REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wszystkie konsultacje medyczne on-line są zwolnione z VAT?

Czy wszystkie konsultacje medyczne on-line są zwolnione z VAT?
Czy wszystkie konsultacje medyczne on-line są zwolnione z VAT?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy każda konsultacja medyczna on-line jest zwolniona z VAT? Czy dla możliwości objęcia usługi zwolnieniem z VAT ma znaczenie, czy konsultacja jest przeprowadzona stacjonarnie, on-line albo w formie teleporady?

Dla zastosowania zwolnienia z VAT nie ma żadnego znaczenia to, czy konsultacja medyczna odbyła się on-line, stacjonarnie czy np. przez telefon w formie teleporady. Liczy się cel usługi medycznej oraz to, jaki podmiot ją świadczy. A zatem istotne jest to, czy:

Autopromocja
 • konsultacja medyczna (online lub stacjonarna) służy profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz
 • jest świadczona przez podmiot leczniczy, w ramach wykonywania zawodu lekarza lub zawodu medycznego.

W ostatnim czasie zyskały na popularności konsultacje on-line i teleporady. Wszystko to jest wynikiem epidemii koronawirusa, która wymogła zmianę nawyków zarówno wśród lekarzy, jak i wśród pacjentów. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy dla możliwości zastosowania zwolnienia podatkowego ma znaczenie forma przeprowadzonej konsultacji, tj. czy jest to porada, która odbyła się stacjonarnie, on-line lub przez telefon. Otóż nie - prawo do skorzystania ze zwolnienia z VAT zależy od celu, który przyświecał danej usłudze świadczonej na rzecz pacjenta. Rodzaj środków komunikacji, który został w tym wypadku wykorzystany do kontaktu z pacjentem, nie przesądza o zwolnieniu z VAT. Dla zastosowania zwolnienia maja znaczenie cel usługi medycznej oraz jaki podmiot ją świadczy.

Polecamy: Biuletyn VAT

Kiedy stosujemy zwolnienie dla usług medycznych

Zakres zwolnień z VAT obejmujących świadczenie usług w zakresie opieki medycznej określają przepisy art. 43 ust. 1 pkt 18-19a ustawy o VAT oraz § 3 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku VAT.

Usługi w zakresie opieki medycznej zwolnione od VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lp.

Rodzaj usługi

Podstawa prawna zwolnienia

1.

usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (oraz dostawy towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane) wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze

art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT

2.

usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (oraz dostawy towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane) świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich zakładów leczniczych, w których wykonywana jest działalność lecznicza

art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT

3.

usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

 1. lekarza i lekarza dentysty,
 2. pielęgniarki i położnej,
 3. medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej,
 4. psychologa

art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT

4.

świadczenie usług, o których mowa w pkt 1 i 3, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, od podmiotów, o których mowa w pkt 1 i 3

art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o VAT

5.

usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (oraz dostawy towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane) wykonywane przez uczelnie medyczne

§ 3 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku VAT

W jakim celu musi odbyć się teleporada lub porada on-lina, aby korzystała ze zwolnienia z VAT

Aby teleporada lub porada medyczna on-line korzystała ze zwolnienia z VAT, muszą być spełnione przesłanki dotyczące:

 • rodzaju i celu świadczonych usług, tj. muszą to być usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia;
 • świadczącego usługę, który musi być podmiotem leczniczym bądź osobą wykonującą zawód lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, psychologa lub inny zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej.

Przykład 1
Prowadzący indywidualną praktykę lekarską lekarz A wykonał usługę konsultacji medycznej służącą profilaktyce raka. Świadczenie takiej usługi (niezależnie od tego, czy jest to usługa konsultacji on-line, stacjonarna czy telefoniczna) jest zwolnione od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. a ustawy o VAT.

Przykład 2
Spółka B będąca podmiotem leczniczym wykonała usługę konsultacji medycznej związanej z medycyną estetyczną. Świadczenie takiej usługi (niezależnie od tego, czy jest to usługa konsultacji on-line, stacjonarna czy telefoniczna) nie korzysta ze zwolnienia od podatku.

Przykład 3
Osoba fizyczna C niebędąca podmiotem leczniczym ani żadną z osób wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT wykonała usługę konsultacji medycznej służącej profilaktyce koronawirusa. Świadczenie takiej usługi (niezależnie od tego, czy jest to usługa konsultacji on-line, stacjonarna czy telefoniczna) nie korzysta ze zwolnienia od podatku.

WAŻNE!
Dla stosowania zwolnienia z VAT nie ma znaczenia, czy konsultacja medyczna odbyła się on-line, stacjonarnie lub przez telefon.

Przesłanka dotycząca narzędzia, z którego wykorzystaniem lekarz kontaktuje się z pacjentem, nie ma tutaj żadnego znaczenia. Istotny jest cel świadczenia i podmiot będący usługodawcą.

Potwierdzają to najnowsze interpretacje. Wcześniej negowały prawo do stosowania zwolnienia z VAT, ale wynikało to z faktu, że m.in. przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty nie uważały takiej działalności za leczniczą. Obecnie już wprost z ustawy tej wynika, że lekarz, lekarz dentysta może wykonywać swoje czynności także za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Dlatego organy zmieniły zdanie.

W interpretacji Dyrektora KIS z 29 maja 2020 r. (sygn. 0114-KDIP4-2.4012.122.2020.3.KS) możemy bowiem przeczytać, że:

(…) istotny jest charakter i cel świadczonej usługi, a nie fakt jej świadczenia za pośrednictwem platformy internetowej. O zastosowaniu zwolnienia od podatku dla świadczonych usług nie może bowiem przesądzać rodzaj środków komunikacji, przy wykorzystaniu których dana usługa jest wykonywana. Platforma internetowa stanowi jedynie narzędzie, jakie można wykorzystać w celu świadczenia usługi mającej na celu zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia pacjentów. (…) świadczone przez Wnioskodawczynię za pośrednictwem platformy internetowej usługi konsultacji medycznych on-line, będą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. a ustawy o VAT.

Podstawa prawna:

Autopromocja
 • art. 43 ust. 1 pkt 18-19a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 106; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1747

 • § 3 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1983

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

  Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

  Obniżony VAT dla branży beauty. MF wyda w marcu nowe rozporządzenie

  Rozporządzenie, którego celem jest wprowadzenie obniżonej, 8-proc. stawki VAT na usługi branży beauty zostanie wydane w marcu. Tak wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac Ministerstwa Finansów.

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 27 lutego, z cyklu Kawa z INFORLEX

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX, które odbędzie się w dniu 27 lutego br.

  Twój e-PIT - ulga na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy jest uwzględniona?

  Czy w usłudze Twój e-PIT jest automatycznie uwzględniona ulga na dziecko urodzone w 2023 roku?

  11 mln zł zaległego podatku CIT - tyle zapłaciła spółka po kontroli KAS

  Kontrola KAS wykazała nieprawidłowości przy rozliczeniu podatku CIT. Spółka wpłaciła do budżetu państwa ponad 11 mln zł zaległego podatku.

  REKLAMA