reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Jaki VAT od sprzedaży gruntu przeznaczonego częściowo pod zabudowę?

Jaki VAT od sprzedaży gruntu przeznaczonego częściowo pod zabudowę?

Przeznaczenie danych gruntów w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego bywa mieszane, tj. mogą być to przykładowo działki budowlano-leśne, w ramach których wydzielona jest cześć przeznaczona pod zabudowę i część przeznaczona na inne cele (tu: leśne).

W przypadku zawierania transakcji sprzedaży takich nieruchomości pojawiać się mogą wątpliwości co do tego, jaką stawkę podatku VAT zastosować do takiej transakcji.

W szczególności czy stawkę 23% właściwą dla gruntów budowlanych, czy też zwolnienie od podatku dla gruntów leśnych i czy zastosowanie danej stawki uzależnione jest przykładowo od proporcji tych gruntów (czego jest więcej).

Stanowisko organów podatkowych w tym zakresie jest na szczęście logiczne i przyjazne podatnikom, tj. do takiej transakcji należy stosować stawkę 23% do tej części gruntu, która przeznaczona jest do celów budowlanych i zwolnienie od podatku do pozostałej części gruntu.

Podkreślenia wymaga to, że Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr IBPP3/443-351/11/IK z dnia 10 czerwca 2011 r. nie tylko wskazał na konieczność opodatkowywania takich gruntów dokładnie z ich przeznaczeniem wpisanym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (i w częściach w nim określonych), ale i poparł swe stanowisko orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, tj. wyrokiem z dnia 6 lipca 2006 r. w sprawie C-251/05 (z powództwa Talacre Beach Caravan Sales Ltd ).

W wyroku tym  ETS stwierdził, że jeżeli określone towary stanowią przedmiot jednej dostawy, która:

a) z jednej strony obejmuje towar główny objęty przez ustawodawstwo danego państwa członkowskiego zwolnieniem dającym prawo do zwrotu zapłaconego podatku w rozumieniu art. 28 ust. 2 lit. a) szóstej dyrektywy oraz

b) z drugiej strony towary wyłączone przez to ustawodawstwo z zakresu zastosowania tego zwolnienia, to

nie ma przeszkód, by dane państwo członkowskie UE pobierało VAT od dostawy towarów wyłączonych ze zwolnienia według stawki zwykłej.

Kiedy zdaniem Rzecznika Generalnego TSUE trzeba zapłacić VAT od sprzedaży działek budowlanych?

Czy trzeba płacić VAT przy sprzedaży gruntów rolnych podzielonych na działki budowlane?

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama