Szkolenia z „miękkich” umiejętności są czasem zwolnione z VAT
REKLAMA
REKLAMA
Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 21 sierpnia 2012 r., (nr IPTPP1/443-481/12-2/AK).
REKLAMA
W ostatnim czasie szkolenia dotyczące tzw. „miękkich” umiejętności święcą prawdziwy triumf i są niezwykle częstym elementem rozwoju pracownika. Jako ich przykład można podać szkolenia z zarządzania czasem pracy, czy doskonalenia umiejętności prezentacyjnych.
Jak należy je traktować na gruncie VAT? Interpretację indywidualną w tym zakresie wydał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.
Kiedy usługi kształcenia zawodowego nie będą zwolnione z VAT?
Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność o charakterze edukacyjno-szkoleniowym na terenie całego kraju. W toku swej działalności, spółka przyjmuje zlecenia na organizację szkoleń od podmiotów, które otrzymują na ten cel środki współfinansowane z puli Europejskiego Funduszu Społecznego. Szkolenia są, w całości finansowane ze środków publicznych.
Projekt realizowany w ramach zlecenia obejmował tzw. szkolenia miękkie dotyczące umiejętności interpersonalnych, takich jak komunikacja międzyludzka, motywowanie, rozwój osobistego czy też negocjacje. Adresowane były do osób, u których nabyte umiejętności zostaną bądź mogą zostać wykorzystane w aktualnej lub innej pracy zawodowej, a także pomogą w zdobyciu pracy.
Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy organizowane przez nią szkolenia korzystają ze zwolnienia od VAT?
Zdaniem spółki, zwolnienie powinno wynikać z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT (por. wybór przepisów poniżej), ze względu na występowanie przesłanek zwolnienia, tzn. pochodzenia środków, z których szkolenia były finansowane, ze środków publicznych.
Które usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego są zwolnione z VAT?
Spółka podniosła ponadto, że szkolenia mają niewątpliwy związek z pracą zawodową wykonywaną przez ich uczestników. Organ podatkowy podzielił to stanowisko. Tym samym, w opinii Dyrektora IS, świadczone przez spółkę usługi kształcenia zawodowego oraz przekwalifikowania zawodowego w postaci tzw. szkoleń miękkich, prowadzonych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL), finansowane w całości ze środków publicznych, korzystają ze zwolnienia od VAT.
Kształcenie lub przekwalifikowanie zawodowe podlega zwolnieniu od VAT
Dyrektor Izby Skarbowej wskazuje, że przeprowadzanie wspomnianych szkoleń należy zaliczyć do usług, które mają na celu kształcenie lub przekwalifikowanie zawodowe, które z kolei podlegają ustawowemu zwolnieniu od VAT, o ile są w pełni finansowane z środków publicznych. Dodatkowo, organ przywołał rozporządzenie wykonawcze Ministra Finansów, które wprowadza złagodzenie wymogów ustawowych.
REKLAMA
Zgodnie z przepisami wspomnianego rozporządzenia, wystarczy aby tego rodzaju szkolenia były finansowane w co najmniej 70% z środków publicznych. DIS definiuje środki publiczne, powołując się przy tym na definicję z ustawy o finansach publicznych.
Niestety nie jest jasne, czy zwolnienie ma zastosowanie w sytuacji, gdy szkolenie jest adresowane do instytucji gospodarującej środkami publicznymi, np. jednostki administracji publicznej. Wydaje się, że szkolenie te nie podlega zwolnieniu, gdyż finansuje je organizator ze środków własnych, zaś jedynie zapłata ze strony zleceniodawcy, następuje z wykorzystaniem środków publicznych.
Tymczasem jak wynika z rozporządzenia Rady UE nr 282/2011, sfinansowanie usługi musi nastąpić bezpośrednio na rzecz zleceniobiorcy, z wyłączeniem podwykonawców.
Przepisy ustawowe nie definiują kształcenia oraz przekwalifikowania zawodowego. Aby poprawnie interpretować powyższe pojęcia, należy sięgnąć do przywołanego powyżej rozporządzenia Rady UE. Zgodnie z nim, szkolenia te muszą pozostawać w bezpośrednim związku z branżą bądź zawodem, lub być uaktualnieniem wiedzy wymaganej do celów zawodowych. Powstaje zatem pytanie, czy szkolenia, które prowadzi spółka (np. z zakresu negocjacji, autoprezentacji lub biznesowego savoir vivre) zawsze pozostaną w bezpośrednim związku z zawodem?
Zmiany w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, które powinien znać każdy przedsiębiorca
Należy również wspomnieć, że zwolnienie od VAT obejmuje także dostawę towarów oraz świadczenie usług, które są ściśle związane i niezbędne do przeprowadzenia szkolenia, tj. usługi noclegowe, cateringowe, organizacje konferencji itp.
Resumując powyższe rozważania, należy stwierdzić, że interpretacja DIS jest korzystna dla podatnika, gdyż pomimo wątpliwości opisanych powyżej, uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.
Paweł Gawor, konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat