reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Studium uwarunkowań nie jest podstawą dla zwolnienie z VAT sprzedaży działek

Studium uwarunkowań nie jest podstawą dla zwolnienie z VAT sprzedaży działek

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał 26 stycznia 2012 r. wyrok (sygn. akt I SA/Wr 1641/11), w którym rozstrzygnął kwestię w zakresie zwolnień podatkowych, do których uprawniona jest gmina, z tytułu dostaw terenów o charakterze innym niż budowlany. Istotą powyższego sporu była sprzedaż działek gruntowych przez gminę, przeznaczonych w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy pod zabudowę mieszkaniowo – handlową lub handlową.

W myśl przedstawionej przez Sąd sentencji studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy z uwagi, iż w świetle art. 9 ust. 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie jest źródłem prawa miejscowego, to nie stanowi podstawy do stwierdzenia prawa do zwolnienia od podatku od towarów i usług z tytułu dostawy terenów innych niż budowlane lub nieprzeznaczone pod zabudowę (art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT).

W uzasadnieniu powyższego orzeczenia WSA przytoczył wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 stycznia 2010 r. (sygn. I FPS 8/10), który rozstrzygnął szereg wątpliwości w omawianej dziedzinie.

Zgodnie z zacytowanym orzeczeniem w świetle art. 23 ust. 1 pkt 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, mając na uwadze art. 21 ust. 1 ustawy z 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne, w sytuacji braku planu  zagospodarowania przestrzennego lub decyzji w sprawie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, dla określenia terenu niezabudowanego rozstrzygające będą zapisy wskazane w ewidencji gruntów i budynków, bynajmniej nie będzie to studium uwarunkowania i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Czy trzeba płacić VAT przy sprzedaży działek

Jak ustalić status nieruchomości gdy brak jest planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy?

Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki

Zgodnie z regulacjami dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347) dostawa terenów budowlanych, oznacza dostawę terenów nieuzbrojonych lub uzbrojonych, zaś szczegółowa definicja pozostawiona jest w gestii państw członkowski.

Polska nie implementowała powyższych norm unijnych oraz nie określiła znaczenia pojęcia terenu budowlanego lub przeznaczonego pod zabudowę. W cytowanym orzeczeniu uznano, iż w celu rozstrzygnięcia powyższej wątpliwości należy odnieść się do podstawy opodatkowania zawartej w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne, w myśl której podstawą planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, wymiaru podatku i świadczeń, oznaczenia nieruchomości w księgach wieczystych, statystyki publicznej oraz gospodarki nieruchomościami jest ewidencja gruntów i budynków, co jest równoznaczne z podstawą wymiaru podatku.

Czy sprzedaż działek należących do majątku osobistego podlega VAT

Konkludując: WSA we Wrocławiu w wyroku z 26 stycznia 2012 r. stwierdził, iż dokonując interpretacji art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, określającego zwolnienia z tytułu dostawy terenów innych niż budowlane lub nieprzeznaczone pod zabudowę, rozstrzygające znaczenie będą odgrywać dane wskazane w ewidencji gruntów, a nie wynikające ze studium uwarunkowań, które nie stanowi źródła prawa miejscowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

działka, zwolnienie z VAT,
działka, zwolnienie z VAT,

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama