reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Nie można stosować niższej stawki VAT do e-booków

Nie można stosować niższej stawki VAT do e-booków

Przepisy dyrektywy VAT, które przewidują obniżoną stawkę tylko w przypadku książek, gazet i czasopism drukowanych są ważne - powiedziała Juliane Kokott, rzecznik generalnej Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak podkreśliła, między publikacjami elektronicznymi (e-bookami), a publikacjami drukowanymi istnieje znaczna różnica pod względem potrzeby ich wspierania, która wynika z bardzo różnych kosztów dystrybucji.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Należy przypomnieć, że Polski Trybunał Konstytucyjny, na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w lipcu 2015 r. skierował w powyższej kwestii pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE (sprawa C-390/15). Odesłanie prejudycjalne pozwala sądom państw członkowskich, w ramach rozpatrywanego przez nie sporu, zwrócić się do Trybunału z pytaniem o wykładnię prawa Unii lub o ocenę ważności aktu Unii.

Stosownie do Dyrektywy VAT państwa członkowskie mogą stosować do dostaw publikacji papierowych takich jak książki, gazety i czasopisma obniżoną stawkę VAT – 5 bądź 8 %. Publikacje elektroniczne, które są pobierane z Internetu bądź streaming podlegają co do zasady stawce podstawowej (23% VAT). Wyjątek stanowią książki cyfrowe, o ile dostarczane są na nośniku fizycznym takim jak na przykład CD-ROM – w tym przypadku można stosować obniżoną stawkę, jak dla drukowanych publikacji. Należy podkreślić, że powyższy wyjątek dotyczy tylko książek, gazety i czasopisma wydawane w formie elektronicznej podlegają podstawowej stawce – niezależnie od formy dostawy do odbiorcy.

Stawka VAT na napoje – decyduje skład

Wątpliwości TK dotyczyły w szczególności zgodności unijnej dyrektywy m.in. z zasadą równości zawartą w art. 20 Karty Praw Podstawowych UE.

Rzecznik Generalna uznała, że przepisy dyrektywy VAT, które przewidują obniżoną stawkę tylko w przypadku książek, gazet i czasopism drukowanych są ważne. Jak podkreśliła rzeczniczka, między publikacjami cyfrowymi, a publikacjami drukowanymi istnieje znaczna różnica pod względem potrzeby ich wspierania, która wynika z bardzo różnych kosztów dystrybucji.

Juliane Kokott nie stwierdziła również naruszenia zasady równego traktowania w stosowaniu obniżonej stawki podatku do e-książek dostarczanych np. na płycie CD, ale nie do takich samych produktów dostarczanych elektronicznie. Zgodnie z wydaną opinią, książki cyfrowe dostarczane elektronicznie z reguły mogą być oferowane po niższej cenie niż na nośniku fizycznym nawet wtedy, gdy podlegają wyższej stawce VAT.

Jakkolwiek opinia rzecznik generalnej nie jest wiążąca dla sędziów Trybunału, którzy decyzję w tej sprawie powinni podjąć za kilka miesięcy, to jednak zwykle zgadzają się oni przedstawioną wcześniej argumentację.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

W kontekście analizowanej kwestii warto przypomnieć, że Komisja Europejska zamierza przedstawić w 2017 r. wniosek ustawodawczy w sprawie wprowadzenia ostatecznych zasad dla jednolitego europejskiego obszaru VAT. Komisja planuje między innymi unowocześnić ramy regulacyjne dotyczące stawek i pozostawić w przyszłości państwom członkowskim większą swobodę w ustalaniu ich wysokości.

Autor: Katarzyna Klimczyk, Doradca podatkowy, Konsultant w Zespole Doradztwa Podatkowego Accreo Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Do publikacji elektronicznych nie można stosować niższego VAT/ fot. Fotolia
Do publikacji elektronicznych nie można stosować niższego VAT/ fot. Fotolia

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama