| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Wartość początkową składnika majątku, który został nabyty nieodpłatnie, a wymaga montażu, należy powiększyć o wydatki poniesione na montaż otrzymanego środka trwałego.
Należy także pamiętać, że w sytuacji gdy wartość rynkowa, jaka została ustalona przez podatnika, znacznie odbiega od faktycznej wartości rynkowej tych rzeczy, to organ podatkowy może podjąć działania w celu podwyższenia obliczonej wartości. Na początku jednak organ podatkowy jest zobowiązany do wezwania podatnika w celu zmiany wskazanej wartości rynkowej lub przedstawienia przyczyn, które uzasadniałyby podanie znacznie niższej wartości rynkowej. W przypadku nieudzielania odpowiedzi przez podatnika, niedokonania zmiany wartości bądź niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie zaniżonej – według organu podatkowego – wartości rynkowej, organ podatkowy określa taką wartość z uwzględnieniem opinii biegłego. Jeżeli określona w ten sposób wartość odbiega co najmniej o 33 proc. od wartości podanej przez podatnika, to koszty opinii biegłego ponosi podatnik.
W przypadku nieodpłatnego nabycia składników majątku trwałego należy także pamiętać, że warunkiem uznania odpisów amortyzacyjnych jako kosztu uzyskania przychodu jest powstanie u podatnika przychodu podatkowego w związku z otrzymaniem nieodpłatnego świadczenia. W odniesieniu do osób fizycznych regulacja ta nie ma jednak zastosowania w przypadku nieodpłatnego nabycia w drodze spadku lub darowizny (art. 23 ust. 1 pkt 45a u.p.d.o.f., art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. a u.p.d.o.p.).
6.5. Wartość początkowa firmy
Wartością początkową środków trwałych, które zostały nabyte w postaci wkładu niepieniężnego (aportu), jaki został wniesiony do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej, jest ustalona przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wartość ta nie może być jednak wyższa od ich wartości rynkowej, z wniesienia wkładu. Wartość początkową takich składników majątku, które dodatkowo wymagają montażu, powiększa się o wydatki poniesione na ich montaż.
Przykłady
W spółce z o.o. „A” wartość nominalna objętych udziałów wynosi 150 000 zł. Wartość udziałów, jaka została pokryta wkładem pieniężnym, wyniosła 100 000 zł. Wartość udziałów, która została pokryta aportem w postaci 1 maszyny produkcyjnej wyniosła 50 000 zł. Wartość rynkowa maszyny wyniosła 62 000 zł. W tym przypadku odpis amortyzacyjny, który będzie liczony od kwoty 12 000 zł, nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu (62 000 zł – 50 000 zł).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »