Kiedy nieodpłatna usługa jest opodatkowana VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Pytanie:
Czy takie nieodpłatne świadczenie usług, w związku z wykonywaniem których podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, należy opodatkować podatkiem od towarów i usług?
REKLAMA
Odpowiedź KIP:
Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), za odpłatne świadczenie usług uznaje się również użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych
- podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników,
- wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników,
- członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.
Przedstawiona sytuacja mieści się w założeniach powyższego przepisu, lecz nie spełnione są wszystkie warunki w nim określone dla jego zastosowania.
Podatnikowi nie przysługiwało bowiem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie przedmiotowego lokalu użytkowego.
Polecamy: Postępowanie podatkowe
Polecamy: VAT 2011
A zatem, w przedstawionej sytuacji, bezpłatne użyczenie lokalu na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat