Jak udokumentować WDT, żeby móc zastosować 0 % stawkę podatku VAT
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz ujednolicony tekst ustawy: USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
REKLAMA
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według preferencyjnej 0 % stawki podatku VAT, co do zasady, pod warunkiem że:
1. polski podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej (numer VAT UE);
2. podał ten numer oraz swój numer VAT UE na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
3. przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (art. 42 ust. 2 ustawy o VAT).
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!
Jak właściwie udokumentować wewnątrzwspólnotową dostawę towarów?
Dowodami, o których mowa powyżej są – co do zasady - następujące dokumenty (jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju):
1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju – w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
2. kopia faktury,
3. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku (art. 42 ust. 3 ustawy o VAT).
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Nie jest konieczne posiadanie wszystkich ww. dowodów (dokumentów), dla zastosowania stawki 0% względem WDT. Otóż, w świetle aktualnego orzecznictwa sądowego wystarczającym jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre z nich (vide: uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 października 2010 r., sygn. akt I FPS 1/10).
Przy czym wówczas winien je uzupełnić dowodami fakultatywnymi, przykładowo:
1. korespondencją handlową z nabywcą, w tym jego zamówieniem;
2. dokumentami dotyczącymi ubezpieczenia lub kosztów frachtu;
3. dokumentami potwierdzającymi zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku innym dokumentem stwierdzającym wygaśnięcie zobowiązania;
4. dowodem potwierdzającym przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.
Oczywiście wszystkie zebrane przez sprzedawcę dokumenty muszą łącznie potwierdzać fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.
Kiedy stosować stawkę 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?
Ordynacja podatkowa, dla celów dowodowych, jako dowód dopuszcza wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem (art. 180 ust. 1 ordynacji podatkowej).
Odnosząc treść tego przepisu do stanowiska Naczelnego Sądu Administracyjnego stwierdzić należy, iż dowodem może być każdy dokument, który może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy.
Konkludując, dla opodatkowania WDT według 0% stawki podatku VAT niezbędnym jest zgromadzenie przez podatnika dokumentacji potwierdzającej fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem dostawy wewnątrzwspólnotowej do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.
W ocenie Autora dokumentem potwierdzającym wywóz towaru z terytorium Polski do innego kraju członkowskiego UE może być zarówno:
- przesłany pocztą elektroniczną skan podpisanego potwierdzenia odbioru towarów, jak również
- sama wiadomość e-mail, której treść potwierdza fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.
Stanowisko to zgodne jest z poglądem Ministra Finansów. Otóż w interpretacji indywidualnej z dnia 13 stycznia 2012 r. (sygn. IPTPP2/443-624/11-7/JN) Minister Finansów stwierdził, iż: "prawo do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT nie jest uzależnione od posiadania oryginałów dowodów w formie papierowej. Skoro przepisy nie stanowią o ich formie, stąd można wnioskować, że każda forma jest dopuszczalna, pod warunkiem, że autentyczność tych dokumentów została uprawdopodobniona".
W przypadku, gdy podatnik posiada potwierdzenia odbioru wyłącznie w formie elektronicznej, powinien zwrócić szczególną uwagę na okoliczność uprawdopodabniające autentyczność – rozumianą jako pewność, co do pochodzenia – tych dokumentów. Okolicznością uprawdopodabniającą autentyczność dokumentu jest niewątpliwie wysłanie go z adresu e-mail należącego do kontrahenta.
Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat