reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolnienie z VAT w przypadku badań medycznych wykonywanych na życzenie pacjenta

Zwolnienie z VAT w przypadku badań medycznych wykonywanych na życzenie pacjenta

Zwolnieniu z podatku VAT podlegają badania medyczne typu morfologia, EKG, USG, oraz zdjęcia rtg. Prawo do zwolnienia przysługuje zarówno w przypadku gdy są wykonywane na podstawie skierowania lekarskiego jak i wtedy, gdy stanowią usługę na życzenie pacjenta.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 sierpnia 2017 r. sygn. 0111-KDIB3-2.4012.301.2017.2.MD.

Wnioskodawcą interpretacji jest szpital specjalistyczny oferujący m.in. różnego rodzaju badania wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów posiadających uprawnienia w zakresie zawodów medycznych. Wskazane wyżej usługi najczęściej wynikają ze skierowania lekarza. Niektóre badania są jednak wykonywane z inicjatywy pacjenta, bez skierowania, na jego życzenie i przez niego finansowane. Pytanie wnioskodawcy dotyczyło możliwości zastosowania zwolnienia z podatku VAT w przypadku usługi na życzenie pacjenta.

Zwolnienie podatkowe usług medycznych jest uregulowane w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy VAT. Według tego przepisu zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia wykonywane przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia zawodowe (np. lekarz).

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej powołał się na orzecznictwo TSUE dotyczące usług medycznych:

„Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że pojęcie „opieka medyczna” dotyczy świadczeń medycznych, które służą diagnozie, opiece oraz w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia.”

Badania mają na celu diagnozowanie stanu zdrowia niezależnie od tego czy są wykonywane na podstawie skierowania. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, że należy wziąć pod uwagę jaki jest cel usługi medycznej:

„Ze zwolnienia będą korzystały jedynie badania związane z profilaktyką i ochroną zdrowotną. Natomiast badania mające cel wyłącznie ekspercki czy dowodowy – nie będą mogły korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.”

Z tego powodu wnioskodawca uzyskał korzystną interpretację, zgodnie z którą badania medyczne są zwolnione z VAT niezależnie od tego czy wynikały ze skierowania lekarza:

„Wykonanie opisanych badań diagnostycznych służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia zawiera się w pojęciu opieki medycznej (...) nie jest istotne czy usługa jest wykonywana na podstawie skierowania lekarza czy też bez skierowania, istotny jest cel świadczonej usługi.”

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Należy podkreślić, że zakres przedmiotowy zwolnienia usług medycznych nie został jednoznacznie sprecyzowany w ustawie VAT, z tego powodu interpretacja została oparta przede wszystkim na orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE.

Autor: Paweł Kula, doradca podatkowy, Russell Bedford Poland

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Zwolnienie z VAT w przypadku badań medycznych /fot. Fotolia
Zwolnienie z VAT w przypadku badań medycznych /fot. Fotolia

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary249.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama