REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiążąca Informacja Stawkowa w 2021 r. - co warto wiedzieć?

Szymon Kwasigroch
 Systim
Księgowość przez Internet – online
Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS), VAT 2021
Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS), VAT 2021
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) została wprowadzona do ustawy o VAT ustawą z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1751). Głównym powodem jej wprowadzenia było ułatwienie podatnikom stosowanie przepisów dotyczących stawek podatku VAT oraz zapewnienie im w tym zakresie odpowiedniej ochrony. Od 1 stycznia 2021 r. weszły w życie przepisy wprowadzające istotne zmiany w WIS, które zostaną przybliżone w tym artykule.

Czym jest WIS?

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) jest decyzją wydawaną na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, WNT albo świadczenia usług, która zawiera:

Autopromocja

1) opis towaru albo usługi będących przedmiotem WIS,

2) klasyfikację towaru według działu, pozycji, podpozycji lub kodu Nomenklatury scalonej (CN) albo według działu, grupy, klasy, kategorii, albo według sekcji, działu, grupy lub klasy PKOB, niezbędną do:

a) określenia stawki podatku właściwej dla towaru albo usługi,

b) stosowania przepisów ustawy oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie w przypadku, o którym mowa w art. 42b ust. 4 ustawy o VAT,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) stawkę podatku właściwą dla towaru albo usługi.

WIS są wydawane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) bezterminowo (do 30 grudnia 2020 roku), mogły jednak:

  • wygasnąć z mocy prawa w przypadku zmiany przepisów dotyczących VAT lub
  • zostać uchylone bądź zmienione w określonych przypadkach, np. w związku ze zmianami przepisów dotyczących Nomenklatury scalonej (CN) lub ich interpretacji, czy też w sytuacji stwierdzenia ich nieprawidłowości.

Klasyfikacja WIS od 1 stycznia 2021 roku

Do 30 grudnia 2020 roku decyzje wydawane przez Dyrektora KIS dotyczyły towarów, które były klasyfikowane  według  Nomenklatury scalonej (CN) oraz Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). Od 1 stycznia 2021 roku są klasyfikowane również według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji wyrobów i Usług (PKWiU).

Nowy termin ważności WIS

Ważność WIS została zmieniona z bezterminowej na okres 5 lat, ze względu na uwarunkowania prawne, które w danym okresie mogły ewentualnie ulec zmianie. Decyzję dotyczącą WIS będzie można otrzymać w identycznym zakresie jak poprzednią, zostanie ona jednak ponownie rozpatrzona pod względem obowiązujących aktualnie przepisów i czynników mogących mieć wpływ na zmianę klasyfikacji danego towaru lub usługi, lub czynniki mogące spowodować dezaktualizację WIS jak np. postęp technologiczny.

Każda Wiążąca Informacja Stawkowa jest dodatkowo umieszczana i zapisywana w Biuletynie Informacji Publicznej KIS, skąd każdy podatnik może z niej skorzystać. Istnieje również możliwość korzystania z WIS swoich kontrahentów, w obu przypadkach podatnik będzie korzystał z ochrony na zasadach określonych w ustawie o VAT. Organy podatkowe nie mają podstaw do kwestionowania prawidłowo stosowanych przez podatników stawek VAT, nawet gdy podatnicy ci nie posiadają WIS, lub nie zostały one wydane na zgłoszenie danego podatnika.

Istnieje możliwość zmiany decyzji dotyczącej WIS na podstawie art. 42h ust. 2 albo 3 ustawy o VAT przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej lub dyrektora KIS w przypadku m.in. stwierdzenia nieprawidłowości w wydanej wcześniej decyzji dotyczącej WIS. W takim przypadku ważność WIS stwierdza się od momentu zmiany stosowania WIS na okres 5 lat.

Istotną informacją jest również ważność WIS wydanych przed 31 grudnia 2020 rokiem, której termin ważności nie jest ustalany na podstawie jej wydania, lecz daty wprowadzenia nowych przepisów. Termin ważności wszystkich WIS wydanych przed tą datą liczony jest zatem od 1 stycznia 2021 roku, o ile nie nastąpi żadna zmiana przepisów odnoszących się do danego towaru, lub usługi będących przedmiotem WIS.

Szymon Kwasigroch
Systim.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA