REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka stawka VAT dla badań okulistycznych wymaganych przy uzyskiwaniu prawa jazdy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Broniszewska
Stawka VAT dla badań okulistycznych a prawo jazdy
Stawka VAT dla badań okulistycznych a prawo jazdy

REKLAMA

REKLAMA

Zakład Opieki Zdrowotnej realizuje cele i zadania zgodnie ze statutem w zakresie ochrony zdrowia oraz wykonuje świadczenia medyczne na podstawie zawartych umów z NFZ. Ponadto wykonuje badania laboratoryjne tj badanie okulistyczne przeprowadzone w celu wydania zaświadczenia na prawo jazdy. To, czy i jaką stawką podatku VAT będzie opodatkowana ta usługa, zależy przede wszystkim od tego, czy służy ona ochronie zdrowia.

Opodatkowaniu podlegają odpłatnie świadczone usługi na terytorium kraju. Wynika to z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą.

REKLAMA

Autopromocja

Usługi zwolnione od podatku

Z przepisów podatkowych wynika, że aby świadczone usługi nie były opodatkowane, muszą zostać spełnione dwa warunki.

Po pierwsze, mają dotyczyć opieki medycznej w zakresie profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawiania zdrowia.

Usługi w zakresie opieki medycznej, które służą:                                                                                       
- profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz                                   
- dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze lub świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza, są zwolnione z podatku (art. 43 ust.1 pkt 18 i 18 a) ustawy o VAT).

REKLAMA

Zwolnienie nie dotyczy świadczonych usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli  nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej bądź ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czynności ściśle związane z opieką szpitalną i medyczną powinny dotyczyć tylko tych świadczeń, których realizacja jest niezbędna dla osiągnięcia celu terapeutycznego opieki szpitalnej i medycznej.

Polecamy: Badania dla kierowców objęte podatkiem

Polecamy: Czy kursy prawa jazdy będą opodatkowane VAT w 2011 roku

Po drugie, muszą być świadczone przez podmioty lecznicze lub w ramach wykonywania zawodów wymienionych w art. 43 ust.1 pkt 19.

Usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

a) lekarza i lekarza dentysty,

b) pielęgniarki i położne,

c) medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654),

d) psychologa

podlegają zwolnieniu podatkowemu (art. 43 ust.1 pkt 19).

Zatem, podstawową kwestią jest to, aby celem wykonywanych usług była opieka medyczna służąca profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Pojęcie opieki medycznej

REKLAMA

Opieka medyczna nie jest zdefiniowana w przepisach podatkowych. Opieka medyczna to zachowanie polegające na oddanym i troskliwym zajmowaniu się drugą osobą. Jest pewnym ciągiem czynności, którym celem jest utrzymanie lub przywrócenie dobrego stanu zdrowia. Czynności te polegają na obserwacji, badaniu, diagnozie, leczeniu. 

Krzysztof Kłosowski i Karol Potocki w artykule ‘Zwolnienie od podatku od towarów i usług w zakresie usług opieki medycznej służących profilaktyce’ (Dor.Podat.2011.7-8.22) stwierdzają, że Zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług są usługi, których celem jest m.in. diagnoza stanu zdrowia, w celu ustalenia, czy pacjent nie wymaga opieki zdrowotnej.

W związku z tym, jeżeli osoba fizyczna poddaje się z własnej woli badaniom diagnostycznym (bez skierowania) i celem tego badania jest ustalenie stanu zdrowia, wówczas usługa taka korzysta ze zwolnienia z opodatkowania. Bez znaczenia pozostaje w tym zakresie fakt skierowania lekarskiego na badanie diagnostyczne.

Profilaktyka dotyczy działań podejmowanych wobec drugiego człowieka, które mają uniemożliwić wystąpienie negatywnych skutków, chorób, powikłań, chronić przed niepożądanym wpływem otoczenia. Istotą profilaktyki jest zapobieganie rozwojowi choroby poprzez wczesne jej wykrycie oraz obserwacja i badanie pacjenta. 

Powyższe regulacje wynikają z prawa unijnego (Dyrektywa 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r.- art. 132). Oznacza to, że we wszystkich państwach członkowskich zakres usług świadczonych w zakresie opieki medycznej, które są zwolnione z podatku VAT, jest taki sam. Skutkuje to tym, że i rozumienie pojęcia ‘opieki medycznej’ powinno być jednakowe.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Polecamy: Kalkulator odsetek podatkowych

Mariusz Chudzik w komentarzu do ustawy o podatku od towarów i usług (wyd. LEX Wolter Kluwer business) wskazuje, że zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej usługami opieki medycznej nie są:

- usługi pobieranie próbek DNA i ich badania w celu ustalenia ojcostwa (wyrok w sprawie C-384/98 Dotter v. Willimaier),

- usługi wydawania zaświadczeń o stanie zdrowia dla celów uzyskania uprawnień rentowych, badania lekarskie wykonywane w celu ustalenia wielkości szkód na osobie, sprawozdania medyczne (opinie biegłych), badania lekarskie prowadzone w toku postępowania o błędy w sztuce (wyrok w sprawie C-307/01 Peter d'Ambrumenil, Dispute Resolution Services Ltd v. Commissioners of Customs and Excise);

– sporządzenie raportu medycznego oceniającego stan zdrowia osoby na potrzeby oceny zasadności roszczenia o wypłatę renty inwalidzkiej (wyrok w sprawie C-212/01 Margarete Unterpertinger v. Pensionsversicherungsanstalt der Arbeiter).

Wykonanie badań okulistycznych wymaganych dla wydania określonego zaświadczenia

Wydania danego zaświadczenia na żądanie osoby zainteresowanej może tylko w sposób pośredni przyczynić się do ochrony zdrowia np. poprzez wykrycie choroby, nieprawidłowego funkcjonowania organizmu czy uzupełnienie, modyfikację wcześniejszej diagnozy.

Podstawowym celem wydania takiego zaświadczenia jest realizacja jednego z warunków prawnych wymaganego przez inne podmioty, aby móc podjąć daną decyzję, np. wydać orzeczenie w zakresie zdolności do prowadzenia pojazdów.

Usługa medyczna tego typu nie realizuje podstawowego kryterium- nie ma cech opieki medycznej służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Oznacza to, że nie może korzystać ze zwolnienia podatkowego.

Badania wykonywane po to, aby ocenić zdolności danej osoby do kierowania pojazdem mechanicznym nie służą ani profilaktyce, ponieważ nie zapobiega chorobie, ani zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu, poprawie zdrowia. Celem wykonywanej usługi jest wydanie zaświadczenia o stanie zdrowia, które jest koniecznym warunkiem do tego, aby inny podmiot mógł wydać decyzję pociągają za sobą pewne skutki prawne

Usług dotyczące przeprowadzania badań okulistycznych osób ubiegających się o prawo jazdy, majce na celu stwierdzenie istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem, są opodatkowane podatkiem VAT. Stawka wynosi 23 %.

W tej kwestii wypowiedział się Jacek Budziszewski, który w artykule „Podatki w praktyce” (Dor.Podat.2011.9.80) pisze, że Wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego związku z leczeniem, nie ma prawa do zastosowania zwolnienia z podatku od towarów i usług.[…]

Jeżeli usługa polega na wydaniu ekspertyzy lekarskiej, to chociaż wyniki tej usługi należą do kompetencji świadczącego usługi medyczne i mogą obejmować działania, które są typowe dla zawodów medycznych, to jednak, aby do takiego katalogu świadczeń zastosować przedmiotowe zwolnienie, muszą one służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. 

Tekst powstał na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 21 grudnia 2011 roku (nr IPTPP2/443-560/11-6/JS).

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Faktury ustrukturyzowanej nie da się obiektywnie (w sensie prawnym) użyć ani udostępnić poza KSeF. Co zatem będzie przedmiotem opisu i dekretacji jako dowód księgowy?

Nie da się w sensie prawnym „użyć faktury ustrukturyzowanej poza KSeF” oraz jej „udostępnić” w innej formie niż poprzez bezpośredni dostęp do KSeF – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF 2026: Ministerstwo Finansów publikuje harmonogram, dokumentację API KSeF 2.0 oraz strukturę logiczną FA(3)

W dniu 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną w zakresie implementacji Krajowego Systemu e-Faktur z narzędziami wspierającymi integrację. Od dziś firmy oraz dostawcy oprogramowania do wystawiania faktur mogą rozpocząć przygotowania do wdrożenia systemu w środowisku testowym. Materiały są dostępne pod adresem: ksef.podatki.gov.pl/ksef-na-okres-obligatoryjny/wsparcie-dla-integratorow. W przypadku pytań w zakresie udostępnionej dokumentacji API KSeF 2.0 Ministerstwo Finansów prosi o kontakt za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: ksef.podatki.gov.pl/formularz.

Załączniki w KSeF tylko dla wybranych? Nowa funkcja może wykluczyć małych przedsiębiorców

Nowa funkcja w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) pozwala na dodawanie załączników do faktur, ale wyłącznie w ściśle określonej formie i po wcześniejszym zgłoszeniu. Eksperci ostrzegają, że rozwiązanie dostępne będzie głównie dla dużych firm, a mali przedsiębiorcy mogą zostać z dodatkowymi obowiązkami i bez realnej możliwości skorzystania z tej opcji.

Kontrola podatkowa - fiskus ma 98% skuteczności. Adwokat radzi jak się przygotować i ograniczyć ryzyko kary

Choć liczba kontroli podatkowych w Polsce od 2023 roku spada, ich skuteczność jest wyższa niż kiedykolwiek. W 2024 roku aż 98,1% kontroli podatkowych oraz 94% kontroli celno-skarbowych zakończyło się wykryciem nieprawidłowości. Urzędy skarbowe, dzięki wykorzystaniu narzędzi analitycznych takich jak STIR, JPK czy big data, trafnie typują podmioty do weryfikacji, skupiając się na firmach obecnych na rynku i rzeczywiście dostępnych dla egzekucji zobowiązań. W efekcie kontrola może spotkać każdego podatnika, który nieświadomie popełnił błąd lub padł ofiarą nieuczciwego kontrahenta.

REKLAMA

Rewolucja w podatkach i inwestycjach! Sejm przegłosował pakiet deregulacyjny – VAT do 240 tys. zł, łatwiejszy dostęp do kapitału dla MŚP

Sejm uchwalił przełomowy pakiet ustaw deregulacyjnych. Wyższy limit zwolnienia z VAT (do 240 tys. zł), tańszy dostęp do kapitału dla małych firm, koniec obowiązkowego pośrednictwa inwestycyjnego przy ofertach do 1 mln euro i uproszczenia w kontrolach celno-skarbowych – wszystko to z myślą o przedsiębiorcach i podatnikach. Sprawdź, co się zmienia od 2026 roku!

Sejm zdecydował. Fundamentalna zmiana w ustawie o podatku od spadków i darowizn

Sejm uchwalił właśnie nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Celem nowych regulacji jest ograniczenie obowiązków biurokratycznych m.in. przy sprzedaży rzeczy uzyskanych w drodze spadku.

Fiskus przegrał przez własny błąd. Podatnik uniknął 84 tys. zł podatku, bo urzędnicy nie znali terminu przedawnienia

Fundacja wygrała przed WSA w Gliwicach spór o 84 tys. zł podatku, bo fiskus nie zdążył przed upływem terminu przedawnienia. Kontrola trwała ponad 5 lat, a urzędnicy nie przestrzegali procedur. Sprawa pokazuje, że przepisy podatkowe działają w obie strony – także na korzyść podatnika.

W 2026 r. wdrożenie obowiązkowego KSeF - czy pamiętamy o VIDA? Czym jest VIDA i jakie zmiany wprowadza?

W 2026 roku wdrożymy w końcu w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF) w wersji obowiązkowej. Prace nad KSeF trwają od wielu lat. Na początku tych prac Polska była w awangardzie państw unijnych pod względem e-fakturowania, wyprzedzaliśmy rozmachem i pomysłem inne państwa, jedni z pierwszych wnioskowaliśmy w 2021 r. o pozwolenie na obowiązkowy KSeF dla wszystkich podatników i transakcji. Administracja utknęła jednak w realizacji swojego pomysłu, reszta jest historią. W międzyczasie pojawiły się nowe, niezwykle istotne okoliczności, a więc VIDA (VAT in the Digital Age). Pojawia się zatem fundamentalne pytanie: czy obecne wdrożenie KSeF nie powinno już dziś uwzględniać przyszłych wymogów VIDA?

REKLAMA

Minister finansów zapowiada nowy podatek: W kogo uderzy?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej utrzymywanej przez banki w Narodowym Banku Polskim - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że przychody do budżetu w 2026 r. z tego tytułu mogłyby sięgnąć 1,5-2 mld zł.

Zwrot VAT: Tylko organ I instancji może przedłużyć termin – przełomowy wyrok WSA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi orzekł, że termin zwrotu VAT może zostać przedłużony wyłącznie przez organ I instancji i tylko w trakcie trwającego postępowania. Przedłużenie nie jest dopuszczalne po uchyleniu decyzji i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia.

REKLAMA