| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Skutki podatkowe przekształcania spółek

Skutki podatkowe przekształcania spółek

Przekształcenia spółek: Zmiana formy prawnej, w jakiej jest prowadzone przedsiębiorstwo, może wynikać z rozwoju spółki, możliwości finansowania jej działalności, zwiększenia możliwości pozyskania kapitału, a także z przepisów prawa. W każdym jednak przypadku przekształcenie wywołuje określone skutki podatkowe, szczególnie w sferze podatków dochodowych.

Należy jednak mieć na uwadze, że spółka jawna powstała z przekształcenia spółki z o.o. jest zobowiązana w pierwszym roku obrotowym na dzień wpisu przekształcenia do rejestru otworzyć księgi rachunkowe i prowadzić je do końca roku obrotowego, ponieważ w wyniku przekształcenia nie nastąpiła likwidacja działalności.
Spółka jawna powstała z przekształcenia spółki z o.o. jest zobowiązana w pierwszym roku obrotowym na dzień wpisu przekształcenia do rejestru otworzyć księgi rachunkowe.
Natomiast w następnym roku obrotowym spółka jawna ma obowiązek prowadzić księgi rachunkowe tylko wówczas, gdy przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy będą wyższe niż równowartość w walucie polskiej 800 000 euro. Jeżeli limit ten nie zostanie przekroczony, to spółka jawna może zmienić formę ewidencji na podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Niemniej jednak wydaje się, że możliwość prowadzenia uproszczonej ewidencji nie powinna być jedynym celem przekształcenia, ponieważ koszty związane z przekształceniem mogą niwelować ewentualne korzyści z tego tytułu.
Konieczność przekształcenia wynikająca z przepisów
W niektórych przypadkach obowiązek przekształcenia wynika z przepisów prawa.
Na podstawie art. 26 § 4 k.s.h. spółka cywilna może być przekształcona w spółkę jawną. Przekształcenie wymaga zgłoszenia do sądu rejestrowego przez wszystkich wspólników. Jeżeli jednak przychody netto spółki cywilnej w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych osiągnęły wartość powodującą, zgodnie z przepisami o rachunkowości, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, zgłoszenie jest obowiązkowe i powinno nastąpić w terminie trzech miesięcy od zakończenia drugiego roku obrotowego.
Koszty przekształcenia
Przepisy Kodeksu spółek handlowych nakładają na spółkę przekształcaną wiele obowiązków. I tak, spółka planująca przekształcenie jest zobowiązana m.in. do sporządzenia: planu przekształcenia, sprawozdania finansowego, a także uzyskania opinii biegłego oraz dokonania określonych czynności administracyjnych i sądowych.
Wypełnienie tych obowiązków wiąże się z reguły z ponoszeniem wydatków.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Każdy więc wydatek spełniający tę definicję podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są koszty zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK