REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta deklaracji VAT w związku z ewidencją WDT – zasady, termin

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Korekta deklaracji VAT w związku z ewidencją WDT – zasady, termin
Korekta deklaracji VAT w związku z ewidencją WDT – zasady, termin

REKLAMA

REKLAMA

Transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegają szczególnym zasadom opodatkowania. Jednak aby zastosować preferencyjną stawkę podatku przy sprzedaży towarów do innego kraju UE należy posiadać dokumenty potwierdzające wywóz towarów, a ich brak może skutkować korektą deklaracji lub wykazaniem sprzedaży z właściwą krajową stawką podatku VAT.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem posiadania dokumentów potwierdzających wywóz towarów, o których mowa w art. 42 ust. 3-4 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). Jeżeli podatnik nie posiada dokumentów potwierdzających wywóz towarów przed upływem terminu do złożenia deklaracji za:

Autopromocja
 • okres kwartalny - podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za ten okres; podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji za następny okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres rozliczeniowy nie posiada ww. dowodów;
 • okres miesięczny - podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za ten okres; podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik za ten kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy nie posiada ww. dowodów.

Polecamy: VAT Zmiany od 1 września i 1 listopada 2019 r.

Polecamy: Split payment od 1 listopada 2019 r.

Otrzymanie dowodów potwierdzających wywóz towarów upoważnia podatnika do wykazania WDT ze stawką 0% w ewidencji za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana, i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej.

Powyższe zagadnienie warto omówić na przykładach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. Spółka XYZ sp. z o.o. (zwana dalej Spółką) sprzedała towar podatnikowi z Niemiec (zwany dalej Klientem). Towar został wywieziony w maju 2019 r., w tym też miesiącu Spółka wystawiła fakturę. Transakcja spełnia warunki do uznania jej za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (strony transakcji są podatnikami zarejestrowanymi na potrzeby rozliczenia transakcji wewnątrzwspólnotowych w dwóch różnych krajach UE). Spółka otrzymała dokumenty potwierdzające wywóz 15 czerwca 2019 r. Spółka rozlicza podatek VAT za miesięczne okresy rozliczeniowe.

W przypadku, gdy Spółka otrzymała dokumenty potwierdzające wywóz przed upływem terminu do złożenia deklaracji za maj 2019 r., czyli do 25 czerwca 2019 r., wówczas Spółka może rozliczyć wewnątrzwspólnotową dostawę towarów ze stawką 0% w deklaracji za maj 2019 r.

 1. Spółka sprzedała Klientowi z Niemiec towar, który został wywieziony w maju 2019 r. W tym też miesiącu Spółka wystawiła fakturę. Spółka otrzymała dokumenty potwierdzające wywóz 20 lipca 2019 r.

W przypadku, gdy Spółka otrzymała dokumenty potwierdzające wywóz pomiędzy 25.06. a 25.07.2019 r., wówczas Spółka może rozliczyć wewnątrzwspólnotową dostawę towarów ze stawką 0% w deklaracji za maj 2019 r. poprzez złożenie korekty tej deklaracji.

 1. Spółka sprzedała Klientowi z Niemiec towar, który został wywieziony w maju 2019 r. W tym też miesiącu Spółka wystawiła fakturę. Spółka otrzymała dokumenty potwierdzające wywóz 30 lipca 2019 r.

W przypadku, gdy Spółka otrzymała dokumenty potwierdzające wywóz pomiędzy 25.07. a 25.08.2019 r., wówczas Spółka może rozliczyć wewnątrzwspólnotową dostawę towarów ze stawką 0% w deklaracji za maj 2019 r. poprzez złożenie korekty tej deklaracji.

 1. Spółka sprzedała Klientowi z Niemiec towar, który został wywieziony w maju 2019 r. W tym też miesiącu Spółka wystawiła fakturę. Transakcja spełnia warunki do uznania jej za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Spółka otrzymała dokumenty potwierdzające wywóz 26 sierpnia 2019 r.

W przypadku, gdy Spółka nie otrzymała dokumentów potwierdzających wywóz do 25.08.2019 r., wówczas Spółka powinna rozliczyć  transakcję z właściwą stawką krajową, np. 23% w deklaracji za lipiec 2019 r. Natomiast w przypadku, gdy Spółka otrzymała dokumenty potwierdzające wywóz po 25.08.2019 r. – Spółka powinna rozliczyć wewnątrzwspólnotową dostawę towarów ze stawką 0% w deklaracji za maj 2019 r. poprzez złożenie korekty tej deklaracji oraz skorygować deklarację za lipiec 2019 r., gdzie wykazano transakcję ze stawką krajową, np. 23%.

W odniesieniu do powyższego warto zauważyć, że otrzymanie potwierdzenia deklaracji w okresie pomiędzy 26.06.2019 r. a 25.08.2019 r. wywołuje takie same skutki – Spółka jest uprawniona do korekty deklaracji za maj 2019 r. i wykazania WDT ze stawką 0%. Ustawa o VAT nie precyzuje terminu, w jakim należy złożyć korektę deklaracji (tu w miesiącu otrzymania dokumentów np. lipiec lub sierpień 2019 r.). Istotne jest jednak, aby korektę złożyć przed upływem 25 sierpnia.2019 r., ponieważ przekroczenie tego terminu będzie skutkowało obowiązkiem opodatkowania transakcji wg właściwej krajowej stawki podatku (np. 23%).

Alicja Ziółek, doradca podatkowy w ECDP Tax Mazur i wspólnicy sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA