reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Dostawa z montażem za granicą – rozliczenie VAT

Dostawa z montażem za granicą – rozliczenie VAT

Podatek VAT od dostaw towarów montowanych (instalowanych) przez sprzedawcę jest rozliczany w szczególny sposób. Ma to znaczenie zwłaszcza gdy towar jest dostarczany poza Polskę.

Polska Spółka sprzedaje specjalistyczne maszyny produkcyjne. Podatnik dostarcza maszynę do nabywcy z Niemiec. Transport towaru z Polski jest przeprowadzany przez polską Spółkę. Ponadto, to ona dokona montażu maszyny w zakładzie nabywcy, przy czym był to  proces skomplikowany, wymagający fachowej wiedzy pracowników podatnika.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Powyższa regulacja znajduje zastosowanie w analizowanym przypadku. Dostawa wiąże się bowiem z montażem, który obejmuje skomplikowane czynności wykonywane przez sprzedawcę. Miejscem dostawy jest kraj w którym towar jest montowany, a więc Niemcy. Do opodatkowania VAT znajdą zastosowanie regulacje obowiązujące w tym kraju. Spółka powinna sprawdzić, czy do rozliczenia niemieckiego VAT zobowiązany jest nabywca.

Przemieszczenie towaru do kraju członkowskiego w celu dokonania dostawy z montażem nie stanowi w Polsce wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru (tzw. przemieszczenia nietransakcyjnego), o czym stanowi art. 13 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Z punktu widzenia polskiego VAT, mamy do czynienia z dostawą poza terytorium kraju. Spółka powinna wykazać wartość dostawy (netto) w pozycji 11 deklaracji VAT-7 (17).

Zakładając, że podatek od wartość dodanej jest rozliczany w Niemczech przez nabywcę, to sprzedawca powinien wystawić fakturę zgodnie z polskimi przepisami (art. 106a pkt 2 lit a ustawy o VAT). Na dokumencie tym nie wskazuje się m.in. stawki oraz kwoty podatku (art. 106 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT). Ponadto w myśl art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy, faktura powinna zawierać wyrazy „odwrotne obciążenie”.

Polska Spółka ma zasadniczo prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług związanych z dostawą z montażem przeprowadzoną w innym kraju. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Michał Samborski, doradca podatkowy ECDDP sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama