| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Odsetki są świadczeniem ubocznym; warunkiem powstania uprawnienia do odsetek jest istnienie długu głównego i jego wymagalność – jednak roszczenie o odsetki ma charakter samoistny. Nie można zatem utożsamiać odsetek za opóźnienie z odszkodowaniem (naprawieniem szkody).
W konsekwencji odsetki nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego, przysługującego z tytułu niektórych rodzajów odszkodowań na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o p.d.o.f. Otrzymana kwota odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego – co do zasady – stanowi przychód podlegający opodatkowaniu jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. Oznacza to, że podmiot dokonujący wypłaty odsetek nie pobiera od nich zaliczki na podatek, lecz ma obowiązek w terminie do końca lutego 2005 r. sporządzić i przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika informację PIT-8C. Podatnicy, zgodnie z art. 45 ustawy o p.d.o.f., są zobowiązani do uwzględnienia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym, łącznie z innymi dochodami uzyskanymi w tymże roku.
Pogląd ten potwierdza pismo Ministerstwa Finansów z 11 listopada 1999 r., nr PB2/AŁ-5105/98/0596, zgodnie z którym: ...nie można utożsamiać odsetek za zwłokę z odszkodowaniem (naprawieniem szkody), a tym samym odsetki te nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy z 26 lipca 1991 r. Otrzymane odsetki za zwłokę w wykonaniu zobowiązania cywilnoprawnego są przychodem wierzyciela (w dacie otrzymania), opodatkowanym na ogólnych zasadach albo zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych – w odniesieniu do podatników tego ryczałtu.
2.1.6. Szkody górnicze, wywłaszczenia, budowa infrastruktury
Od podatku zwolnione zostały odszkodowania otrzymane przez właściciela nieruchomości na podstawie przepisów prawa geologicznego i górniczego (art. 21 ust. 1 pkt 3d ustawy o p.d.o.f.).
Wolne od podatku są także przychody uzyskane z tytułu odszkodowania za wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami (art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o p.d.o.f.). Zwolnienie to obejmuje wyłącznie sytuacje, kiedy prowadzone jest postępowanie wywłaszczeniowe lub gdy dochodzi do zbycia na cele uzasadniające wywłaszczenie lub sprzedaż w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »