reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Bezpłatne wejście na siłownię w promocji - co z VAT?

Bezpłatne wejście na siłownię w promocji - co z VAT?

„Fitness” Sp. z o.o. posiada sieć siłowni na terenie dużego miasta. Chcąc pozyskać nowych klientów Spółka oferuje osobom, które jeszcze nie korzystały z jej usług, pierwsze wejście na siłownię za darmo. Spółka, dbając o kondycję fizyczną swoich pracowników umożliwia osobom tym nieodpłatne korzystania z siłowni w wymiarze 2 godzin miesięcznie. Czy wskazane usługi podlegają opodatkowaniu VAT?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. „Fitness” Sp z o.o. świadczy co prawda usługi na terytorium kraju, jednakże w stosunku do nowych klientów i pracowników Spółki nie są to usługi odpłatne. Stąd można by wyciągnąć wniosek, że tego rodzaju usługi nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jednak w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT wskazano, że w niektórych przypadkach nieodpłatne świadczenie usług uznaje się za odpłatne i w konsekwencji podlegające opodatkowaniu VAT. Ma to miejsce wtedy, gdy towary stanowiące cześć przedsiębiorstwa podatnika używane są do celów innych niż działalność gospodarcza tego podatnika, w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników.

Ponadto z tytułu nabycia tych towarów podatnikowi musiało przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Jeżeli oba elementy, o których mowa powyżej będą łącznie spełnione, wtedy nieodpłatne świadczenie usług będzie opodatkowane VAT.

Opodatkowane na gruncie ustawy o VAT jest również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Obowiązek podatkowy w VAT – zmiany od 1 stycznia 2014 r.

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Bezpłatne wejście dla potencjalnych klientów

Wracając do „Fitness” Sp. z o.o. należy w pierwszej kolejności rozważyć czy towary stanowiące część jej przedsiębiorstwa będą używane do celów innych niż działalność gospodarcza. Towarami tymi będą przyrządy do ćwiczeń, a także pozostała część wyposażenia siłowni. Spółka zamierza oferować nowym klientom pierwsze wejście na siłownie za darmo. Ma to być zachęta do korzystania z usług „Fitness” Sp. z o.o. Zyskując nowych klientów, Spółka zwiększy osiągane z siłowni przychody.

Nie może więc budzić wątpliwości, że umożliwienie nieodpłatnego korzystania z siłowni dla osób pierwszy raz ją odwiedzających ma związek z działalnością gospodarczą Spółki. Celem takiej promocji jest zwiększenie zysków w wyniku pozyskania nowych klientów. Działanie takie nie będzie opodatkowane VAT, ponieważ towary stanowiące część  przedsiębiorstwa „Fitness” Sp. z o.o., jak np. przyrządy do ćwiczeń będą używane do celów działalności gospodarczej. Nie będzie miał znaczenia fakt, że przy nabyciu tych towarów Spółka miała prawo do odliczenia VAT. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bezpłatne wejście na siłownię w promocji - co z VAT?
Bezpłatne wejście na siłownię w promocji - co z VAT?

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama