| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

1.12.1. Finansowanie świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę a składki na ubezpieczenia społeczne
Należy dodać, że wartość usługi medycznej sfinansowanej przez pracodawcę, której beneficjentem jest pracownik, będzie stanowiła podstawę wymiaru składek w każdym przypadku, w którym z wyżej przedstawionych powodów będzie od niej należny podatek dochodowy od osób fizycznych. Przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie zwalniają bowiem tego rodzaju przychodu od składek. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy pracownik ponosi częściową odpłatność za zrealizowane na jego rzecz usługi medyczne, a dofinansowanie przez pracodawcę przedmiotowych usług wynika z układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu.
Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wolne od składek są korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług. Nie ulega wątpliwości, że do usług, o których mówi ten przepis, można również zaliczyć usługi o charakterze medycznym.
1.13. Ryzykowna preferencyjna pożyczka
Pracodawcy często udzielają swoim pracownikom pożyczek na preferencyjnych warunkach – nieoprocentowanych bądź z niewielkimi odsetkami. Oprócz dodatkowych kosztów unikamy w ten sposób żmudnej bankowej procedury. Jednak w praktyce podatkowej przyjęło się, że wskutek takiej preferencyjnej pożyczki pracownik uzyskuje przychód ze stosunku pracy. Przykładowo w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 czerwca 1994 r. (sygn. akt III SA 1469/93) czytamy: Udzielone na korzystniejszych warunkach kredyty są przychodem ze stosunku pracy przewidzianym przez art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponieważ dochodem podlegającym opodatkowaniu jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, przeto różnica pomiędzy kwotą odsetek, jakie bank by uzyskał od udzielonego kredytu według stawek ogólnie stosowanych dla tego rodzaju umów, a kwotą, którą zapłaci podatnik-kredytobiorca – podlega podatkowi dochodowemu. Pogląd, iż różnica oprocentowania stosowana przez banki na rzecz swoich pracowników w stosunku do oprocentowania wobec innych osób stanowi nieodpłatne świadczenie na ich rzecz, przedstawił również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 lutego 1996 r. (sygn. akt SA/Wr 934/95).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »