REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miejsce świadczenia usług w VAT a usługi wodno-kanalizacyjne i związane z nieruchomościami świadczone w Niemczech

Wątpliwości dotyczą rejestracji polskiej firmy do VAT-u w Niemczech
Wątpliwości dotyczą rejestracji polskiej firmy do VAT-u w Niemczech
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Usługi świadczone na rzecz podatników oraz nie podatników VAT niemieckich z wyszczególnieniem usług wodno-kanalizacyjnych oraz usług związanych z nieruchomościami rodzą problemy związane z określeniem miejsca świadczenia usług. Czy polska firma usługowa powinna rejestrować się do VAT-u w Niemczech? Jakie faktury powinna wystawiać swoim niemieckim klientom?

Omawiany problem dotyczy firmy wykonującej usługi wodno-kanalizacyjne dla niemieckich klientów będących zarówno firmami jak i osobami fizycznymi, a wątpliwości dotyczą rejestracji do niemieckiego VAT-u

Autopromocja

Miejsce świadczenia usług w VAT – zasady ogólne

Kluczową informacją w tej kwestii jest to, że miejscem świadczenia usług na rzecz podatników jest miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę swojej działalności gospodarczej (art. 28b ustawy o VAT). W naszym przypadku zarówno miejsce świadczenia usług jak i siedziba usługobiorców znajdują się właśnie w Niemczech

Co do zasady podatnik z Polski nie ma obowiązku rejestrować się do VAT-u w Niemczech, ponieważ VAT rozlicza nabywca w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika z Niemiec. W związku z powyższym dla polskiego podatnika najlepiej będzie wystawić fakturę ze stawką NP oraz dopiskiem „odwrotne obciążenie”, dzięki czemu to niemiecki podmiot będzie rozliczał VAT od transakcji.

Warto wyjaśnić czym jest stawka Np; może zarejestrować zarówno czynny jak i zwolniony podatnik VAT w dwóch przypadkach:

 • dostawy towarów/wykonania usług dla, których zobowiązanym do rozliczenia jest nabywca/usługobiorca. 
 • dostawy towarów i świadczenia usług dokonywanych przez podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej, z którego dokonywane są te czynności, w przypadku gdy miejscem świadczenia jest terytorium:
  • państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, a osobą zobowiązaną do zapłaty podatku od wartości dodanej jest nabywca towaru lub usługobiorca i faktura dokumentująca te czynności nie jest wystawiana przez tego nabywcę lub usługobiorcę w imieniu i na rzecz podatnika,
  • państwa trzeciego.

Warto podkreślić, że aby zastosować powyższe kryteria nasz podatnik musi mieć stałe miejsce siedziby w Polsce, gdyż gdyby były to Niemcy, miejscem prowadzenia usługi byłyby również Niemcy i w tym wypadku musiałby zapisać się do niemieckiego VAT-u i decydowałyby o tym wówczas przepisy niemieckie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Posługując się zatem przykładem: podatnik, o którym mowa wynajmuje lokal w którym ma warsztat lub biuro, miał tam większość potrzebnych narzędzi pracy oraz swój personel, jego miejsce prowadzenia działalności zostałoby zakwalifikowane jako niemieckie, co wiązałoby się również z rejestracją do VAT w Niemczech i podleganiem niemieckim przepisom podatkowym. 

Miejsce świadczenia usług w VAT – zasady szczególne

W rozpatrywanym przez nas przypadku – usługach wodno-kanalizacyjnych może zajść szczególna  sytuacja. Należy wziąć pod uwagę, to jaki jest rodzaj i zakres wcześniej wspomnianych usług wodno-kanalizacyjnych, gdyż w niektórych przypadkach może to być częścią usług budowlanych, a co za tym idzie usług związanych z nieruchomościami (co za tym idzie opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług na zasadach szczególnych), więc każdy taki przypadek należy przeanalizować indywidualnie.  

Budowa stałych struktur na terenie, jak również prace budowlane i rozbiórkowe dotyczące stałych struktur, takie jak systemy rurociągów gazowych, wodnych, kanalizacyjnych i podobnych uwzględnione zostały w katalogu usług związanych z nieruchomością.

Zgodnie z art. 28e ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i  usług: 

Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości”.

W związku z powyższym, w rozpatrywanym przez nas przypadku miejscem świadczenia usług mogą być Niemcy, z uwagi na fakt, iż w przypadku zakwalifikowania usług naszego klienta pod usługi związane z nieruchomościami, miejsce położenia nieruchomości będzie odgrywało kluczowe znaczenie. Dodatkowo, jeśli usługa będzie świadczona dla podatników, sytuacja z fakturą będzie podobna do tej, co na zasadach ogólnych – fakturę będzie trzeba wystawić z adnotacją NP. i dopiskiem „odwrotne obciążenie”.

Miejsce świadczenia usług w VAT – Usługa wodno-kanalizacyjna świadczona na rzecz nie podatnika (B2C)

W znacznej większości przypadków, co do zasady świadczenia na rzecz osób niebędących podatnikami miejscem świadczenia powinno być miejsce, w którym znajduje się siedziba. W takich przypadkach czynności są opodatkowane w Polsce, a nabywca otrzymuje faktur, bądź paragon z polską stawką podatku VAT. Nasz przypadek jednak, jak udało nam się wykazać wcześniej, jest jednak szczególny. 

W sytuacji, gdy nasze usługi wodno-kanalizacyjne są  związane z jakąś nieruchomością, ma miejsce szczególne miejsce opodatkowania takich usług, czyli Niemcy (decydujące jest miejsce położenia nieruchomości, której dotyczą usługi). W związku z powyższym: W przypadku, gdy nabywcą usług wodno-kanalizacyjnych, które dotyczą nieruchomości będzie konsument prywatny, to konieczna będzie rejestracja do VAT-u w państwie, na obszarze którego leży nieruchomość (w naszym wypadku – Niemcy). Kluczowe jest tutaj to, czy przekroczony został próg sprzedaży do konsumentów UE, który wynosi 42 000 zł. Alternatywne rozwiązanie, z którego również można skorzystać może być tutaj również VAT OSS. Dla przypomnienia: VAT OSS (one stop shop) – Jest to system, który zastąpił MOSS, dzięki któremu możemy w jednej deklaracji wykazać całą sprzedaż objętą zagranicznym podatkiem VAT, i odprowadzać go w kraju naszej rejestracji, czyli w Polsce. 

Podsumowanie

Mimo, że przepisy wydają się z początku być dość jednoznaczne, zawsze należy rozpatrzyć każdy przypadek indywidualnie biorąc pod uwagę rodzaj usługi, który często okazuje się kluczowy. Ponadto zawsze warto brać pod uwagę, czy w świetle ustawy nasze miejsce działalności jest w państwie, którego przedrostek mamy przy numerze identyfikacyjnym VAT, bo jak wcześniej wykazaliśmy – nie zawsze tak jest. W związku z tym artykuł ten powinien być traktowany raczej jako wskazówka, niżeli kompleksowe wyjaśnienie problemu, gdyż każdy przypadek należy szczegółowo przeanalizować z osobna.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  REKLAMA