reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Darowizna żywności dokonana przez producentów bez VAT

Darowizna żywności dokonana przez producentów bez VAT

Nieodpłatne przekazanie towarów, w tym artykułów spożywczych z zasady podlega opodatkowaniu VAT, gdy przedsiębiorcy wcześniej przysługiwało prawo do odliczenia tego podatku. Producenci żywności mogą jednak skorzystać ze zwolnienia i VAT-u nie odprowadzać.

Artykuły spożywcze charakteryzują się wrażliwością na upływ czasu, w związku z czym, dość często stanowią przedmiot nieodpłatnej dostawy towarów, szczególnie w momencie,  gdy zbliża się termin końcowy ich przydatności do spożycia.

Możliwość nieodpłatnego przekazania zamiast utylizowania tych artykułów jest także istotna ze względów społecznych.

Nieodpłatna dostawa towarów może być odpłatną

Zgodnie z przepisami prawa podatkowego, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów, przez którą rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Należy przy tym podkreślić, że pojęcie to obejmuje również nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa prowadzonego przez podatnika. Dotyczy to w szczególności przekazania lub zużycia towarów na cele osobiste przedsiębiorcy lub osób trzecich, jak również wszelkich innych darowizn, jeżeli tylko przedsiębiorcy przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

VAT od artykułów spożywczych

Czy nieodpłatne przekazanie towarów na spotkania wewnętrzne spółki podlega VAT

Zwolnienie artykułów spożywczych

Od powyższej zasady zostało jednak przewidziane zwolnienie. Można z niego skorzystać, gdy przedmiotem dostawy są artykuły spożywcze.

Przedsiębiorca powinien jednak zwrócić uwagę na pewne ograniczenia warunkujące możliwość skorzystania z tej preferencji.

Produkty spożywcze z wyłączeniem alkoholi

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj produktów podlegających zwolnieniu.

Przepisy ustawy jasno wskazują, iż  nie obejmuje ono napojów:

- alkoholowych  o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz

- napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość przekracza 0,5% .

Tylko dla producentów

Możliwość skorzystania ze zwolnienia z VAT przy nieodpłatnych dostawach  przewidziana jest jednak tylko dla producentów, co zostało też podkreślone w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP2/443-1320/11-2/AK).

Oznacza to, że przedsiębiorca prowadzący sklep, który przekaże  nieodpłatnie artykuły, od których wcześniej odliczył VAT powinien taką czynność opodatkować.

Skierowany do uzgodnień międzyresortowych projekt założeń do tzw. III ustawy deregulacyjnej  przewiduje usunięcie tego ograniczenia i rozszerzenie zwolnienia na wszystkie podmioty, w tym np. na sklepikarzy.

Na cele charytatywne

Ponadto, istotnym jest również aby podkreślić, że wspomniane zwolnienie dotyczy nieodpłatnych dostaw, dokonywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej, prowadzonej przez te organizacje.

Dla przypomnienia, przez działalność pożytku publicznego rozumie się działalność społecznie użyteczną, prowadzoną przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych.

Elżbieta Węcławik,

Małgorzata Jawińska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama