| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

Fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwróconych przez odbiorcę opakowań zwrotnych wystawia się nie później niż siódmego dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. W przypadku, gdy w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60. dnia od dnia wydania opakowań.
20. Faktura pro forma
Dokument o nazwie faktura pro forma w obrocie handlowym pełni jedynie rolę oferty handlowej. W zasadzie jest o­na wystawiana przed zawarciem transakcji towarowej i przysyłana przez dostawcę razem z ofertą lub potwierdzeniem przyjęcia zamówienia do wykonania. Fakturę taką można ewentualnie przedłożyć kontrahentowi wraz z towarami wysyłanymi na próbę na sprzedaż.
Faktura pro forma zawiera w zasadzie wszystkie elementy przewidziane dla zwykłej faktury, ale różni się od niej przede wszystkim charakterystycznym oznaczeniem – FAKTURA PRO FORMA, oraz tym, iż nie rodzi żadnych skutków prawno-podatkowych.
UWAGA!
Faktura taka nie stanowi żadnego dowodu potwierdzającego dokonanie transakcji handlowej (nabycia lub dostawy towarów i usług), nie jest także dokumentem księgowym. Jej wystawienie nie rodzi bowiem skutków w zakresie powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, a jej posiadanie nie uprawnia nabywcy do odliczenia podatku naliczonego w niej zawartego. Dla rozliczeń prawno-podatkowych pozostaje dokumentem obojętnym.
V. Faktura a prawo do odliczenia
1. Uwagi ogólne
Fundamentalną zasadą podatku od towarów i usług jest, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zasada, zgodnie z którą w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (wymienionemu w art. 15 tej ustawy) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi (z wyjątkami określonymi w ustawie) suma kwot podatku, określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
– z tytułu nabycia towarów i usług,
– potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się o­ne z powstaniem obowiązku podatkowego,
– od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu;
– z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont, wartości zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK