| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > System Dwustronnej Wymiany Informacji

System Dwustronnej Wymiany Informacji

Od 1 sierpnia br. płatnicy składek przesyłający swoje dokumenty do ZUS przez Internet powinni przejść na System Dwustronnej Wymiany Informacji. Ośrodek wrocławski, ostatni przyjmujący dokumenty w kanale tradycyjnym, miał zostać wyłączony, a wszystkie przesyłki dostarczane w nowym systemie kierowane będą do ośrodków w Warszawie i Gdańsku.

Cztery aktualne wersje
Niestety, problemy z wysyłką automatyczną dokumentów z programu „Płatnik” spowodowały, że w chwili obecnej mamy cztery równolegle funkcjonujące i aktualne wersje programu:
1) Wersja 6.03.001 – ze stycznia br., bez aktywnych bibliotek SDWI. Do końca lipca za pomocą tej wersji można było wysyłać swoje dokumenty na serwery wrocławskie. Ta wersja pozwala również na wydruk dokumentów w celu złożenia w formie papierowej w terenowych jednostkach ZUS. Płatnicy składek, którzy korzystają właśnie z papierowej formy składania dokumentów, nie muszą od 1 sierpnia instalować pakietów aktywujących SDWI. Dokumenty drukowane i składane w wersji 6.03.001 będą przyjmowane na stanowiskach obsługi klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
2) Wersja 6.03.001B – z kwietnia br., powstała po zainstalowaniu pakietu oznaczonego literką „B”, aktywującego SDWI. Ta wersja pozwala już przekazywać dokumenty w Systemie Dwustronnej Wymiany Informacji do ośrodków: gdańskiego i warszawskiego. W związku ze stwierdzeniem problemów z wysyłką większych zestawów (pojawiający się komunikat o przekroczonym limicie czasu nawiązania połączenia z serwerem) przygotowano kolejne wersje pakietów aktywujących. Jednak użytkownicy, którzy nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości podczas wysyłki swoich dokumentów, mogą spokojnie korzystać z wersji „B”, nie instalując kolejnych pakietów.
3) Wersja 6.03.001D – z lipca br., powstała po zainstalowaniu na wersję 6.03.001B pakietu poprawek oznaczonych literką „D”. Instalacja poprawek miała na celu wyeliminowanie błędów przy wysyłce automatycznej większych zestawów dokumentów.
4) Wersja 6.03.001E – z lipca br., powstała po zainstalowaniu na wersje: 6.03.001, 6.03.001B lub 6.03.001D pakietu aktywującego SDWI oznaczonego literką „E”. Instalacja poprawek miała na celu, podobnie jak w przypadku wersji „D”, wyeliminowanie błędów przy wysyłce automatycznej większych zestawów dokumentów.
Instalacja pakietu
Instalacja pakietu jest rzeczą bardzo prostą i nie wymaga większych umiejętności. Należy ściągnąć interesujący nas pakiet ze stron internetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (www.zus.pl) i uruchomić, klikając dwukrotnie na ściągnięty uprzednio plik. Sama instalacja przebiegnie praktycznie bez naszego udziału.
 
Uwaga, jeśli posługiwaliśmy się do tej pory wersją „Płatnika” 6.03.001, nie należy ściągać i instalować jeszcze raz całego programu!
 
Rys. 1. Wystarczy wcisnąć „Dalej”, by zainstalować pakiet aktualizujący.


Po zainstalowaniu pakietu należy uruchomić program, w menu „Przekaz” – „Ustawienia przekazu elektronicznego” – „Metoda przekazu” zaznaczyć checkbox „System Dwustronnej Wymiany Informacji” i wybrać sposób przekazywania dokumentów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Premiere Design

Architektura Wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK