Bezpłatne wejście na siłownię w promocji - co z VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. „Fitness” Sp z o.o. świadczy co prawda usługi na terytorium kraju, jednakże w stosunku do nowych klientów i pracowników Spółki nie są to usługi odpłatne. Stąd można by wyciągnąć wniosek, że tego rodzaju usługi nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
REKLAMA
Jednak w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT wskazano, że w niektórych przypadkach nieodpłatne świadczenie usług uznaje się za odpłatne i w konsekwencji podlegające opodatkowaniu VAT. Ma to miejsce wtedy, gdy towary stanowiące cześć przedsiębiorstwa podatnika używane są do celów innych niż działalność gospodarcza tego podatnika, w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników.
Ponadto z tytułu nabycia tych towarów podatnikowi musiało przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Jeżeli oba elementy, o których mowa powyżej będą łącznie spełnione, wtedy nieodpłatne świadczenie usług będzie opodatkowane VAT.
Opodatkowane na gruncie ustawy o VAT jest również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Obowiązek podatkowy w VAT – zmiany od 1 stycznia 2014 r.
Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Bezpłatne wejście dla potencjalnych klientów
Wracając do „Fitness” Sp. z o.o. należy w pierwszej kolejności rozważyć czy towary stanowiące część jej przedsiębiorstwa będą używane do celów innych niż działalność gospodarcza. Towarami tymi będą przyrządy do ćwiczeń, a także pozostała część wyposażenia siłowni. Spółka zamierza oferować nowym klientom pierwsze wejście na siłownie za darmo. Ma to być zachęta do korzystania z usług „Fitness” Sp. z o.o. Zyskując nowych klientów, Spółka zwiększy osiągane z siłowni przychody.
Nie może więc budzić wątpliwości, że umożliwienie nieodpłatnego korzystania z siłowni dla osób pierwszy raz ją odwiedzających ma związek z działalnością gospodarczą Spółki. Celem takiej promocji jest zwiększenie zysków w wyniku pozyskania nowych klientów. Działanie takie nie będzie opodatkowane VAT, ponieważ towary stanowiące część przedsiębiorstwa „Fitness” Sp. z o.o., jak np. przyrządy do ćwiczeń będą używane do celów działalności gospodarczej. Nie będzie miał znaczenia fakt, że przy nabyciu tych towarów Spółka miała prawo do odliczenia VAT.
Bezpłatne wejście dla pracowników
Inne natomiast będzie rozwiązanie w przypadku gdy Spółka umożliwia korzystanie z siłowni swoim pracownikom. Tutaj nie będzie można mówić o używaniu towarów stanowiących część przedsiębiorstwa Spółki, jak np. przyrządy do ćwiczeń, do celów działalności gospodarczej. Umożliwienie bezpłatnego korzystania z siłowni pracownikom „Fitness” Sp. z o.o. nie zwiększy zysku osiąganego przez Spółkę. W wyniku tego działania Spółka nie pozyska nowych klientów, nie będzie to również forma reklamy dla Spółki. Pracownicy „Fitness” Sp. z o.o. będą więc korzystali z siłowni wyłącznie w celach osobistych. Należy uznać, ze działanie „Fitness” Sp. z o.o. polegające na umożliwieniu pracownikom bezpłatnego korzystania z siłowni, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
Magdalena Kozłowska, Młodszy Konsultant Podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat