiegnie egzekucji

Minister finansów podkreśla, że zastosowanie przymusu administracyjnego, w celu wykonania obowiązku, ma miejsce dopiero po bezskutecznym upływie terminu na realizację obowiązku i wiąże się z niewykonaniem przez zobowiązanego obowiązku we wskazanym terminie. Do upływu terminu płatności zobowiązany ma możliwość uregulowania swoich zobowiązań w sposób dobrowolny. W zakresie ww. podatków i należności może również wykorzystać środki zgromadzone na rachunku VAT.

Zajęcie rachunku bankowego w toku egzekucji administracyjnej

Przepisy dotyczące postępowania egzekucyjnego i stosowanych w jego ramach środków służących doprowadzeniu do wykonania obowiązku w trybie egzekucji administracyjnej znajdują się w ustawie z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Na podstawie art. 81 § 1 tej ustawy do skuteczności zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego nie jest konieczne wskazanie, przez organ egzekucyjny, numerów rachunków bankowych zobowiązanego. Zajęcie jest bowiem skuteczne w odniesieniu do wszystkich rachunków bankowych zobowiązanego prowadzonych przez bank. Dodatkowo zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego obejmuje również środki pieniężne, których nie było na rachunku bankowym w chwili zajęcia, a zostały wpłacone na ten rachunek po dokonaniu zajęcia oraz środki, które zostały wpłacone na inny rachunek, otwarty po dokonaniu zajęcia.

Zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej z rachunku bankowego

W celu zastosowania w egzekucji obowiązku o charakterze pieniężnym, środka egzekucyjnego w postaci egzekucji z rachunku bankowego, organ egzekucyjny dokonuje zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego przez przesłanie do banku zawiadomienia o zajęciu wierzytelności pieniężnej zobowiązanego z rachunku bankowego do wysokości egzekwowanej należności pieniężnej wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia w terminie dochodzonej wierzytelności oraz kosztami egzekucyjnymi.

Specjalne zawiadomienie o zajęciu rachunku VAT

Mając na uwadze szczególny charakter rachunku VAT, jak również ściśle określone zasady obciążania tego rachunku, w przypadku zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego i wkładu oszczędnościowego na poczet należności, którymi może być obciążony rachunek VAT, stosuje się specjalnie wprowadzone w tym celu zawiadomienie. Konstrukcja tego zawiadomienia ma ułatwić bankom prawidłową realizację zawiadomienia o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego.

Banki mogą dowolnie decydować o wyborze rachunku do zajęcia (egzekucji)

W interpelacji poselskiej nr 28790 z 28 listopada 2021 r. jedna z posłanek poinformowała, że do jej biura poselskiego zwrócili się z prośbą o pomoc przedsiębiorcy, którym pomimo posiadania środków na rachunku przeznaczonym do płacenia podatku VAT zaległości w tym podatku zajęto nie na przeznaczonym do tego koncie, a na rachunku głównym firmy. W tej sytuacji przedsiębiorca pozostaje z zablokowanymi środkami na koncie głównym, a środków z konta VAT nie może wykorzystać. Taka praktyka jest co do zasady zgodna z przepisami ale powoduje problemy przedsiębiorców z płynnością finansową.

Posłanka wskazała, że prawo pozwala bankom na dowolność, czy egzekucja zostanie przeprowadzona z rachunku podstawowego, czy z rachunku VAT. W przypadku gdy bank zdecyduje, że przeprowadzi egzekucję z konta podstawowego, a przedsiębiorca nie ma na tyle wysokiej sprzedaży, by naliczony został VAT w kolejnych miesiącach, część jego środków zostaje zamrożona na koncie bankowym przez co najmniej 60 dni, bo dopiero po takim czasie może on wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego o odmrożenie własnych pieniędzy.

Nie będzie zmian w przepisach egzekucyjnych dot. rachunku VAT

W odpowiedzi na tę interpelację Minister Finansów poinformował 9 grudnia 2021 r., że obecnie nie są prowadzone prace w zakresie modyfikacji zasad egzekucji z rachunków bankowych.

Autopromocja

Minister wskazał, że przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, co do zasady, nie zawierają regulacji odnośnie kolejności realizacji przez bank zawiadomienia o zajęciu z rachunków bankowych prowadzonych na rzecz zobowiązanego. Takich regulacji nie zawiera również ustawa Prawo bankowe.

Zdaniem Ministra podatnik mając środki na rachunku VAT, czyli rachunku dedykowanym m.in. do uregulowania zobowiązania w podatku od towarów i usług powinien wykorzystać je i zapłacić do urzędu skarbowego swoje zobowiązanie, unikając tym samym rozpoczęcia procedury postępowania egzekucyjnego.

Co do poruszonej w interpelacji kwestii zamrożenia środków na rachunku VAT przez co najmniej 60 dni, Minister podkreślił, że termin 60 dni jest to maksymalny czas jakim dysponuje naczelnik urzędu skarbowego na rozpatrzenie wniosku podatnika. W praktyce rozpatrywanie wniosków o wyrażenie zgody na przesłanie środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy trwa kilkanaście dni.

Minister wskazał przykładowo, że we wrześniu 2021 r. średni czas oczekiwania podatnika na postanowienie w tym zakresie wyniósł 15 dni, a w październiku 12 dni. Zdaniem resortu finansów organy podatkowe działają w tej kwestii sprawnie i skracają czas swoich działań do absolutnego minimum. A zatem nie można mówić (co do zasady) o zamrażaniu środków na rachunku VAT „na co najmniej 60 dni”.

Nadwyżki z rachunku VAT mogą być przekazane na rachunek rozliczeniowy

Ponadto Minister Finansów wskazał, że w przypadku posiadania przez podatnika zaległości w podatkach, które mogą być regulowane z rachunku VAT, naczelnik urzędu skarbowego wydaje decyzję odmowną wyłącznie do wysokości posiadanych zaległości. Zatem jeżeli wysokość środków na rachunku VAT jest wyższa niż posiadane zaległości nie ma przeszkód w otrzymaniu zgody i przekazaniu nadwyżki środków na rachunek rozliczeniowy celem swobodnego dysponowania środkami.

Źródło: odpowiedź Ministra Finansów z 9 grudnia 2021 r. (znak: PT8.054.3.2021) na interpelację poselską nr 28790

Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Herod Antypis
  2023-12-11 07:54:36
  Tylko zbrojne i niepokojowe wystąpienie przedsiębiorców przeciw państwu może rozwiązać problemy z wrogością państwa względem przedsiębiorrców. DO tej pory przedsiębiorcy są najbardziej uległą grupą społeczną co musi się skończyć. Państwo jest naszym wrogiem a wiadomo co z wrogiem nalezy uczynić podczas wojny. Płatność podzielona to przejaw wrogości państwa względem nas. DO walki narodzie!!
  0
 • Beata K.
  2023-08-24 13:50:56
  1. wg stan na sierpień 2023 r., kto (jaki organ) jest uprawniony, aby wystąpić do banku o zablokowanie i zajęcie środków na rachunku VAT z tytułu egzekucji podatkowej: wyłącznie Naczelnik US czy też np. komornik lub Szef KAS? 2.Jeśli blokada i zajęcie opiewa na wyższą kwotę niż saldo rachunku VAT, to zajęciu podlega tylko ww. kwota, czy może po wpłynięciu kolejnych środków na rachunek VAT bank powinien również je przekazywać do US lub komornika, aż do przekazania pełnej kwoty wskazanej w postanowieniu o zajęciu?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

REKLAMA