REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Handlujący w internecie elektroniką stracą zwolnienie z VAT - od 1 lipca 2018 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Handlujący w internecie elektroniką stracą zwolnienie z VAT - od 1 lipca 2018 r. /fot.Shutterstock
Handlujący w internecie elektroniką stracą zwolnienie z VAT - od 1 lipca 2018 r. /fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Fiskus idzie na wojnę z firmami, które nie odprowadzają VAT do budżetu i dzięki temu oferują tańszą elektronikę. Zgodnie bowiem z projektowanymi przepisami od 1 lipca 2018 r. ze zwolnienia z VAT dla najmniejszych przedsiębiorców (z obrotami do 200 tys. zł wartości sprzedaży) nie będą mogli już korzystać podatnicy, którzy handlują w internecie m.in. elektroniką.

Nową broń przeciwko nieuczciwym handlarzom ukryto w projekcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który jest obecnie w konsultacjach. Zakłada on, że od 1 lipca br. ze zwolnienia z podatku dla najmniejszych przedsiębiorców (z obrotami do 200 tys. zł wartości sprzedaży) nie będą mogli już korzystać podatnicy, którzy handlują m.in. elektroniką, sprzętem elektrycznym, RTV i AGD w sieci, albo ci, którzy prowadzą sprzedaż telefoniczną takich towarów.

REKLAMA

Autopromocja

Ministerstwo Finansów już jakiś czas temu objęło szczególnym nadzorem handel urządzeniami elektronicznymi na portalach aukcyjnych. Na swojej stronie internetowej zamieszcza komunikaty o wykrytych nieprawidłowościach, np. bezprawnym stosowaniu przez handlarzy procedury VAT marża czy odmowie wystawiania faktur klientom. Przykładem jest informacja opublikowana 14 lutego br., w której resort ostrzegł, że ma na oku przedsiębiorców, którzy sprzedają telefony komórkowe i tablety z adnotacją „nie wystawiam FV”. Zdaniem MF takie zachowanie „może wskazywać na chęć zaniżenia podstawy opodatkowania VAT, co skutkuje powstaniem zaległości podatkowej oraz sankcji”.

Oszuści szybko znikają

Eksperci nie są zaskoczeni aktywnością urzędników fiskusa na tym polu. Bo w sieci działa coraz więcej firm, których głównym celem jest wyłudzanie VAT. – Taki przedsiębiorca kupuje elektronikę objętą mechanizmem odwrotnego obciążenia. Jako nabywca powinien odprowadzić VAT, ale tego nie robi – tłumaczy Michał Kanownik, prezes ZIPSEE. Potem taka firma sprzedaje telefon bądź tablet na portalu aukcyjnym w znacznie niższej cenie niż sklep, który uczciwie rozlicza się z fiskusem.

Jak duża jest skala tego procederu? – Ogromna. Wystarczy zajrzeć na strony popularnych aukcji internetowych, by się o tym przekonać – podkreśla Kanownik. Dodaje, że bardzo często, zanim fiskusowi uda się zidentyfikować zagrożenie, oszust znika z rynku. Dziś takie podmioty nie widnieją w ewidencji podatników VAT, bo mogą korzystać ze zwolnienia dla małych podmiotów. Tym samym nie muszą też przesyłać skarbówce JPK_VAT.

Trzeba chronić uczciwych

Według Michała Kanownika, gdy tylko zmiany legislacyjne wejdą w życie, w ręce urzędników trafi nowe narzędzie, które pozwoli od razu wykazać, że przedsiębiorca działa nieprawidłowo. Wystarczy, że fiskus sprawdzi w swoich rejestrach, czy sprzedawca laptopa, telefonu czy tabletu jest zarejestrowany jako podatnik VAT. Z góry można założyć, że oszust nie dostosuje się do nowych wymogów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jarosław Ziółkowski, doradca podatkowy w Independent Tax Advisers, przyznaje, że zmiany planowane przez resort finansów powinny ułatwić mu walkę z nieprawidłowościami. Zastrzega jednak, że same przepisy nie wyeliminują oszustów. Ważne są także stałe i skoordynowane działania administracji podatkowej, która będzie umiała zrobić użytek z nowych uprawnień.

– Same ostrzeżenia, które resort już nieraz kierował pod adresem potencjalnie nieuczciwych firm, nie wystarczyły. Na portalach aukcyjnych ciągle można znaleźć mnóstwo ofert, w których sprzedawca, a zarazem przedsiębiorca, zastrzega, że nie wystawia faktur – przypomina Ziółkowski. Jego zdaniem kontrole fiskusa i wyłapywanie oszustów są ważne nie tylko ze względu na wpływy budżetowe, lecz także ochronę uczciwych przedsiębiorców.

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

– Trudno konkurować z podmiotem, który nie rozlicza w ogóle VAT albo rozlicza podatek zagraniczny (z niższą stawką niż krajowy), choć faktycznie prowadzi działalność na terytorium Polski – mówi Jarosław Ziółkowski.

Doradca podatkowy zwraca też uwagę na inny, mniej przyjemny z punktu widzenia konsumentów, skutek walki fiskusa z nieuczciwymi przedsiębiorcami. – Może się okazać, że trudniej będzie kupić nowy telefon czy tablet w tak okazyjnej cenie jak dziś – przyznaje. Na szczęście niewiele powinno się zmienić w sprzedaży telefonów używanych. W ich przypadku, podobnie jak obecnie, będzie można rozliczać podatek w systemie marży. ⒸⓅ

infoRgrafika

Agnieszka Pokojska

Mariusz Szulc

Etap legislacyjny

Projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (nr UA37) – w konsultacjach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeden miesiąc bez składek ZUS. Nie dostałeś na grudzień - możesz mieć ulgę w styczniu 2025 r.

Jak informuje Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy ZUS, w listopadzie 2024 r. przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenie wniosku do końca listopada. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają ulgę, jeszcze w grudniu zostaną o tym poinformowani na profilu płatnika w PUE ZUS (eZUS). W razie odmowy otrzymają tam decyzję administracyjną. Ale nawet w przypadku odmowy tej ulgi w grudniu, mogą starać się o tzw. wakacje składkowe już na styczeń 2025 r.

Jakie zmiany w podatkach VAT i CIT czekają nas w 2025 r.?

W 2025 roku wejdą w życie ważne reformy, które mogą wiązać się z koniecznością wprowadzenia istotnych zmian organizacyjnych, zebrania dodatkowych danych oraz dostosowania systemów finansowo-księgowych. Na co muszą przygotować się przedsiębiorcy? Wyjaśnia Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i doradztwie w zakresie zgodności podatkowej w środowisku międzynarodowym.

Jawność wynagrodzeń to podawanie wysokości pensji w ogłoszeniach o pracę, a także informowanie pracowników o średnich płacach dla danej grupy etatowców w firmie

Posłowie chcą wprowadzić jawność płac do Kodeksu pracy. W Sejmie złożyli obywatelski projekt, który przewiduje m.in. podawanie wysokości pensji w ogłoszeniach o pracę, a także informowanie pracowników o średnich płacach dla danej grupy etatowców w firmie.

VAT 2025: Nowe zasady rozliczania kaucji będą dotyczyły opakowań na napoje niezwrócone w ramach systemu kaucyjnego

System kaucyjny na opakowania na napoje zacznie działać 1 października 2025 r. Na jakich zasadach będzie rozliczany VAT od kaucji? Kiedy podatek VAT będzie wpłacany do urzędu skarbowego?

REKLAMA

5 sposobów na rozwiązanie umowy o pracę. Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy
Świąteczne prezenty dla pracowników – rozliczenie podatkowe. Koszty, VAT, PIT

Okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami. Oprócz budowania pozytywnego wizerunku firmy takie gesty wzmacniają relacje i motywują pracowników. Jednak nawet drobne upominki mogą wywoływać konsekwencje podatkowe zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla obdarowanych. Jak zatem rozliczyć prezenty dla pracowników na święta, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji?

Wakacje składkowe 2025 r.: kiedy informacja, a kiedy decyzja?

Wakacje składkowe 2025 r.: kiedy informacja, a kiedy decyzja? Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował we wtorkowym komunikacie, że w grudniu przedsiębiorcy złożyli już ponad 46,9 tys. wniosków na styczeń 2025 r.

Faktura korygująca: jak długo można ją wystawić. Kiedy mija 5-letnie przedawnienie?

Na przedawnienie zobowiązania podatkowego nie wpływa wystawienie przez podatnika faktury korygującej, również zwiększającej. Korekta faktury nie kreuje bowiem obowiązku podatkowego, gdyż odnosi się do faktury pierwotnej, która odzwierciedla zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Nie ma więc żadnych podstaw prawnych, by w przypadku korekty faktury początek 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wiązać z datą korekty faktury, a nie ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego po upływie 5-letniego terminu przedawnienia nie istnieje możliwość wystawiania przez podatników faktur korygujących.

REKLAMA

Kasa fiskalna w działalności nierejestrowanej. Ulga na zakup kasy: warunki i zasady zwrotu pieniędzy

Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną podlega takim samym regułom rozliczania VAT jak każdy inny podatnik. Dlatego może być zobowiązana do ewidencjonowania sprzedaży na kasie, nawet jeśli działalność nierejestrowana korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT, to powinna nabyć kasę i rozpocząć ewidencjonowanie w określonych przepisami terminach. Jeśli dochowa wszystkich wymienionych w przepisach warunków, będzie mogła skorzystać z ulgi na zakup kasy online.

Brak NIP na paragonie fiskalnym. Czy można to uzupełnić i wystawić nabywcy fakturę do paragonu?

Podatnik omyłkowo zaewidencjonował sprzedaż na kasie fiskalnej i wydał nabywcy paragon bez numeru NIP. Czy sprzedawca jest uprawniony zaewidencjonować tę pomyłkę w rejestrze korekt? Czy będzie mógł wystawić fakturę VAT z numerem NIP kontrahenta? 

REKLAMA