REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Handlujący w internecie elektroniką stracą zwolnienie z VAT - od 1 lipca 2018 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Handlujący w internecie elektroniką stracą zwolnienie z VAT - od 1 lipca 2018 r. /fot.Shutterstock
Handlujący w internecie elektroniką stracą zwolnienie z VAT - od 1 lipca 2018 r. /fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Fiskus idzie na wojnę z firmami, które nie odprowadzają VAT do budżetu i dzięki temu oferują tańszą elektronikę. Zgodnie bowiem z projektowanymi przepisami od 1 lipca 2018 r. ze zwolnienia z VAT dla najmniejszych przedsiębiorców (z obrotami do 200 tys. zł wartości sprzedaży) nie będą mogli już korzystać podatnicy, którzy handlują w internecie m.in. elektroniką.

Nową broń przeciwko nieuczciwym handlarzom ukryto w projekcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który jest obecnie w konsultacjach. Zakłada on, że od 1 lipca br. ze zwolnienia z podatku dla najmniejszych przedsiębiorców (z obrotami do 200 tys. zł wartości sprzedaży) nie będą mogli już korzystać podatnicy, którzy handlują m.in. elektroniką, sprzętem elektrycznym, RTV i AGD w sieci, albo ci, którzy prowadzą sprzedaż telefoniczną takich towarów.

REKLAMA

Autopromocja

Ministerstwo Finansów już jakiś czas temu objęło szczególnym nadzorem handel urządzeniami elektronicznymi na portalach aukcyjnych. Na swojej stronie internetowej zamieszcza komunikaty o wykrytych nieprawidłowościach, np. bezprawnym stosowaniu przez handlarzy procedury VAT marża czy odmowie wystawiania faktur klientom. Przykładem jest informacja opublikowana 14 lutego br., w której resort ostrzegł, że ma na oku przedsiębiorców, którzy sprzedają telefony komórkowe i tablety z adnotacją „nie wystawiam FV”. Zdaniem MF takie zachowanie „może wskazywać na chęć zaniżenia podstawy opodatkowania VAT, co skutkuje powstaniem zaległości podatkowej oraz sankcji”.

Oszuści szybko znikają

Eksperci nie są zaskoczeni aktywnością urzędników fiskusa na tym polu. Bo w sieci działa coraz więcej firm, których głównym celem jest wyłudzanie VAT. – Taki przedsiębiorca kupuje elektronikę objętą mechanizmem odwrotnego obciążenia. Jako nabywca powinien odprowadzić VAT, ale tego nie robi – tłumaczy Michał Kanownik, prezes ZIPSEE. Potem taka firma sprzedaje telefon bądź tablet na portalu aukcyjnym w znacznie niższej cenie niż sklep, który uczciwie rozlicza się z fiskusem.

Jak duża jest skala tego procederu? – Ogromna. Wystarczy zajrzeć na strony popularnych aukcji internetowych, by się o tym przekonać – podkreśla Kanownik. Dodaje, że bardzo często, zanim fiskusowi uda się zidentyfikować zagrożenie, oszust znika z rynku. Dziś takie podmioty nie widnieją w ewidencji podatników VAT, bo mogą korzystać ze zwolnienia dla małych podmiotów. Tym samym nie muszą też przesyłać skarbówce JPK_VAT.

Trzeba chronić uczciwych

Według Michała Kanownika, gdy tylko zmiany legislacyjne wejdą w życie, w ręce urzędników trafi nowe narzędzie, które pozwoli od razu wykazać, że przedsiębiorca działa nieprawidłowo. Wystarczy, że fiskus sprawdzi w swoich rejestrach, czy sprzedawca laptopa, telefonu czy tabletu jest zarejestrowany jako podatnik VAT. Z góry można założyć, że oszust nie dostosuje się do nowych wymogów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jarosław Ziółkowski, doradca podatkowy w Independent Tax Advisers, przyznaje, że zmiany planowane przez resort finansów powinny ułatwić mu walkę z nieprawidłowościami. Zastrzega jednak, że same przepisy nie wyeliminują oszustów. Ważne są także stałe i skoordynowane działania administracji podatkowej, która będzie umiała zrobić użytek z nowych uprawnień.

– Same ostrzeżenia, które resort już nieraz kierował pod adresem potencjalnie nieuczciwych firm, nie wystarczyły. Na portalach aukcyjnych ciągle można znaleźć mnóstwo ofert, w których sprzedawca, a zarazem przedsiębiorca, zastrzega, że nie wystawia faktur – przypomina Ziółkowski. Jego zdaniem kontrole fiskusa i wyłapywanie oszustów są ważne nie tylko ze względu na wpływy budżetowe, lecz także ochronę uczciwych przedsiębiorców.

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

– Trudno konkurować z podmiotem, który nie rozlicza w ogóle VAT albo rozlicza podatek zagraniczny (z niższą stawką niż krajowy), choć faktycznie prowadzi działalność na terytorium Polski – mówi Jarosław Ziółkowski.

Doradca podatkowy zwraca też uwagę na inny, mniej przyjemny z punktu widzenia konsumentów, skutek walki fiskusa z nieuczciwymi przedsiębiorcami. – Może się okazać, że trudniej będzie kupić nowy telefon czy tablet w tak okazyjnej cenie jak dziś – przyznaje. Na szczęście niewiele powinno się zmienić w sprzedaży telefonów używanych. W ich przypadku, podobnie jak obecnie, będzie można rozliczać podatek w systemie marży. ⒸⓅ

infoRgrafika

Agnieszka Pokojska

Mariusz Szulc

Etap legislacyjny

Projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (nr UA37) – w konsultacjach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA