| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

Od 1 maja 2004 roku przepisy dotyczące powyższego zagadnienia unormowane zostały w § 11–30 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971), a treść § 12 ust. 1 pkt 1–2 tego rozporządzenia zgodna jest z treścią powołanego wyżej § 34 ust. 1 pkt 1–2 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r.
Jak wynika z treści wskazanych wyżej przepisów, ustawodawca nie określa, czy do wystawienia faktury dokumentującej daną sprzedaż uprawniony jest jedynie jeden wystawca, czy może o­na być wystawiona przez kilku sprzedawców. Żaden z przepisów tak ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, jak i ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie zabrania wystawienia dokumentu sprzedaży przez więcej niż jednego podatnika VAT. Powyższe dotyczy również przepisów zawartych w rozporządzeniach wykonawczych do ww. ustaw.
Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem tutejszego organu, wystawienie takiej faktury przez dwóch sprzedawców jest możliwe, jeżeli każdy z nich jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, posiada numer identyfikacji podatkowej i nie korzysta ze zwolnienia podatkowego, a wystawiona faktura zawiera wszystkie niezbędne dane określone w treści ww. przepisów2.
4. Faktury wystawiane przez małych podatników
Na wstępie przypomnijmy, iż małym podatnikiem w rozumieniu art. 2 ust. 25 ustawy o VAT jest:
• podatnik podatku od towarów i usług, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 000 euro, albo
• podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami powierniczymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu – jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 30 000 euro.

UWAGA!
W 2005 roku status małego podatnika mogą mieć podatnicy, u których powyższe wartości w 2004 roku nie przekroczyły odpowiednio kwoty: 3 503 000 zł i 132 000 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »