Nie można stosować niższej stawki VAT do e-booków
REKLAMA
REKLAMA
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
REKLAMA
Należy przypomnieć, że Polski Trybunał Konstytucyjny, na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w lipcu 2015 r. skierował w powyższej kwestii pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE (sprawa C-390/15). Odesłanie prejudycjalne pozwala sądom państw członkowskich, w ramach rozpatrywanego przez nie sporu, zwrócić się do Trybunału z pytaniem o wykładnię prawa Unii lub o ocenę ważności aktu Unii.
Stosownie do Dyrektywy VAT państwa członkowskie mogą stosować do dostaw publikacji papierowych takich jak książki, gazety i czasopisma obniżoną stawkę VAT – 5 bądź 8 %. Publikacje elektroniczne, które są pobierane z Internetu bądź streaming podlegają co do zasady stawce podstawowej (23% VAT). Wyjątek stanowią książki cyfrowe, o ile dostarczane są na nośniku fizycznym takim jak na przykład CD-ROM – w tym przypadku można stosować obniżoną stawkę, jak dla drukowanych publikacji. Należy podkreślić, że powyższy wyjątek dotyczy tylko książek, gazety i czasopisma wydawane w formie elektronicznej podlegają podstawowej stawce – niezależnie od formy dostawy do odbiorcy.
Stawka VAT na napoje – decyduje skład
Wątpliwości TK dotyczyły w szczególności zgodności unijnej dyrektywy m.in. z zasadą równości zawartą w art. 20 Karty Praw Podstawowych UE.
REKLAMA
Rzecznik Generalna uznała, że przepisy dyrektywy VAT, które przewidują obniżoną stawkę tylko w przypadku książek, gazet i czasopism drukowanych są ważne. Jak podkreśliła rzeczniczka, między publikacjami cyfrowymi, a publikacjami drukowanymi istnieje znaczna różnica pod względem potrzeby ich wspierania, która wynika z bardzo różnych kosztów dystrybucji.
Juliane Kokott nie stwierdziła również naruszenia zasady równego traktowania w stosowaniu obniżonej stawki podatku do e-książek dostarczanych np. na płycie CD, ale nie do takich samych produktów dostarczanych elektronicznie. Zgodnie z wydaną opinią, książki cyfrowe dostarczane elektronicznie z reguły mogą być oferowane po niższej cenie niż na nośniku fizycznym nawet wtedy, gdy podlegają wyższej stawce VAT.
Jakkolwiek opinia rzecznik generalnej nie jest wiążąca dla sędziów Trybunału, którzy decyzję w tej sprawie powinni podjąć za kilka miesięcy, to jednak zwykle zgadzają się oni przedstawioną wcześniej argumentację.
Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016
W kontekście analizowanej kwestii warto przypomnieć, że Komisja Europejska zamierza przedstawić w 2017 r. wniosek ustawodawczy w sprawie wprowadzenia ostatecznych zasad dla jednolitego europejskiego obszaru VAT. Komisja planuje między innymi unowocześnić ramy regulacyjne dotyczące stawek i pozostawić w przyszłości państwom członkowskim większą swobodę w ustalaniu ich wysokości.
Autor: Katarzyna Klimczyk, Doradca podatkowy, Konsultant w Zespole Doradztwa Podatkowego Accreo Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat