| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Wydruk Poświadczonego Zgłoszenia Celnego podstawą dla stawki VAT 0%

Wydruk Poświadczonego Zgłoszenia Celnego podstawą dla stawki VAT 0%

Jednym z warunków stosowania stawki VAT 0% dla usług międzynarodowego transportu drogowego towarów importowanych do kraju, jest posiadanie potwierdzonego przez urząd celny dokumentu, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Spełnienie tego warunku nie sprawia żadnej trudności w przypadku dokonywania przez importera zgłoszeń celnych (clenia towarów) w formie papierowej.

Ale problematycznym wydaje się zdobycie takiego dokumentu w przypadku zgłoszeń celnych (clenia towaru) przy wykorzystaniu wyłącznie dokumentów elektronicznych.

W przypadku zgłoszeń tradycyjnych, tj. papierowych, importer posiada kartę 8 dokumentu SAD, którego potwierdzoną przez urząd celny kopię może przekazać podmiotowi, który wykonuje na jego rzecz usługi transportu międzynarodowego danych towarów.

Polecamy: Czym się różni eksport pośredni od bezpośredniego w ustawie o VAT?

Jeżeli jednak importer dokonuje (zgodnie z prawem) zgłoszeń celnych (clenia towaru) w formie elektronicznej, to nie stosuje żadnych papierowych dokumentów SAD. Wysyła tylko do systemu komputerowego Służby Celnej odpowiednie dane elektroniczne, które są również podpisane elektronicznie i drogą zwrotną otrzymuje elektroniczne powiadomienie o dokonaniu odprawy celnej. Taki elektroniczny dokument nosi nazwę „Poświadczone Zgłoszenie Celne”.

Ponieważ jest to zapis elektroniczny, to niewykonalnym jest dokonanie jego kserokopii i przekazanie jej kontrahentowi (firmie transportowej), co czasami rodzi wątpliwości, czy można w takich przypadkach stosować stawkę VAT 0% w oparciu o wydruk takiego komunikatu.

Polecamy: Urząd celny może sprawdzić wartość sprowadzonego samochodu.

W celu rozwiania wątpliwości w tym zakresie, jedna z firm transportowych zwróciła się o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w tym zakresie.

W odpowiedzi na zapytanie, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w wydanej w imieniu Ministra Finansów interpretacji nr IPTPP2/443-658/11-4/JN z 12 stycznia 2012 r. wskazał, że skoro w myśl unijnego rozporządzenia wykonawczego do Wspólnotowego Kodeksu Celnego elektroniczne Poświadczone Zgłoszenie Celne jest dokumentem celnym zastępującym zgłaszającemu (czyli np. importerowi) poświadczoną przez organ celny papierową kartę 8 zgłoszenia celnego SAD, to wydruk tego dokumentu uprawnia do stosowania stawki VAT 0% dla usługi transportu danego towaru.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK