| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

2 Oznacz formularz jako „KOREKTA”. To ważne, ponieważ stanowi dla urzędników informację, że powinni ten właśnie formularz traktować jako ostateczną wersję naszej deklaracji. W innym przypadku będziemy musieli udać się do urzędu po to, by wyjaśnić, po co kolejny raz składamy deklarację.
3 Przygotuj pismo wyjaśniające przyczyny korekty. Przepisy wyraźnie stanowią, że skorygowanie deklaracji (także zeznania) następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. W takim uzasadnieniu musimy wyjaśnić, co spowodowało, że składamy korektę. Musimy zatem wskazać te błędy, które zmusiły nas do ponownego sporządzenia raz złożonej już deklaracji.
4 Wyślij korektę wraz z wyjaśnieniem do właściwego urzędu skarbowego. Ważne, żeby zadbać o to, by posiadać we własnej dokumentacji potwierdzenie nadania korekty listem poleconym lub potwierdzenie złożenia takiej korekty w biurze podawczym urzędu. Czasem bowiem zdarza się tak, że pewne formularze zwyczajnie giną w morzu papierów, które są w urzędach. W takim przypadku, jeśli nie będziemy w stanie sami wykazać, że korekty dokonaliśmy, urzędnicy mogą przyjąć, że korekty takiej nigdy nie dokonaliśmy. I jeszcze jedna uwaga: pamiętajmy, że organem podatkowym jest nie urząd, ale naczelnik urzędu skarbowego. To do niego zatem powinien być adresowany list polecony.
5 Dopłać zaległy podatek wraz z odsetkami. Jeśli w wyniku korekty okaże się, że dokonaliśmy zbyt małej wpłaty (np. zaliczki), musimy dopłacić brakującą kwotę. Jeśli termin płatności podatku już minął, musimy też wpłacić odsetki za okres od upływu terminu płatności do dnia dokonania dopłaty.
Kto, kiedy i jakie formularze PIT musi składać
Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych regulują dwie ustawy: ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 210, poz. 2135; dalej u.p.d.o.f.) oraz ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 210, poz. 2135; dalej „ustawa o ryczałcie”).
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a u.p.d.o.f. oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »