REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenia z „miękkich” umiejętności są czasem zwolnione z VAT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
VAT; zwolnienia; szkolenia; kształcenie, przekwalifikowanie zawodowe
VAT; zwolnienia; szkolenia; kształcenie, przekwalifikowanie zawodowe

REKLAMA

REKLAMA

Świadczone przez wnioskodawcę usługi kształcenia zawodowego oraz przekwalifikowania zawodowego w postaci tzw. szkoleń miękkich, prowadzonych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL), finansowane w całości ze środków publicznych, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 21 sierpnia 2012 r., (nr IPTPP1/443-481/12-2/AK).

REKLAMA

Autopromocja

W ostatnim czasie szkolenia dotyczące tzw. „miękkich” umiejętności święcą prawdziwy triumf i są niezwykle częstym elementem rozwoju pracownika. Jako ich przykład można podać szkolenia z zarządzania czasem pracy, czy doskonalenia umiejętności prezentacyjnych.

Jak należy je traktować na gruncie VAT? Interpretację indywidualną w tym zakresie wydał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

Kiedy usługi kształcenia zawodowego nie będą zwolnione z VAT?

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność o charakterze edukacyjno-szkoleniowym na terenie całego kraju. W toku swej działalności, spółka przyjmuje zlecenia na organizację szkoleń od podmiotów, które otrzymują na ten cel środki współfinansowane z puli Europejskiego Funduszu Społecznego. Szkolenia są, w całości finansowane ze środków publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt realizowany w ramach zlecenia obejmował tzw. szkolenia miękkie dotyczące umiejętności interpersonalnych, takich jak komunikacja międzyludzka, motywowanie, rozwój osobistego czy też negocjacje. Adresowane były do osób, u których nabyte umiejętności zostaną bądź mogą zostać wykorzystane w aktualnej lub innej pracy zawodowej, a także pomogą w zdobyciu pracy.

Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy organizowane przez nią szkolenia korzystają ze zwolnienia od VAT?

Zdaniem spółki, zwolnienie powinno wynikać z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT (por. wybór przepisów poniżej), ze względu na występowanie przesłanek zwolnienia, tzn. pochodzenia środków, z których szkolenia były finansowane, ze środków publicznych.

Które usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego są zwolnione z VAT?

Spółka podniosła ponadto, że szkolenia mają niewątpliwy związek z pracą zawodową wykonywaną przez ich uczestników. Organ podatkowy podzielił to stanowisko. Tym samym, w opinii Dyrektora IS, świadczone przez spółkę usługi kształcenia zawodowego oraz przekwalifikowania zawodowego w postaci tzw. szkoleń miękkich, prowadzonych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL), finansowane w całości ze środków publicznych, korzystają ze zwolnienia od VAT.

Kształcenie lub przekwalifikowanie zawodowe podlega zwolnieniu od VAT

Dyrektor Izby Skarbowej wskazuje, że przeprowadzanie wspomnianych szkoleń należy zaliczyć do usług, które mają na celu kształcenie lub przekwalifikowanie zawodowe, które z kolei podlegają ustawowemu zwolnieniu od VAT, o ile są w pełni finansowane z środków publicznych. Dodatkowo, organ przywołał rozporządzenie wykonawcze Ministra Finansów, które wprowadza złagodzenie wymogów ustawowych.

Usługi dodatkowe świadczone przy usługach kształcenia zawodowego kierowców -opodatkowane, czy zwolnione z VAT?

Zgodnie z przepisami wspomnianego rozporządzenia, wystarczy aby tego rodzaju szkolenia były finansowane w co najmniej 70% z środków publicznych. DIS definiuje środki publiczne, powołując się przy tym na definicję z ustawy o finansach publicznych.

Niestety nie jest jasne, czy zwolnienie ma zastosowanie w sytuacji, gdy szkolenie jest adresowane do instytucji gospodarującej środkami publicznymi, np. jednostki administracji publicznej. Wydaje się, że szkolenie te nie podlega zwolnieniu, gdyż finansuje je organizator ze środków własnych, zaś jedynie zapłata ze strony zleceniodawcy, następuje z wykorzystaniem środków publicznych.

Tymczasem jak wynika z rozporządzenia Rady UE nr 282/2011, sfinansowanie usługi musi nastąpić bezpośrednio na rzecz zleceniobiorcy, z wyłączeniem podwykonawców.

Przepisy ustawowe nie definiują kształcenia oraz przekwalifikowania zawodowego. Aby poprawnie interpretować powyższe pojęcia, należy sięgnąć do przywołanego powyżej rozporządzenia Rady UE. Zgodnie z nim, szkolenia te muszą pozostawać w bezpośrednim związku z branżą bądź zawodem, lub być uaktualnieniem wiedzy wymaganej do celów zawodowych. Powstaje zatem pytanie, czy szkolenia, które prowadzi spółka (np. z zakresu negocjacji, autoprezentacji lub biznesowego savoir vivre) zawsze pozostaną w bezpośrednim związku z zawodem?

Zmiany w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, które powinien znać każdy przedsiębiorca

Należy również wspomnieć, że zwolnienie od VAT obejmuje także dostawę towarów oraz świadczenie usług, które są ściśle związane i niezbędne do przeprowadzenia szkolenia, tj. usługi noclegowe, cateringowe, organizacje konferencji itp.

Resumując powyższe rozważania, należy stwierdzić, że interpretacja DIS jest korzystna dla podatnika, gdyż pomimo wątpliwości opisanych powyżej, uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Paweł Gawor, konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Jak?

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

REKLAMA

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

REKLAMA

Czego najczęściej dotyczą kontrole z urzędu skarbowego i ZUS-u?

Przedsiębiorcy mają szereg obowiązków wobec państwa - jako podatnicy muszą przestrzegać przepisów podatkowych, a jako płatnicy stosować normy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W obu tych sferach często dochodzi do uchybień. Dlatego upoważnione organy sprawdzają, czy firmy przestrzegają obowiązujących przepisów. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze obszary, które podlegają kontroli organów podatkowych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

REKLAMA