REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostawa z UE z montażem wykonywanym przez kupującego – rozliczenie VAT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Dostawa z UE z montażem wykonywanym przez kupującego – rozliczenie VAT
Dostawa z UE z montażem wykonywanym przez kupującego – rozliczenie VAT
Fot. Torlys

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczenie transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia sprawia szereg kłopotów podatnikom, zwłaszcza, gdy zakup wiąże się z koniecznością wykonania prac instalacyjnych na zamówionych towarach.

Wyobraźmy sobie następującą sytuację:

REKLAMA

Spółka Alfa zakupiła budowę linii produkcyjnej od kontrahenta z Włoch. Zakres powyższej transakcji obejmował nie tylko dostawę gotowych urządzeń, ale również wiązał się z nabyciem niezbędnych usług pomocniczych (tj. transportu, pakowania oraz tłumaczeń). Niemniej, wszelkie niezbędne prace instalacyjne wykonał sam Podatnik (dostawca jedynie nadzoruje montaż). Spółka rozliczyła przedmiotowe nabycie na gruncie ustawy o VAT  jako dostawę z montażem.

Czy Podatnik postąpił słusznie?

REKLAMA

Opodatkowaniem VAT podlega m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem (dalej WNT) na terytorium kraju. Przez WNT, stosownie zaś do treści art. 9 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Jednakże, w myśl art. 10 ust. 1 pkt 3b ustawy o VAT, WNT, o którym mowa w art. 9 nie występuje w przypadku, gdy dostawa towarów (w wyniku której ma miejsce WNT na terytorium kraju) stanowiłaby dostawę towarów, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2, tj. sprzedaż, której przedmiotem są towary instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz (tzw. dostawę z montażem).

Dostawa z montażem jest szczególnym rodzajem dostawy towarów, który różni się od:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- WNT – sposobem rozliczenia;

- standardowej dostawy - miejscem świadczenia (krajem jej opodatkowania).

Stosownie bowiem do art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, miejscem dostawy towarów montowanych jest miejsce, w którym towary te są instalowane lub montowane. W dalszej części tego przepisu ustawodawca wskazał jednak co należy uznać za montaż/instalacje, poprzez wykluczenie pewnych prostych czynności.

Jak wynika z tego przepisu, nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Proste czynności

W celu uznania, czy w analizowanym stanie faktycznym dokonane przez Spółkę  nabycie stanowi dostawę z montażem, należy określić czy wykonywane przez Podatnika prace instalacyjne zaliczyć można będzie do prostych czynności.

W praktyce przyjmuje się, że za proste czynności, o których mówi przepis art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, należy uznać takie działania, które:

- nie wymagają specjalistycznej wiedzy dotyczącej montowanych towarów,

- nie wymagają specjalistycznego sprzętu - są możliwe do wykonania przy pomocy ogólnie dostępnych narzędzi, oraz

- cechują się niewielką pracochłonnością.

W tym zakresie zawsze odpowiedzi musi udzielić sobie sam nabywca i sprzedawca. To oni jako jedyni znają bowiem charakter, stopień skomplikowania prac, samych urządzeń i niezbędnej do nich technologii.

Czy faktura wzywająca do zaliczki generuje konieczność rozliczenia WNT?

Pewnym argumentem przemawiającym za istnieniem czynności prostych może być fakt, że montażu dokonuje się jedynie na podstawie przedstawionej przez sprzedawcę instrukcji.

Przeciw zaś, przykładowo, że montażu dokonują wysoko wyspecjalizowani pracownicy nabywcy, którzy muszą posiadać wiedzę z zakresu funkcjonowania instalowanych narzędzi.

REKLAMA

Niemniej, niezależnie od powyższego należy wskazać, iż z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że montaż zamówionych u sprzedawcy urządzeń ma być przeprowadzony przez nabywcę towarów (Spółkę Alfa). Sprzedawca dokona jedynie sprawdzenia i odbioru tegoż montażu.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane wyżej regulacje prawne stwierdzić należy, iż w związku z tym, że montażu urządzeń dokonuje Spółka Alfa jako nabywca, do przedmiotowej dostawy nie ma zastosowania przepis art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Tym samym, nie ma zastosowania wyłączenie, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 lit. b tejże ustawy. Zatem, dokonane przez Spółkę Alfa nabycie urządzeń od włoskiego podatnika podatku od wartości dodanej, które w wyniku dostawy zostaną przemieszczone z Włoch na terytorium Polski, stanowi WNT.

Powyższe – w analogicznych bądź podobnych stanach faktycznych – potwierdzają organy podatkowe. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 23 czerwca 2010 r. (sygn. IBPP2/443-305/10/WN) organ uznał, że mamy do czynienia z WNT, w sytuacji gdy montażu towarów będzie dokonywał kupujący, natomiast sprzedawca będzie jedynie odpowiadał za nadzór nad montażem. Analogicznie wypowiedział się również Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 19.10.2011 r. (sygn. ITPP2/443-1099a/11/RS) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 23 lipca 2008 r. (sygn.  IP-PP2-443-728/08-2/SAP).

Import czy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

Jak rozliczyć skonto przy WNT gdy kontrahent nie wystawia faktury korygującej?

W  konsekwencji należy stwierdzić, że Podatnik nieprawidłowo rozliczył dokonaną dostawę towarów, która w istocie stanowi transakcję WNT. Sama okoliczność wystąpienia montażu nie stanowi wystarczającej przesłanki do zakwalifikowania transakcji jako dostawę dla której podatnikiem jest nabywca. Montażu musi dokonywać sprzedawca lub wynajęta przez niego firma.

Agnieszka Pabiańska, Młodszy Konsultant Podatkowy, ECDDP Sp. z o.o.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy nie zapłacisz podatku? Jest kilka warunków, które decydują o zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

REKLAMA

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

REKLAMA

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

REKLAMA