Reklamacje dotyczące wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (WNT) – rozliczanie VAT
REKLAMA
REKLAMA
Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów
Ustalając implikacje podatkowe powyższych zdarzeń, w pierwszej kolejności należy wskazać, iż podstawą opodatkowania WNT jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić (art. 31 ust. 1 ustawy o VAT).
REKLAMA
Jednocześnie podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) oraz o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze (art. 31 ust. 3 w zw z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT).
Mając na uwadze powyższe należy wskazać, iż obniżenie wynagrodzenia z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia na skutek uznania przez dostawcę reklamacji, uprawnia podatnika do obniżenia podstawy opodatkowania.
Obowiązki dokumentacyjne
W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wystawiane są faktury wewnętrzne. Przy czym zasady wystawiania faktur VAT (w tym faktur wewnętrznych) uregulowane zostały szczegółowo w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur. I tak, w myśl § 13 ust. 1 ww. rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.
Zgodnie z § 13 ust. 6 pkt 1 rozporządzenia powyższy przepisy stosuje się odpowiednio w przypadku zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych. Ponadto, jak stanowi § 24 ust. 1 rozporządzenia, przywołane regulacje stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych.
Polski podatnik - w przypadku uznania przez unijnego kontrahenta reklamacji - powinien wystawić wewnętrzną fakturę korygującą zmniejszającą wartość uprzednio rozliczonego WNT.
Należy jednakże zauważyć, iż ustawodawca nie określił w jakim terminie należy wystawić wewnętrzną fakturę korygującą. W opinii autora, faktura taka powinna zostać wystawiona w chwilą zaistnienia okoliczności stanowiących przesłankę do obniżenia podstawy opodatkowania.
Przesłankę taką niewątpliwie stanowi otrzymanie od zagranicznego dostawcy noty korygującej. Tym samym za właściwe należy uznać wystawienie wewnętrznej faktury korygującej po otrzymaniu od kontrahenta noty.
Kiedy nabywca może wystawić notę korygującą do faktury?
Moment rozliczenia wewnętrznej faktury korygującej
W dalszej kolejności należy ustalić, w którym okresie rozliczeniowym podatnik zobowiązany jest uwzględnić korektę faktury wewnętrznej. W praktyce stosuje się zasadę, iż wewnętrzne faktury korygujące ujmuje się w ewidencji za okres, w którym podatnik je wystawił.
Słuszność tego stanowiska wynika pośrednio z treści art. 86 ust. 10a ustawy o VAT, który stanowi, że nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał.
Należy bowiem pamiętać, że korekta podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów skutkuje jednoczesną korektą podatku naliczonego odliczonego od tego nabycia.
Spółka X w marcu 2012 r. nabyła od unijnego dostawcy towar. Na skutek uznanej reklamacji dostawca wystawił notę korygującą, którą Podatnik otrzymał w dniu 21 kwietnia 2012 r. Na podstawie ww. noty Spółka zobowiązana jest do wystawienia faktury wewnętrznej korygującej. Fakturę korygującą należy ująć w rozliczeniu za miesiąc kwiecień 2012 r.
Czy faktura wzywająca do zaliczki generuje konieczność rozliczenia WNT?
Kurs waluty
REKLAMA
Na zakończenie wypada wskazać, iż oprócz ujęcia wewnętrznej faktury korygującej w odpowiednim okresie rozliczeniowym, istotne jest również to, według jakiego kuru należy przeliczyć wyrażone w nocie korygującej wartości. Zgodnie z art 31a ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (…).
Regulacje podatkowe milczą natomiast jak postąpić w przypadku faktur korygujących. W praktyce przyjęło się, że w takich sytuacjach należy stosować taki sam kurs, jaki został zastosowany do faktury pierwotnej.
Tym samym wartości wykazane w nocie korygującej należy przeliczyć na polskie złote po takim samym kursie, jaki zastosował do przeliczenia wartości z faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, której korekta ta dotyczy, tj. po średnim kursie ogłoszonym przez NBP z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego od tej transakcji.
Reasumując, otrzymanie w związku z uznaną reklamacją noty korygującej, stanowi podstawę do korekty podstawy opodatkowania w tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Korekty tej należy dokonać poprzez wystawienie faktury wewnętrznej oraz pomniejszanie podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego oraz kwoty podatku naliczonego w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej w rozliczeniu za miesiąc, w którym nabywca otrzymał notę.
Małgorzata Breda, doradca podatkowy, kierownik zespołu podatku VAT, ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat