reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Jak rozliczyć podatek od wspólnego przedsięwzięcia, dotyczącego nieruchomości położonej w Niemczech

Aktualizacja: 04.03.2005

Nasza firma, jako czynny podatnik VAT UE, podpisała umowę o podwykonawstwo z czynnym podatnikiem zarejestrowanym w Polsce. Umowa dotyczy usług świadczonych na rzecz niemieckiego kontrahenta w nieruchomości położonej na terytorium Niemiec. Z jaką stawką należy wystawić fakturę na podmiot polski w sytuacji, gdy umowa została podpisana między tym podmiotem a firmą niemiecką? »

Czy agencje nieruchomości muszą ewidencjonować obrót w kasie fiskalnej

Aktualizacja: 04.03.2005

Prowadzę agencję nieruchomości. Czy 2005 r. muszę ewidencjonować obrót za pomocą kasy fiskalnej? »

Jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego przy nabyciu nieruchomości, za którą zapłata nastąpiła w 1998 r.

Aktualizacja: 04.03.2005

Proszę o wyjaśnienie, kiedy powstanie obowiązek podatkowy w VAT w sytuacji, kiedy w 1998 r. zapłacono całą należność za nieruchomość pod działalność gospodarczą i sporządzono akt notarialny przedwstępny. Zostały wystawione faktury VAT na grunt (zwolnione z opodatkowania VAT) i hale (VAT 22%). W 1998 r. przekazano budynki do użytkowania na podstawie umowy dzierżawy. W sierpniu 2004 r. nastąpiło podpisanie aktu notarialnego, dotyczące ostatecznej sprzedaży tej nieruchomości. Czy obowiązek podatkowy powstał w momencie otrzymania zapłaty, czy w chwili podpisania aktu notarialnego? Jakie stawki należało zastosować dla gruntu? »

Czy należy korygować deklarację, jeśli nabywca otrzymał towar z opóźnieniem

Aktualizacja: 03.03.2005

Nasza spółka dokonuje transakcji w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia z kontrahentem z Niemiec. Jak powinniśmy postąpić w przypadku, gdy otrzymaliśmy towar od dostawcy z kraju Unii dwa miesiące po tym, jak na podstawie otrzymanej faktury rozliczyliśmy tę transakcję w deklaracji VAT-7? Czy należy skorygować pierwotną deklarację podatkową i rozliczyć transakcję wewnątrzwspólnotowego nabycia w miesiącu faktycznego otrzymania towaru? »

Jak rozliczyć fakturę za zakup w Niemczech towarów niehandlowych

Aktualizacja: 03.03.2005

Jestem czynnym podatnikiem podatku VAT. Dokonuję zakupów od kontrahenta z kraju Unii, który jest podatnikiem podatku od wartości dodanej, zarejestrowanym w swoim kraju. W jaki sposób mam rozliczyć fakturę za zakup towarów niehandlowych w Niemczech? »

Czy należy opodatkować zakup usług obcych na potrzeby reklamy

Aktualizacja: 01.03.2005

Dokonuję zakupu różnego rodzaju usług obcych od innych podmiotów na potrzeby reklamy mojej firmy. Czy mam obowiązek opodatkowania ich podatkiem VAT? »

Jak opodatkować wewnątrzwspólnotową usługę transportu na rzecz podatnika z kraju Unii

Aktualizacja: 01.03.2005

Organizujemy załadunek i transport towaru z Polski do Niemiec dla kontrahenta z UE. Towar jest własnością tego kontrahenta. Faktury za te usługi będą wystawiane przez polskie firmy dla nas. Jak obciążyć kontrahenta z UE za taką usługę? »

Łączenie spółek kapitałowych - obowiązek złożenia deklaracji CIT-2 i CIT-8

Aktualizacja: 01.03.2005

Nasza spółka ma zostać przejęta przez przeniesienie całego majątku spółki na spółkę przejmującą za udziały, które spółka przejmująca wyda wspólnikom spółki przejmowanej. Proszę wyjaśnić, która spółka, przejmująca czy przejmowana, ma obowiązek sporządzenia deklaracji CIT-2 i CIT-8? »

Czy należy pobrać podatek od świadczeń socjalnych wypłacanych byłym pracownikom

Aktualizacja: 01.03.2005

Zgodnie z obowiązującym w naszym zakładzie pracy regulaminem ZFŚS świadczenia socjalne są wypłacane byłym pracownikom, pobierającym obecnie świadczenia przedemerytalne. Czy od tych wypłat (np. dofinansowanie do wczasów, zapomoga) zakład ma obowiązek pobrać podatek (zaliczkę) i w jakiej wysokości? Jaki formularz PIT należy sporządzić dla tych osób w razie pobrania podatku (zaliczki)? »

Czy istnieje obowiązek sporządzenia informacji podsumowującej, jeśli nie dokonano żadnych transakcji

Aktualizacja: 01.03.2005

Jeśli podatnik nie dokonał w danym kwartale żadnych dostaw ani nabyć wewnątrzwspólnotowych, to czy ma on obowiązek złożyć "zerową" informację podsumowującą? »

Czy dopłata do wynagrodzeń ZPChr i wartość zwolnień podatkowych powiększają obrót do celów odliczeń częściowych

Aktualizacja: 01.03.2005

Jesteśmy spółką z o.o. mającą status ZPChr. W 2004 r. zostaliśmy z tego tytułu zwolnieni przez urząd gminy z podatku od nieruchomości. Ponadto otrzymujemy dofinansowanie do wynagrodzeń z PFRON. Dokonujemy sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej. Ponieważ nie możemy wyodrębnić zakupów związanych wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną, VAT przysługujący do odliczenia obliczamy według struktury sprzedaży. Czy otrzymywane zwolnienia podatkowe i dofinansowania powinniśmy uwzględniać przy wyliczaniu struktury sprzedaży? »

Czy wycofany ze spółdzielni i przekazany jako darowizna wkład mieszkaniowy jest przychodem

Aktualizacja: 01.03.2005

W poprzednim roku wycofałem ze spółdzielni mieszkaniowej wkład mieszkaniowy. Następnie przekazałem go w drodze darowizny mojej córce, również na cele mieszkaniowe. Czy w takiej sytuacji powinienem wykazać w zeznaniu rocznym za 2004 r. wycofany wkład mieszkaniowy jako przychód podlegający rozliczeniu w podatku dochodowym od osób fizycznych? »

Sprzedaż używanego samochodu osobowego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych

Aktualizacja: 01.03.2005

Czy sprzedaż samochodu osobowego wprowadzonego przez podatnika do ewidencji środków trwałych i używanego przez okres dłuższy niż 6 miesięcy jest objęta zwolnieniem z podatku od towarów i usług? »

Sprzedaż ze składu podatkowego na rzecz prowadzącego działalność w strefach wolnocłowych

Aktualizacja: 01.03.2005

Prowadzę skład podatkowy. Chciałbym rozpocząć sprzedaż napojów alkoholowych na rzecz odbiorców prowadzących działalność w polskich strefach wolnocłowych. Ich działalność polega na zaopatrywaniu statków morskich obcych bander wykonujących rejsy morskie z polskich portów. Czy istnieje możliwość dokonywania tego rodzaju transakcji sprzedaży z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama