reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Reklamacje dotyczące wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (WNT) – rozliczanie VAT

Reklamacje dotyczące wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (WNT) – rozliczanie VAT

Podatnicy nabywający towary od unijnych kontrahentów dokonując reklamacji wadliwych towarów, najczęściej od swoich dostawców, otrzymują noty korygujące. Przedmiotowe noty wystawiane są tytułem obniżenia wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów na skutek pozytywnego rozpatrzenia reklamacji. W sytuacjach takich pojawiają się wątpliwości, jakie skutki w zakresie podatku VAT rodzi otrzymanie przez polskiego podatnika takiej noty korygującej.

Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Ustalając implikacje podatkowe powyższych zdarzeń, w pierwszej kolejności należy wskazać, iż  podstawą opodatkowania WNT jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić (art. 31 ust. 1 ustawy o VAT).

Jednocześnie podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) oraz o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze (art. 31 ust. 3 w zw z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT).

Mając na uwadze powyższe należy wskazać, iż obniżenie wynagrodzenia z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia na skutek uznania przez dostawcę reklamacji, uprawnia podatnika do obniżenia podstawy opodatkowania.

Obowiązki dokumentacyjne

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wystawiane są faktury wewnętrzne. Przy czym zasady wystawiania faktur VAT (w tym faktur wewnętrznych) uregulowane zostały szczegółowo w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur. I tak, w myśl § 13 ust. 1 ww. rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Zgodnie z § 13 ust. 6 pkt 1 rozporządzenia powyższy przepisy stosuje się odpowiednio w przypadku zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych. Ponadto, jak stanowi § 24 ust. 1 rozporządzenia, przywołane regulacje stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych.

Polski podatnik - w przypadku uznania przez unijnego kontrahenta reklamacji - powinien wystawić wewnętrzną fakturę korygującą zmniejszającą wartość uprzednio rozliczonego WNT.

Należy jednakże zauważyć, iż ustawodawca nie określił w jakim terminie należy wystawić wewnętrzną fakturę korygującą. W opinii autora, faktura taka powinna zostać wystawiona w chwilą zaistnienia okoliczności stanowiących przesłankę do obniżenia podstawy opodatkowania.

Przesłankę taką niewątpliwie stanowi otrzymanie od zagranicznego dostawcy noty korygującej. Tym samym za właściwe należy uznać wystawienie wewnętrznej faktury korygującej po otrzymaniu od kontrahenta noty.

Kiedy nabywca może wystawić notę korygującą do faktury?

Moment rozliczenia wewnętrznej faktury korygującej

W dalszej kolejności należy ustalić, w którym okresie rozliczeniowym podatnik zobowiązany jest uwzględnić korektę faktury wewnętrznej. W praktyce stosuje się zasadę, iż wewnętrzne faktury korygujące ujmuje się w ewidencji za okres, w którym podatnik je wystawił.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama