| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Ponadto w uzasadnieniu wyroku czytamy: przeniesienie służbowe może mieć miejsce tylko wtedy, gdy osobę fizyczną łączy z pracodawcą stosunek służbowy. Przeniesienie służbowe nie jest znane kodeksowi pracy, a zmiana miejsca pracy, jako jednego z istotnych warunków umowy o pracę, następuje w trybie art. 42 kodeksu pracy, jako wypowiedzenie zmieniające warunki pracy (...) Stosunki służbowe mianowanych żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy UOP, Policji, Straży Granicznej, Straży Więziennej nie są stosunkami pracy w rozumieniu kodeksu pracy . Na tej podstawie sąd doszedł do wniosku, że omawiane zwolnienie dotyczy tylko osób zatrudnionych na podstawie stosunku służbowego, np. żołnierzy zawodowych, policjantów. Natomiast nie jest wolna od podatku kwota stanowiąca zwrot kosztów przeniesienia osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę.
Stanowisko to budzi pewne wątpliwości, choćby z tego względu, że art. 21 ust. 1 pkt 14 mówi wyraźnie o pracownikach. Tymczasem sąd stwierdził, że stosunki służbowe nie są stosunkami pracy, a jednocześnie uznał, że zwolnienie przysługuje przeniesionym służbowo funkcjonariuszom.
Uzasadnione więc wydaje się przyjęcie stanowiska, że zwolnienie to dotyczy zarówno osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i w ramach stosunku służbowego (tak też: Podatek dochodowy od osób fizycznych. Rok 2004. Komentarz, pod red. J. Marciniuka, Warszawa 2004, s. 303). Jednak organy podatkowe ograniczają zakres tego zwolnienia. Przykładowo w piśmie Izby Skarbowej we Wrocławiu z 8 grudnia 2004 r. (nr PD II 413/387/04) czytamy: przeniesienie służbowe następuje na podstawie tzw. pragmatyk służbowych, czyli ustaw regulujących sposób zatrudnienia, warunki pracy oraz sposób rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z pracownikami lub funkcjonariuszami, a także ich szczególne prawa i obowiązki. Dotyczą one ściśle określonej grupy zawodowej, dla której konieczne jest ustawowe określenie specyficznych praw i obowiązków wynikających ze szczególnego charakteru wykonywanego zawodu, służące zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania określonych w tych ustawach służb. Wobec tego tylko na podstawie tych ustaw możliwe jest przeniesienie pracownika lub funkcjonariusza i w związku z tym kwoty otrzymane przez pracownika lub funkcjonariusza z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego i zasiłków na zagospodarowanie będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. (...) jeżeli pracownik jest zatrudniony w spółce na podstawie stosunku pracy nawiązanego na podstawie przepisów kodeksu pracy, zmiana miejsca zameldowania pracownika (bez zmiany miejsca pracy), który otrzymał takie polecenie od pracodawcy, nie jest tożsame z „przeniesieniem służbowym”, a kwoty otrzymane z tytułu zwrotu kosztów z tym związanych i zasiłków na zagospodarowanie nie są zwolnione z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »