REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna żywności dokonana przez producentów bez VAT

Darowizna żywności dokonana przez producentów bez VAT
Darowizna żywności dokonana przez producentów bez VAT

REKLAMA

REKLAMA

Nieodpłatne przekazanie towarów, w tym artykułów spożywczych z zasady podlega opodatkowaniu VAT, gdy przedsiębiorcy wcześniej przysługiwało prawo do odliczenia tego podatku. Producenci żywności mogą jednak skorzystać ze zwolnienia i VAT-u nie odprowadzać.

Artykuły spożywcze charakteryzują się wrażliwością na upływ czasu, w związku z czym, dość często stanowią przedmiot nieodpłatnej dostawy towarów, szczególnie w momencie,  gdy zbliża się termin końcowy ich przydatności do spożycia.

Autopromocja

Możliwość nieodpłatnego przekazania zamiast utylizowania tych artykułów jest także istotna ze względów społecznych.

Nieodpłatna dostawa towarów może być odpłatną

Zgodnie z przepisami prawa podatkowego, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów, przez którą rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Należy przy tym podkreślić, że pojęcie to obejmuje również nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa prowadzonego przez podatnika. Dotyczy to w szczególności przekazania lub zużycia towarów na cele osobiste przedsiębiorcy lub osób trzecich, jak również wszelkich innych darowizn, jeżeli tylko przedsiębiorcy przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

VAT od artykułów spożywczych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy nieodpłatne przekazanie towarów na spotkania wewnętrzne spółki podlega VAT

Zwolnienie artykułów spożywczych

Od powyższej zasady zostało jednak przewidziane zwolnienie. Można z niego skorzystać, gdy przedmiotem dostawy są artykuły spożywcze.

Przedsiębiorca powinien jednak zwrócić uwagę na pewne ograniczenia warunkujące możliwość skorzystania z tej preferencji.

Produkty spożywcze z wyłączeniem alkoholi

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj produktów podlegających zwolnieniu.

Przepisy ustawy jasno wskazują, iż  nie obejmuje ono napojów:

- alkoholowych  o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz

- napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość przekracza 0,5% .

Tylko dla producentów

Możliwość skorzystania ze zwolnienia z VAT przy nieodpłatnych dostawach  przewidziana jest jednak tylko dla producentów, co zostało też podkreślone w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP2/443-1320/11-2/AK).

Oznacza to, że przedsiębiorca prowadzący sklep, który przekaże  nieodpłatnie artykuły, od których wcześniej odliczył VAT powinien taką czynność opodatkować.

Skierowany do uzgodnień międzyresortowych projekt założeń do tzw. III ustawy deregulacyjnej  przewiduje usunięcie tego ograniczenia i rozszerzenie zwolnienia na wszystkie podmioty, w tym np. na sklepikarzy.

Na cele charytatywne

Ponadto, istotnym jest również aby podkreślić, że wspomniane zwolnienie dotyczy nieodpłatnych dostaw, dokonywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej, prowadzonej przez te organizacje.

Dla przypomnienia, przez działalność pożytku publicznego rozumie się działalność społecznie użyteczną, prowadzoną przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych.

Elżbieta Węcławik,

Małgorzata Jawińska

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA