| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

Niestety w ustawie o VAT z 11 marca 2004 r. w dalszym ciągu nie uregulowano kwestii refakturowania usług. W związku z tym, iż podatnicy nadal spotykają się z tym problemem, wydaje się, iż można w tym zakresie korzystać zarówno z przyjętych i akceptowanych przez organy podatkowe zasad, jak i z szerokiego orzecznictwa w tym zakresie.
Warto wspomnieć w tym miejscu, iż problem refakturowania wyraźnie został uregulowany w art. 6(4) VI Dyrektywy.
Zgodnie z art. 6(4) VI Dyrektywy „w przypadku, w którym podatnik działając we własnym imieniu, lecz na rachunek innej osoby, bierze udział w świadczeniu usług, uznaje się, że podatnik ten nabył i wyświadczył te usługi”. W świetle powyższego artykułu, w przypadku, gdy podatnik kupuje usługę, a następnie odprzedaje ją kontrahentowi w stanie tzw. nieprzetworzonym, uznaje się go jako podatnika, który usługę taką świadczy.
Jeśli tak jest, to oznacza, że podatek naliczony z pierwotnej faktury podlega odliczeniu przez refakturującego, a stawka podatkowa przy refakturowaniu jest właściwa dla refakturowanej usługi.
Zapamiętaj!
Z refakturowaniem usług mamy do czynienia tylko w sytuacji, gdy podmiot, który sprzedaje te usługi, występuje we własnym imieniu. Gdyby natomiast podmiot świadczący usługi występował w imieniu osoby trzeciej, mielibyśmy do czynienia z pośrednictwem przy świadczeniu usług.
VIII. Obowiązki wystawcy faktury

Przepisy zawarte w art. 107 ustawy o VAT stanowią w zasadzie kontynuację regulacji zawartych w art. 32a ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Intencją ustawodawcy było umożliwienie nabywcom kontroli swoich kontrahentów, a zwłaszcza wystawionych przez nich faktur, które stanowią jednocześnie podstawę do odliczenia podatku naliczonego.
Możliwość taka została jednak w sposób wyraźny ograniczona. Obecny przepis nie daje bowiem nabywcy prawa do stwierdzenia, czy dana faktura figuruje w prowadzonym rejestrze sprzedaży i ewentualnie w innych dowodach księgowych dotyczących bezpośrednio tej transakcji. Pozwala jedynie na uzyskanie informacji, czy podatnik złożył deklarację VAT-7, w której dana faktura została ujęta i rozliczona. Informacja taka, zdaniem autora, jest niewystarczająca do tego, aby z całą pewnością stwierdzić (sprawdzić), czy dana faktura została rozliczona. Udostępnienie do wglądu oryginału lub uwierzytelnionego notarialnie odpisu potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego także nie stanowi wystarczającego dowodu na to, iż faktura wystawiona przez sprzedawcę została rozliczona.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK