| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

5. PRAWNE REGULACJE ODPISÓW AMORTYZACYJNYCH
5.1. Wydatki na nabycie środków trwałych
W świetle unormowań przepisów ustaw podatkowych (art. 16 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p., art. 23 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f.) z kosztów uzyskania przychodów zostały wyłączone wydatki, które są związane z nabyciem majątku podatnika w postaci środków trwałych.
Z tego też względu nie stanowią kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione na:
• nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów (kosztem uzyskania przychodu jest jednak opłata za wieczyste użytkowanie gruntów),
• nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione powyżej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,
• ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z obowiązującymi przepisami powiększają wartość środków trwałych – jeżeli wartość ta stanowi podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.
Ustawy podatkowe wskazują jednak, że poniesione wydatki na nabycie składników majątku trwałego po dokonaniu aktualizacji, zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone dodatkowo o sumę odpisów amortyzacyjnych, stanowią koszt uzyskania przychodów, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Rozwiązanie to ma zastosowanie bez względu na czas poniesienia wydatków.
Przykłady
Przedsiębiorstwo handlowe 8 stycznia 2004 r. dokonało zakupu na wtórnym rynku od osoby prawnej gruntu za kwotę 287 700 zł. Grunt ma być przeznaczony pod budowę nowego obiektu produkcyjnego. Wydatki na zakup gruntu nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. Od posiadanych gruntów nie dokonuje się również odpisów amortyzacyjnych. Przyjmując, że 30 sierpnia 2004 r. podatnik dokona sprzedaży gruntu za kwotę 290 000 zł, to na takiej transakcji jednostka osiągnęła dochód w wysokości 2300 zł (290 000 zł – 287 700 zł). Wydatek poniesiony za zakup gruntu jest kosztem uzyskania przychodu przy obliczaniu osiąganego przychodu ze sprzedaży tego gruntu.
Spółka z o.o. zajmująca się usługami w zakresie przeprowadzek we wrześniu 2004 r. dokonała zakupu nowego samochodu dostawczego za 125 000 zł. Wydatek poniesiony na zakup nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, jednak kosztem takim będą odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej tego środka transportu. W tym przypadku odpis amortyzacyjny jest związany z zakupem, który bezpośrednio odnosi się do rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »