| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Przepisy ustaw podatkowych, które regulują kwestię amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych, nie przewidują, aby należało powiększać wartość początkową zakupionej wartości niematerialnej i prawnej o nakłady związane z jej ulepszeniem. Wydatki związane z ulepszeniem powiększają wyłącznie wartość początkową środków trwałych (art. 22g ust. 17 u.p.d.o.f., art. 16g ust. 13 u.p.d.o.p.). Należy jednak pamiętać, iż wartości niematerialne i prawne, podobnie jak środki trwałe, mogą podlegać różnym procesom modyfikacyjnym. Przykładowo można wskazać, że programy komputerowe mogą zostać przebudowane – poprzez zmianę istniejącego oprogramowania, na inne, rozbudowane – poprzez rozszerzenie możliwości oprogramowania, zmodernizowane – poprzez unowocześnienie metod analizy danych. Program komputerowy może zostać także poddany adaptacji, czyli przystosowaniu do wykorzystania w innym celu niż pierwotne jego przeznaczenie. Z tego też względu o ulepszeniu programów komputerowych będzie można mówić wówczas, gdy nastąpi zakup wersji programu, która będzie stosowana na nowych stanowiskach komputerowych. Innym sposobem ulepszenia oprogramowania komputerowego może być uaktualnienie użytkowanej dotychczas wersji (tzw. upgrade). W przypadku zakupu programu komputerowego, który będzie stosowany na nowych stanowiskach komputerowych występuje odrębna wartość niematerialna i prawna, która powinna zostać ujęta w osobnej pozycji w prowadzonej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jeżeli wartość takiego programu komputerowego nie przekracza 3500 zł, to podatnik może zastosować metodę amortyzacji jednorazowej. Z kolei w przypadku zakupu wersji upgrade do posiadanego już oprogramowania możliwe będą dwa rozwiązania. W sytuacji gdy wartość uaktualnienia będzie niższa od 3500 zł, to dopuszczalne jest zaliczenie takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodu w momencie poniesienia lub zarachowania. Natomiast jeżeli wartość zakupu będzie przekraczała kwotę 3500 zł, to uaktualnienie posiadanego programu należy traktować jako odrębną wartość niematerialną i prawną, od której dokonuje się odrębnych odpisów amortyzacyjnych.
Przykład
Zakład produkcyjno-usługowy w sierpniu 2003 r. dokonał zakupu oprogramowania komputerowego za kwotę 7200 zł. Od wartości początkowej dokonywane są odpisy amortyzacyjne według rocznej stawki amortyzacyjnej w wysokości 25 proc. W marcu 2004 r. podatnik dokonał zakupu uaktualnienia do posiadanego programu za kwotę 3550 zł netto. Ze względu na wartość zakupu uaktualnienie stanowi nową wartość niematerialną i prawną, od której należy dokonywać osobnych odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu dla celów podatkowych. Natomiast stara wersja programu podlega amortyzacji na dotychczasowych zasadach.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK