| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

• w hotelu pracowniczym,
• w kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania – do 500 zł miesięcznie.
Jak więc widać, limit zwolnienia nie dotyczy zakwaterowania w hotelach pracowniczych. Jeżeli natomiast pracownicy mieszkają w prywatnych kwaterach, zwolniona od podatku będzie tylko kwota 500 zł miesięcznie, przy czym limit ten dotyczy każdego pracownika z osobna (potwierdziła to Izba Skarbowa w Gdańsku w piśmie z 7 lipca 2004 r., nr BI/005/0170/04).
Zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy nie będzie miało zastosowania wtedy, gdy pracodawca zapewnia nocleg pracownikom wykonującym zadanie służbowe poza stałym miejscem pracy, np. realizującym inwestycję budowlaną. W takim przypadku mamy do czynienia z należnościami z tytułu podróży służbowej zwolnionymi od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tak też Małopolski Urząd Skarbowy w piśmie z 7 kwietnia 2004 r., PD-II-423/32/04).
1.16.1. Zapewnienie pracownikowi zakwaterowania a składki ZUS
Wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracownika w hotelu pracowniczym lub w kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli jednak lokal, w którym został zakwaterowany pracownik stanowi własność pracodawcy, a uzyskane przez pracownika w tej postaci świadczenie wynika z układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu i pracownik ponosi przynajmniej częściowo jego koszty, to tego rodzaju świadczenie w naturze mogłoby zostać zwolnione ze składek na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Należy w tym miejscu nadmienić, że zgodnie z § 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek wartość pieniężną świadczeń w naturze ustala się w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu, a w razie ich braku:
1) jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej pracodawcy – według cen stosowanych wobec innych odbiorców niż pracownicy,
2) jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi zakupione przez pracodawcę – według cen ich zakupu,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »