reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy wszystkie konsultacje medyczne on-line są zwolnione z VAT?

Czy wszystkie konsultacje medyczne on-line są zwolnione z VAT?

Czy każda konsultacja medyczna on-line jest zwolniona z VAT? Czy dla możliwości objęcia usługi zwolnieniem z VAT ma znaczenie, czy konsultacja jest przeprowadzona stacjonarnie, on-line albo w formie teleporady?

Dla zastosowania zwolnienia z VAT nie ma żadnego znaczenia to, czy konsultacja medyczna odbyła się on-line, stacjonarnie czy np. przez telefon w formie teleporady. Liczy się cel usługi medycznej oraz to, jaki podmiot ją świadczy. A zatem istotne jest to, czy:

  • konsultacja medyczna (online lub stacjonarna) służy profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz
  • jest świadczona przez podmiot leczniczy, w ramach wykonywania zawodu lekarza lub zawodu medycznego.

W ostatnim czasie zyskały na popularności konsultacje on-line i teleporady. Wszystko to jest wynikiem epidemii koronawirusa, która wymogła zmianę nawyków zarówno wśród lekarzy, jak i wśród pacjentów. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy dla możliwości zastosowania zwolnienia podatkowego ma znaczenie forma przeprowadzonej konsultacji, tj. czy jest to porada, która odbyła się stacjonarnie, on-line lub przez telefon. Otóż nie - prawo do skorzystania ze zwolnienia z VAT zależy od celu, który przyświecał danej usłudze świadczonej na rzecz pacjenta. Rodzaj środków komunikacji, który został w tym wypadku wykorzystany do kontaktu z pacjentem, nie przesądza o zwolnieniu z VAT. Dla zastosowania zwolnienia maja znaczenie cel usługi medycznej oraz jaki podmiot ją świadczy.

Polecamy: Biuletyn VAT

Kiedy stosujemy zwolnienie dla usług medycznych

Zakres zwolnień z VAT obejmujących świadczenie usług w zakresie opieki medycznej określają przepisy art. 43 ust. 1 pkt 18-19a ustawy o VAT oraz § 3 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku VAT.

Usługi w zakresie opieki medycznej zwolnione od VAT

Lp.

Rodzaj usługi

Podstawa prawna zwolnienia

1.

usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (oraz dostawy towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane) wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze

art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT

2.

usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (oraz dostawy towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane) świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich zakładów leczniczych, w których wykonywana jest działalność lecznicza

art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT

3.

usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

  1. lekarza i lekarza dentysty,
  2. pielęgniarki i położnej,
  3. medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej,
  4. psychologa

art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT

4.

świadczenie usług, o których mowa w pkt 1 i 3, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, od podmiotów, o których mowa w pkt 1 i 3

art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o VAT

5.

usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (oraz dostawy towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane) wykonywane przez uczelnie medyczne

§ 3 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku VAT

W jakim celu musi odbyć się teleporada lub porada on-lina, aby korzystała ze zwolnienia z VAT

Aby teleporada lub porada medyczna on-line korzystała ze zwolnienia z VAT, muszą być spełnione przesłanki dotyczące:

  • rodzaju i celu świadczonych usług, tj. muszą to być usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia;
  • świadczącego usługę, który musi być podmiotem leczniczym bądź osobą wykonującą zawód lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, psychologa lub inny zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej.

Przykład 1
Prowadzący indywidualną praktykę lekarską lekarz A wykonał usługę konsultacji medycznej służącą profilaktyce raka. Świadczenie takiej usługi (niezależnie od tego, czy jest to usługa konsultacji on-line, stacjonarna czy telefoniczna) jest zwolnione od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. a ustawy o VAT.

Przykład 2
Spółka B będąca podmiotem leczniczym wykonała usługę konsultacji medycznej związanej z medycyną estetyczną. Świadczenie takiej usługi (niezależnie od tego, czy jest to usługa konsultacji on-line, stacjonarna czy telefoniczna) nie korzysta ze zwolnienia od podatku.

Przykład 3
Osoba fizyczna C niebędąca podmiotem leczniczym ani żadną z osób wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT wykonała usługę konsultacji medycznej służącej profilaktyce koronawirusa. Świadczenie takiej usługi (niezależnie od tego, czy jest to usługa konsultacji on-line, stacjonarna czy telefoniczna) nie korzysta ze zwolnienia od podatku.

WAŻNE!
Dla stosowania zwolnienia z VAT nie ma znaczenia, czy konsultacja medyczna odbyła się on-line, stacjonarnie lub przez telefon.

Przesłanka dotycząca narzędzia, z którego wykorzystaniem lekarz kontaktuje się z pacjentem, nie ma tutaj żadnego znaczenia. Istotny jest cel świadczenia i podmiot będący usługodawcą.

Potwierdzają to najnowsze interpretacje. Wcześniej negowały prawo do stosowania zwolnienia z VAT, ale wynikało to z faktu, że m.in. przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty nie uważały takiej działalności za leczniczą. Obecnie już wprost z ustawy tej wynika, że lekarz, lekarz dentysta może wykonywać swoje czynności także za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Dlatego organy zmieniły zdanie.

W interpretacji Dyrektora KIS z 29 maja 2020 r. (sygn. 0114-KDIP4-2.4012.122.2020.3.KS) możemy bowiem przeczytać, że:

(…) istotny jest charakter i cel świadczonej usługi, a nie fakt jej świadczenia za pośrednictwem platformy internetowej. O zastosowaniu zwolnienia od podatku dla świadczonych usług nie może bowiem przesądzać rodzaj środków komunikacji, przy wykorzystaniu których dana usługa jest wykonywana. Platforma internetowa stanowi jedynie narzędzie, jakie można wykorzystać w celu świadczenia usługi mającej na celu zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia pacjentów. (…) świadczone przez Wnioskodawczynię za pośrednictwem platformy internetowej usługi konsultacji medycznych on-line, będą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. a ustawy o VAT.

Podstawa prawna:

  • art. 43 ust. 1 pkt 18-19a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 106; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1747

  • § 3 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1983

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Saveinvest Sp. z o.o.

http://www.grunttozysk.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama