| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

W przypadku osób fizycznych, w razie zmiany formy opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne (podatkowa księga przychodów i rozchodów), podatnicy zakładając ewidencję środków trwałych uwzględniają w niej odpisy amortyzacyjne, które przypadały za okres opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że odpisy amortyzacyjne, które były naliczone za okres opłacania ryczałtu, nie stanowią kosztu uzyskania przychodu przy płaceniu podatku na zasadach ogólnych. Kwalifikowanym kosztem uzyskania przychodu będą tylko te odpisy amortyzacyjne, które zostały obliczone w okresie opłacania podatku na zasadach ogólnych.
Podatnicy, którzy po okresie opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego zaczynają opłacanie podatku dochodowego według tabeli podatkowej lub podatku liniowego, nie mają ograniczeń w wyborze metod amortyzowania.
Przykład
W 2004 r. podatnik był objęty zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W styczniu 2004 r. kupił maszynę za łączną cenę 4400 zł netto. Maszyna została wprowadzona do wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Przyjęta została stawka amortyzacyjna w wysokości 20 proc. W 2005 r. podatnik zmienił formę opodatkowania na zasady ogólne zakładając podatkową księgę przychodów i rozchodów. Odpis amortyzacyjny za 11 miesięcy w 2004 r. wyniósł 806,67 zł (4400 zł x 20% : 12 miesięcy x 11 miesięcy = 806,67 zł). Odpis ten nie stanowił kosztów uzyskania przychodów w 2004 r., gdyż podatnik objęty ryczałtem nie rozlicza kosztów uzyskania przychodów. Odpis za 2004 r. nie będzie również kosztem uzyskania przychodu w 2005 r., gdyż nie jest to amortyzacja dotycząca 2005 r. W 2005 r. kosztem uzyskania przychodu będzie odpis amortyzacyjny naliczony za 12 miesięcy 2005 r. w kwocie 880 zł (4400 zł x 20% = 880 zł). Łączna wielkość odpisów amortyzacyjnych za 2004 r. i 2005 r. wyniosła zatem 1686,67 zł (806,67 zł + 880 zł). Z tego też względu w 2006 r., 2007 r., 2008 r., jeżeli podatnik będzie opodatkowany na zasadach ogólnych (prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe), może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpis amortyzacyjny w wysokości po 880 zł w każdym roku. W 2009 r. od nierozliczonej wartości zakupionej maszyny odpis amortyzacyjny wyniesie 73,33 zł (4400 zł – 806,67 zł – 880 zł – 880 zł – 880 zł – 880 zł). Tak ustalony odpis amortyzacyjny będzie kosztem uzyskania przychodów w styczniu 2009 r. Jednocześnie w styczniu 2009 r. nastąpi zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową – będzie to zarazem ostatni miesiąc, w którym można dokonać odpisu amortyzacyjnego od zakupionej maszyny.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK