REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostawa z UE z montażem wykonywanym przez kupującego – rozliczenie VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Dostawa z UE z montażem wykonywanym przez kupującego – rozliczenie VAT
Dostawa z UE z montażem wykonywanym przez kupującego – rozliczenie VAT
Fot. Torlys

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczenie transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia sprawia szereg kłopotów podatnikom, zwłaszcza, gdy zakup wiąże się z koniecznością wykonania prac instalacyjnych na zamówionych towarach.

Wyobraźmy sobie następującą sytuację:

REKLAMA

Autopromocja

Spółka Alfa zakupiła budowę linii produkcyjnej od kontrahenta z Włoch. Zakres powyższej transakcji obejmował nie tylko dostawę gotowych urządzeń, ale również wiązał się z nabyciem niezbędnych usług pomocniczych (tj. transportu, pakowania oraz tłumaczeń). Niemniej, wszelkie niezbędne prace instalacyjne wykonał sam Podatnik (dostawca jedynie nadzoruje montaż). Spółka rozliczyła przedmiotowe nabycie na gruncie ustawy o VAT  jako dostawę z montażem.

Czy Podatnik postąpił słusznie?

Opodatkowaniem VAT podlega m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem (dalej WNT) na terytorium kraju. Przez WNT, stosownie zaś do treści art. 9 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Jednakże, w myśl art. 10 ust. 1 pkt 3b ustawy o VAT, WNT, o którym mowa w art. 9 nie występuje w przypadku, gdy dostawa towarów (w wyniku której ma miejsce WNT na terytorium kraju) stanowiłaby dostawę towarów, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2, tj. sprzedaż, której przedmiotem są towary instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz (tzw. dostawę z montażem).

Dostawa z montażem jest szczególnym rodzajem dostawy towarów, który różni się od:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- WNT – sposobem rozliczenia;

- standardowej dostawy - miejscem świadczenia (krajem jej opodatkowania).

REKLAMA

Stosownie bowiem do art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, miejscem dostawy towarów montowanych jest miejsce, w którym towary te są instalowane lub montowane. W dalszej części tego przepisu ustawodawca wskazał jednak co należy uznać za montaż/instalacje, poprzez wykluczenie pewnych prostych czynności.

Jak wynika z tego przepisu, nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Proste czynności

W celu uznania, czy w analizowanym stanie faktycznym dokonane przez Spółkę  nabycie stanowi dostawę z montażem, należy określić czy wykonywane przez Podatnika prace instalacyjne zaliczyć można będzie do prostych czynności.

W praktyce przyjmuje się, że za proste czynności, o których mówi przepis art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, należy uznać takie działania, które:

- nie wymagają specjalistycznej wiedzy dotyczącej montowanych towarów,

- nie wymagają specjalistycznego sprzętu - są możliwe do wykonania przy pomocy ogólnie dostępnych narzędzi, oraz

- cechują się niewielką pracochłonnością.

W tym zakresie zawsze odpowiedzi musi udzielić sobie sam nabywca i sprzedawca. To oni jako jedyni znają bowiem charakter, stopień skomplikowania prac, samych urządzeń i niezbędnej do nich technologii.

Czy faktura wzywająca do zaliczki generuje konieczność rozliczenia WNT?

Pewnym argumentem przemawiającym za istnieniem czynności prostych może być fakt, że montażu dokonuje się jedynie na podstawie przedstawionej przez sprzedawcę instrukcji.

Przeciw zaś, przykładowo, że montażu dokonują wysoko wyspecjalizowani pracownicy nabywcy, którzy muszą posiadać wiedzę z zakresu funkcjonowania instalowanych narzędzi.

Niemniej, niezależnie od powyższego należy wskazać, iż z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że montaż zamówionych u sprzedawcy urządzeń ma być przeprowadzony przez nabywcę towarów (Spółkę Alfa). Sprzedawca dokona jedynie sprawdzenia i odbioru tegoż montażu.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane wyżej regulacje prawne stwierdzić należy, iż w związku z tym, że montażu urządzeń dokonuje Spółka Alfa jako nabywca, do przedmiotowej dostawy nie ma zastosowania przepis art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Tym samym, nie ma zastosowania wyłączenie, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 lit. b tejże ustawy. Zatem, dokonane przez Spółkę Alfa nabycie urządzeń od włoskiego podatnika podatku od wartości dodanej, które w wyniku dostawy zostaną przemieszczone z Włoch na terytorium Polski, stanowi WNT.

Powyższe – w analogicznych bądź podobnych stanach faktycznych – potwierdzają organy podatkowe. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 23 czerwca 2010 r. (sygn. IBPP2/443-305/10/WN) organ uznał, że mamy do czynienia z WNT, w sytuacji gdy montażu towarów będzie dokonywał kupujący, natomiast sprzedawca będzie jedynie odpowiadał za nadzór nad montażem. Analogicznie wypowiedział się również Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 19.10.2011 r. (sygn. ITPP2/443-1099a/11/RS) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 23 lipca 2008 r. (sygn.  IP-PP2-443-728/08-2/SAP).

Import czy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

Jak rozliczyć skonto przy WNT gdy kontrahent nie wystawia faktury korygującej?

W  konsekwencji należy stwierdzić, że Podatnik nieprawidłowo rozliczył dokonaną dostawę towarów, która w istocie stanowi transakcję WNT. Sama okoliczność wystąpienia montażu nie stanowi wystarczającej przesłanki do zakwalifikowania transakcji jako dostawę dla której podatnikiem jest nabywca. Montażu musi dokonywać sprzedawca lub wynajęta przez niego firma.

Agnieszka Pabiańska, Młodszy Konsultant Podatkowy, ECDDP Sp. z o.o.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

REKLAMA

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

REKLAMA

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

REKLAMA